Çözüldü Elektirik faturası PC nedeniyle yüksek gelir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Fatura günümüz şartlarında normal diyebilirim. Ben de vardiyalı çalışıyorum. Her ay düzenli olarak fatura ödeyen bir insanım. 750W PSU var diye 750W çekmez. İhtiyacı kadar çeker. İşiniz bitince PSU'nun şalterini kapatın. Maalesef akıllı sayaçlar her şeyi yazıyor. Eski sayaçlar varken böyle değildi. Sadece aktif tüketimi yazardı. Bunlar ise çaktırmadan her şeyi yazıyor. Boşta duran şarj aleti bile etkiliyor. Kendim de elektrikçiyim.

Tek yaşayan ve mesaili çalışan biri için faturanız çok çok yüksek. Rakamlarla yardımcı olmaya çalışacağım size göre düzenlersiniz. Buzdolabınızda da bir problem olabilir tasarruflu bir buzdolabı mı? Her ay 100 buzdolabı yazıyorsa zaten değiştirseniz bir yıla kara geçersiniz ama sadece buzdolabının tükettiği elektriği nasıl ölçersiniz bilmiyorum. Sistem özelliklerinizi söylememişsiniz ama tek ve yalnız mesailiyseniz herhalde yüksektir. Bundan yola çıkarak buzdolapları yaklaşık a++ enerji sınıfında bulunan bir buzdolabı bir saatte yaklaşık 21 Watt elektrik harcar. A+ enerji sınıfı buzdolaplarında bu rakam yaklaşık 46 Watt'tır. A sınıfı bir buzdolabında ise bir saatlik enerji harcaması 62 Watt civarındadır. B sınıfı buzdolapları ise bir saatte yaklaşık 71 Watt elektrik tüketir. Dersek, sizinki a sınıfı olsa 62x24x30'dan 45k kilowat harcıyor elektriğinizin kilowattının kaç kuruş olduğuna faturadan bakın normal şartlarda kilowattın 80 kuruş kadar olması gerek. O da aylık 36 TL net ekler ki bu tasarruflu buzdolabınız yoksa. Sisteminiz ise RTX 3070 sistem olsa oyunda %100 kullanımda 400 Watt kadar tüketir ki boştayken bu 40 50 Watt'ta kadar düşer. Siz onu da günde anca birkaç saat kullanıyorsunuzdur uyku işten arta kalan zamanda. Oda günde 1kw kullansa aylık 24 TL anca eder. Faturanız 60 TL'yi geçmemeli hiçbir halükarda. Bu Max rakam bir de. Bir şeyler yanlış. Belki sayaç yan apartmanla falan ortaktır eminsiniz değil mi ayrı sayacınız olduğuna daireye. Yapıyorlar bazen öyle saçma şeyler. Ben de sizin gibi yalnız yaşıyorum öğrenciyim, fakat bol güç tüketen bir pcim var X3440 GTX 770 içiyorlar su gibi enerjiyi. Günde 10 saati geçkin de oyun oynuyorum 40 lira fatura ödüyorum. Oluru bu açıkcası. Tabii oynadığım oyuna göre bile fatura değişiyor AC Valhalla oynamak terraria oynamaktan 6 kat fazla elektrik tüketimi yapıyor neredeyse. Bir de ben zaten tek olduğum için avuç içi gibi mini buzdolabı kullanıyorum baya tasarruf kaynağı oluyor.

Yorum yapan herkese teşekkür ederim.

Evden çıkarken mutlaka PSU şalterini kapatırım. Günde 8 saate yakın açık kalma süresi var bilgisayarın aslında, buna -/+ 1 saat değişir en fazla bu süre günden güne.

Hesaplamalara bakınca ~7 kwsa/gün değeri normal standartlarda gibi görünüyor anladığım kadarıyla.

Ben de Ankara'da yaşıyorum. Sürekli çalışan buzdolabı ve kombi var. Bunların dışında hafta içi 4-5 saat, hafta sonu 10-12 saat çalışan bilgisayar ve televizyon var. Bana 115 ile 120 TL arası geliyor.

Tek yaşayan ve mesaili çalışan biri için faturanız çok çok yüksek. Rakamlarla yardımcı olmaya çalışacağım size göre düzenlersiniz. Buzdolabınızda da bir problem olabilir tasarruflu bir buzdolabı mı? Her ay 100 buzdolabı yazıyorsa zaten değiştirseniz bir yıla kara geçersiniz ama sadece buzdolabının tükettiği elektriği nasıl ölçersiniz bilmiyorum. Sistem özelliklerinizi söylememişsiniz ama tek ve yalnız mesailiyseniz herhalde yüksektir. Bundan yola çıkarak buzdolapları yaklaşık a++ enerji sınıfında bulunan bir buzdolabı bir saatte yaklaşık 21 Watt elektrik harcar. A+ enerji sınıfı buzdolaplarında bu rakam yaklaşık 46 Watt'tır. A sınıfı bir buzdolabında ise bir saatlik enerji harcaması 62 Watt civarındadır. B sınıfı buzdolapları ise bir saatte yaklaşık 71 Watt elektrik tüketir. Dersek, sizinki a sınıfı olsa 62x24x30'dan 45k kilowat harcıyor elektriğinizin kilowattının kaç kuruş olduğuna faturadan bakın normal şartlarda kilowattın 80 kuruş kadar olması gerek. O da aylık 36 TL net ekler ki bu tasarruflu buzdolabınız yoksa. Sisteminiz ise RTX 3070 sistem olsa oyunda %100 kullanımda 400 Watt kadar tüketir ki boştayken bu 40 50 Watt'ta kadar düşer. Siz onu da günde anca birkaç saat kullanıyorsunuzdur uyku işten arta kalan zamanda. Oda günde 1kw kullansa aylık 24 TL anca eder. Faturanız 60 TL'yi geçmemeli hiçbir halükarda. Bu Max rakam bir de. Bir şeyler yanlış. Belki sayaç yan apartmanla falan ortaktır eminsiniz değil mi ayrı sayacınız olduğuna daireye. Yapıyorlar bazen öyle saçma şeyler. Ben de sizin gibi yalnız yaşıyorum öğrenciyim, fakat bol güç tüketen bir pcim var X3440 GTX 770 içiyorlar su gibi enerjiyi. Günde 10 saati geçkin de oyun oynuyorum 40 lira fatura ödüyorum. Oluru bu açıkcası. Tabii oynadığım oyuna göre bile fatura değişiyor AC Valhalla oynamak terraira oynamaktan 6 kat fazla elektrik tüketimi yapıyor neredeyse.
A sınıfı, 450 kwH/yıl ortalama güç tüketimine sahip eski bir buzdolabım var. Söylediklerinizden yola çıkarak diğer elektronik aletlerin de ~40₺ etkisi olsa, ben halen 150₺ bandına çıkabilecek elektrik tüketimini nasıl ve nerede yaptığıma akıl erdiremiyorum. :/

Yeni konular

Geri
Yukarı