Erken kalkmaya nasıl alışılır?

kurtcobain1

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Benim işim dolayısıyla sabah 5, en geç 5.30'da uyanmam şart fakat ne yaptıysam uyku düzenimi oturtamadım. Sabah kalksam bile 3-4 saat sonra uykum geliyor ve halsiz kalıyorum. Geceleyin saat kaçta yatmam gerekli? Ortalama 8 saat uyku kaliteli uykudur diyorlar, bu ne kadar doğru? Mesela, gece 11'de uyusam sabah 5'de kalksam kaliteli bir uyku çekmiş olur muyum? Dış faktörlerden bağımsız sadece saat bakımından.

Merhaba arkadaşlar. Benim işim dolayısıyla sabah 5, en geç 5.30'da uyanmam şart fakat ne yaptıysam uyku düzenimi oturtamadım. Sabah kalksam bile 3-4 saat sonra uykum geliyor ve halsiz kalıyorum. Geceleyin saat kaçta yatmam gerekli? Ortalama 8 saat uyku kaliteli uykudur diyorlar, bu ne kadar doğru? Mesela, gece 11'de uyusam sabah 5'de kalksam kaliteli bir uyku çekmiş olur muyum? Dış faktörlerden bağımsız sadece saat bakımından.
Yatmadan önce telefona bakıyor musunuz?

Akşamları mavi ışıktan oldukça kaçınmaya çalış. Yatak odanda kendine sessiz bir ortam kur ve gün içinde kendini olabildiğince yor (akşam yemeğinden sonra çıkıp biraz yürüyüş yap mesela). Zaten istemsizce saat 22.00 gibi uykun gelecektir. Akşam 22.00 da uyumak gayet yeterli olur senin için.

Uyumadan iki saat önce yemek yeme, telefonu monitörü gece moduna al, akşam yemeğinde tuzlu yediysen iki bardak su iç, odan hiç ışık almayacak şekilde olsun en kötü gözünü kapatacak bir şeyler bul en sağlıklı uykuyu böyle alabilirsin. Düzenli uyuma saatin olmazsa istediğin kadar uyu. Uykunun da verimli olduğu zamanlar var örneğin 2 saatlik bir kestirmeden sonra kendini dinç hissederken 11 saat uyuduktan sonra halen yorgun hissedersin genelde. Düzen istiyorsan her anlamda düzen olmalı. Tuvalete çıkmanın bile düzene oturmuş olması lazım yani özetle biyolojik saatinin senin iş düzenine uyması lazım.

Hocam bir de kendimi halsiz hissediyorum demişsiniz. Tavsiyem bir kan testi yaptırmanız. Bazı düşük mineral ve vitaminler halsizliğe hatta uyku problemlerine de yol açabiliyor. Uykuya hazırlanırken televizyon, tablet vb. uzak durun. Bir kaç gün tekrarlayınca zaten alışacaksınız erken kalkmaya.

Gecede telefona baktığım için ben bunu kullanıyorum.

Screenshot_20240425_170621_Modes and Routines.jpg

Gecede telefona baktığım için ben bunu kullanıyorum.

Eki Görüntüle 2178319
Bunu nereden açabilirim?

Hocam bir de kendimi halsiz hissediyorum demişsiniz. Tavsiyem bir kan testi yaptırmanız. Bazı düşük mineral ve vitaminler halsizliğe hatta uyku problemlerine de yol açabiliyor. Uykuya hazırlanırken televizyon, tablet vb. uzak durun. Birkaç gün tekrarlayınca zaten alışacaksınız erken kalkmaya.

Daha yeni check-up yaptırdım. 1 ay önce kan testi yaptırmıştım bir sorun çıkmamıştı. Halsiz kalmam düzensiz ve sağlıksız uykudan kaynaklı büyük ihtimal. Genelde baş ucumda telefon duruyor gece bakmam ama müzik dinliyorum bu bir sıkıntı olur mu? Uyku sağlığı açısından? 30 dakika sonra müzik kendini kapatıyor zaten 30 dakiak geçmeden uykuya dalıyorum ki anca 12.30'da uyumaya çalışıyorum.

Akşamları mavi ışıktan oldukça kaçınmaya çalış. Yatak odanda kendine sessiz bir ortam kur ve gün içinde kendini olabildiğince yor (akşam yemeğinden sonra çıkıp biraz yürüyüş yap mesela). Zaten istemsizce saat 22.00 gibi uykun gelecektir. Akşam 22.00 da uyumak gayet yeterli olur senin için.

Çok haklısınız fakat akşam yemeğinden sonra veya önce bir hasımsızlık oluyor. Tam işten eve geldiğim vakitler. Çok yorgun oluyorum fakat yine de gece 12,1 olmadan uyuyamıyorum.

Uyumadan iki saat önce yemek yeme, telefonu monitörü gece moduna al, akşam yemeğinde tuzlu yediysen iki bardak su iç, odan hiç ışık almayacak şekilde olsun en kötü gözünü kapatacak bir şeyler bul en sağlıklı uykuyu böyle alabilirsin. Düzenli uyuma saatin olmazsa istediğin kadar uyu. Uykunun da verimli olduğu zamanlar var örneğin 2 saatlik bir kestirmeden sonra kendini dinç hissederken 11 saat uyuduktan sonra halen yorgun hissedersin genelde. Düzen istiyorsan her anlamda düzen olmalı. Tuvalete çıkmanın bile düzene oturmuş olması lazım yani özetle biyolojik saatinin senin iş düzenine uyması lazım.

Uyku düzenimi kaç haftada veya ay da tam oturtabilirim. Yani alarm olmadan o saatte uyanmaktan bahsediyorum. 2 haftadır uyku düzenimi oturtamadım. Dediğiniz gibi 8 saat uyusam bile kendimi yorgun hissediyorum ki ortalama 8 saat en kaliteli uyku diyorlar.

Son düzenleme:
Aslında bu bir çok faktöre bağlı olan bir durum. Hormonlarınızın, kanınızın, vitamin seviyelerinizin değerleriyle alakalı olmasıyla beraber psikolojik etkenden de bahsedebiliriz. Sabah kalkmak için kendinizi şartlayarak uyumayı, uyanınca da yataktan bir an önce kalkmayı alışkanlık edinmeniz lazım. Maalesef size yazdıklarım dışında daha fazla yardımcı olamam. Şahsen ben sabah belirli bir saatte uyanacağımda, kurduğum alarmdan önce uyanırım bu yıllardır böyle fakat siz nasıl böyle olursunuz inanın bilmiyorum özellikle yaptığım bir şey yok çünkü.

Geri
Yukarı