En doğru yönetim şekli nedir?

Yönetim biçiminden çok yöneten kişi önemlidir. Yöneten kişinin de ülkesi için elinden gelenin en iyisini yapması gerekiyor.
Kendi bildiğini, halkın istediğini değil bilirkişilerin söylediğini yapması gerekiyor.
Şayet Türkiye tarihine bakacak olursak demokrasi ile başa geçmiş yöneticilerden çok daha iyi iş çıkaran padişahlar gördük. Veya anayasal monarşiyle de pek bir şey değişmediğini Osmanlı'nın son dönemlerine bakarak gözlemleyebilirsiniz.

Evet sizce en doğru devlet yönetim biçimi nedir? Neden sizin dediğiniz en doğru sistemdir? Devlet yapısına karşı iseniz onu da anlatabilirsiniz.

Cevap verenlere şimdiden teşekkürler.
Kemalizm. Yalnız Türkiye gibi etnik, kültürel ve dini anlamda çok heterojen olan, insanlar arasında ki bilgi seviyesinin dağlar kadar farklı olduğu ülkelerde denetim mekanizmasının daha sıkı tutulması gerekiyor. Türkiye'nin siyasi tarihine baktığımızda bu çok açıktır.

Evet sizce en doğru devlet yönetim biçimi nedir? Neden sizin dediğiniz en doğru sistemdir? Devlet yapısına karşı iseniz onu da anlatabilirsiniz.

Cevap verenlere şimdiden teşekkürler.

Yönetim şekli değil de seçim şekli olarak meritokrasi uygulanırsa, liyakat sistemi olacağı için yani ülkeyi yönetebilecek en iyi kişi yöneteceği için ülke maximum versiyonunu görür. Bu sayede aşağılarda olan bir ülke birçok açıdan kalkınma yaşar, sadece ülkenin yönetimi değilde örneğin; eğitim, ekonomi vb. alanlarda bakanları da liyakate göre seçersek o zaman benim ideal devlet anlayışıma uygun olur.

Aslında Türkiye'nin ve çoğu ülkenin kullandığı seçim şekli olan demokrasi de çok iyi bir seçenek lakin insanlar çok kolay manipüle olabiliyor sizlerinde bildiği gibi bu yüzden meritokrasi benim açımdan en doğru olanı.

@ilgib Bu Meritokrasi muhabbetini ben tam çözemiyorum. Liyakatlı adamları kim seçiyor?
Liyakatlı adamları gene liyakatlı adamlar seçiyorsa, o liyakatlı adamları seçen liyakatlı adamları kim seçiyor?

İkinci olarak ise Meritokrasi uygulanabilir bir yönetim şekli mi? Yani realist mi yoksa yalnızca hoş bir hayalden mi ibaret?
İnsanın nepotist ve çıkarcı algısı kırılabilir mi? Kırılabilirse bunu kim kıracak? Liyakatlı insanlar mı? E o zaman aynı soru, o insanların liyakatlı olduğu ne malum,o insanlar ilerleyen süreçte nefislerine uyarlarsa ne olacak ve o liyakatlı insanları kim seçiyor?

@ilgib Bu Meritokrasi muhabbetini ben tam çözemiyorum. Liyakatlı adamları kim seçiyor?
Liyakatlı adamları gene liyakatlı adamlar seçiyorsa, o liyakatlı adamları seçen liyakatlı adamları kim seçiyor?

İkinci olarak ise Meritokrasi uygulanabilir bir yönetim şekli mi? Yani realist mi yoksa yalnızca hoş bir hayalden mi ibaret?
İnsanın nepotist ve çıkarcı algısı kırılabilir mi? Kırılabilirse bunu kim kıracak? Liyakatlı insanlar mı? E o zaman aynı soru, o insanların liyakatlı olduğu ne malum, o insanlar ilerleyen süreçte nefislerine uyarlarsa ne olacak ve o liyakatlı insanları kim seçiyor?

Hocam şimdi şöyle ilk olarak örnekle gitmek istiyorum Osmanlı Devletindeki devşirme sistemi mesela devşirme de yetenekli çocuklar toplatılıyordu. Bu yetenekli çocukları toplayanları meritokraside seçen adamlar varsayabiliriz, belirli görüşler var bu konuyla ilgili kimi test yapılabilir der ve en kabul göreni de budur, meritokrasinin çıkışının ilk zamanlarında young en zeki kişi en üstte en aptal kişi en altta yer alsın diye düşünerek bu yönetim şeklini bulmuş aslında. Günümüzde de IQ testleriyle bu sonuca ulaşabildiğimiz için meritokraside de sorun olmayacaktır.

Belirli eksiklikleri var bunların önüne geçilebilirse mükemmel bir yönetim şekli olacağından eminim, fakat şu an hoş bir hayal gibi görünüyor. Evet sözünü ettiğim eksiklikte insanların çıkarcılığı, konunun bu kısmına yanıt verecek bilgiye sahip değilim fakat yorumlayabilirim. İnsan aklı her zaman etiğe uymayabiliyor bunu kötülük kavramıyla ilişkilendirebilirsek daha anlaşılır olacaktır, kötülüğü durdurabilir miyiz? Çok zor, neredeyse imkansız dolayısıyla akraba kayırma ve çıkar gözetme konusunda sıkıntı çıkmayacak türden insanlar seçmek gerekir ve bu oldukça zor.

@ilgib İlk paragrafa katılmıyorum. Çünkü Osmanlı'da baştakine kimse dokunamıyordu. Mesela mal bir padişah tahta çıkarsa, onun seçtiği kişiler de liyakatli olmayacaktır ve o padişahı manüpüle etmek daha kolay olacaktır. E monarşi olmasın desen, başa geçen kişiyi kim seçiyor? Başa geçen kişiyi seçen kişileri kim seçiyor ve onları ve onları ve onları... kim seçiyor?

İkinci olarak ise iq=liyakat diye bir şey var mı? Kişinin doğduğu ev, çevresi, düşünceleri, duygusal tavırları vs. her şey etkiler liyakatlı kişiyi.

İkinci paragrafı beğendim :D
Saygılar.

Şu anki medeniyet seviyemizdeki en iyi yönetim biçimi demokrasidir. Bilirsiniz ki demokrasinin farklı farklı türevleri vardır, bunlar arasından yerel halka göre en uygunu seçilebilir. Ama bana sorarsanız şu anki en büyük eksiklik seçimlerdir. Bütün dünya için geçerli bu: Demokratik yönetimlerde seçimler çok daha farklı yöntemlere ihtiyaç duyuyor bana sorarsanız. Bundan 200 yıl sonra "ulan biz ne değişik insanlarmışız da böyle bir seçim yöntemini kullanmışız diyebiliriz. Dediğim gibi bütün dünya için geçerli bu. Anlattığım şeyi merak edenler için örnek video ektedir
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@ilgib İlk paragrafa katılmıyorum. Çünkü Osmanlı'da baştakine kimse dokunamıyordu. Mesela mal bir padişah tahta çıkarsa, onun seçtiği kişiler de liyakatli olmayacaktır ve o padişahı manüpüle etmek daha kolay olacaktır. E monarşi olmasın desen, başa geçen kişiyi kim seçiyor? Başa geçen kişiyi seçen kişileri kim seçiyor ve onları ve onları ve onları... kim seçiyor?

İkinci olarak ise iq=liyakat diye bir şey var mı? Kişinin doğduğu ev, çevresi, düşünceleri, duygusal tavırları vs. her şey etkiler liyakatlı kişiyi.

İkinci paragrafı beğendim :D
Saygılar.
Osmanlı'da baştakiyle işimiz yok zaten devşirme sistemine az göz atarsan anlarsın zaten benim söz ettiğim çocukların seçilmesi ve benzetme olarak gittim o konudan, devşirme sisteminde fiziksel özellikler, akli denge gibi konulara göre seçilirdi çocuklar ben bu kısımdan söz ediyorum. İq ve liyakat aynı şey değil zaten ama liyakat sahibi kimsenin 80 iq olmasını bekleyemeyiz ki ben iq testlerini liyakatli kişiyi seçenlerin seçilmesi adına söylemiştim.

Yeni konular

Geri
Yukarı