El konsolları ne zaman alınmaya değer?

O paraya son çıkan Samsung S + el konsolu + laptop alırım.

Minimum grafiklerde 6 saat oynatması çok güzel olur. Çoğumuz memlekete gidiyor veya okulda ders bekliyoruz.

Yalnız iPhone 15 Pro son çıkan Samsung S'i tokatlıyor ama neyse, ayrıca Türkiye olarak düşünmeyelim demişsiniz.

Belirli bir ülkenin birimi üzerinden konuşmamız gerekmez mi? Hem diğer her şeyle karşılaştırabilmek için hem de kendi içinde karşılaştırmak için. Steam Deck'in 512 GB versiyonunun yaklaşık 600 dolar olduğunu düşünürsek yine değişmiyor, bu performansı bu sürede veren bir ürünün değeri maksimum 300 dolar olabilir, ancak yine ne yazık ki bu durum şu zamanda mümkün değil. Yüksek sistem diyebildiğimiz bir bilgisayar performansını 5 saat gibi bir sürede verecek olsaydı mantıklı olurdu.
Hocam asıl öyle düşünemeyiz. Tesla alınır mı deyip TR'de çok pahalı demekle aynı şey bu. Her evin farklı brüt kazancı var.

O paraya son çıkan Samsung S + el konsolu + laptop alırım.

Minimum grafiklerde 6 saat oynatması çok güzel olur. Çoğumuz memlekete gidiyor veya okulda ders bekliyoruz.
Öyle bir batarya teknolojisi şu an için taşınabilir şartlarda mümkün değil maalesef. Yeni nesil Switch 5-6 saat ömür verebilir exclusiveleri seviyorsanız alınabilir. Onun dışında handheld PC olan cihazlarda şu an bu mümkün değil. Rog Ally 120 Hz'de cortluyo zaten.

Steam Deck sahibiydim sattım PC'de olan tadı alamıyorsunuz ve cihaz çok ağırdı. Elden Ring 30 FPS akıyo bi şekil ama 1 saat 15 dakika batarya veriyordu. TDP limitlemeyle 2 saat alırsınız ama o zamanda performanstan kaybediyorsunuz. Ayrıca Deck donanım olarak günümüze göre baya eski kaldı. Steam Cloud Save dışında birincil cihaz olarak Steam Deck yurtdışından bile alınmaz bence. Onun yerine PS 5 Digital alınır daha iyi.

Son olarak Steam Deck indie oyunlarda TDP ile 5-6 saat verebiliyor. Stardew Valley,Terraria,Dead Cells etc. Bahsettiğim 3A oyunlarda 5-6 saat almak şu an mümkün değil koskoca gaming notebooklar bile bunu veremiyor.

Zevk meselesi.

Diablo severim alırım nintendomu yolda pilim bitene kadar oynarım çok da takmam orada alacağım zevke bakarım. Ama bir ROG Ally aldığım zaman da RDR2, Elden Ring oynamak isterim ve bu sefer hangi ayalarda ve ne kadar oynayacağım belli ve açıkçası tatmin edeceğini düşünmüyorum...

Bir el konsolundan beklentinin yüksek olmaması gerek eldeki ufak bir şey ne kadar performans sunar bize ancak yine de düşündürüyor insanı.

Birkaç sene içinde alınmaya değecek modellerin artacağını düşünüyorum.

Boyut küçüldükçe pahalanıyorlar cihazlar, bu cihazları neredeyse her yerde bir ekrana bağlı kalmadan oynamak iyi. PSP döneminde benim için çok pahalıydı ama son 1 yıldır teleskopik gamepadlerle PSP ve PS2 gibi konsolların emülatörlerini kullanıyorum ve keşke zamanımda param olsaymış dedirtiyor. Şimdi bu cihazların özgürlüğünü düşünemiyorum hele ki Windows işletim sistemiyle. Pil konusu her zaman bir sıkıntıydı yeni gelişen bir sıkıntı değil. Bu tarz el konsollarının zamanında çıkan modellerini araştırsanız hepsinin maksimum çalışma süresi 2-3 saat civarı, piller gelişse bile işlemciler ve oyunlarda onunla beraber geliştiği için güç yine sınırlı kalıyor ama powerbank gibi cihazlarla durum kurtarılabilir yine de.

Şöyle bir durum var geçmişte olduğu gibi yine yanlış zamanda ortaya çıktılar, önceden(Nintendo'yu hariç tutuyorum) PS Vita gibi bir konsol tam Android cihazların zamanına denk gelmişti, şimdi bu cihazlarda bulut oyunculuk zamanına denk geldiler.

El konsolu hangi ülkede olursa olsun biraz zengin işi. Kocaman konsol ve bilgisayarların çalıştırdığı oyunları küçük bir aletle size sunuyorlar. Bunun yanında tabi diğer cihazlara kıyasla daha pahalı oluyor. Kalite ve batarya da idare eder derecesinde.

Bana kalırsa gerçek derecede konsol ve PC'ye eşdeğer bir el konsolunun çıkmasına daha çok var. Hem uğraş gerektiriyor hem de pahalı. Bundan dolayı da pazarı yaygın değil. Bunun için Xbox ve PS bulut tabanlı el konsolu üzerinde çalışıyor. Bulut tabanlı olmayan konsol ile uğraşmak akıl kârı değil bence.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı