Çözüm Eski AMD ekran kartlarında sürücü kuramama donma, Kurduktan sonra PC kapanma, Amdkmpfd hatası

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

alpermcr69

Centipat
Daha fazla  
Ekran kartı
Amd hd 8750M
Bu tür hataları Acer Aspire E1 572g cihazımda alıyordum. Bu tür durumu yaşayanlar için bir çözüm yolu buldum. Çözüm yolu şu enableulps denen sistemi kapatmak. Bu sistem ekran kartında aktivite olmadığında kendini devre dışına aldığından kaynaklı bu hatalar alınıyor.
PC Ekran kartı driver - Google Drive
İsterseniz buradan indirip Radeon Software kısmındaki setupdan açabilirsiniz (eğer buradan indirirseniz en sonda yazdığım aşamayı yaptın yoksa sürücüyü kurmayacaktır).benim ekran kartım 8750M 22.6.1 sürümünde. Eğer farklı bir ekran kartınız veya farklı bir sürümünüz varsa veya linke güvenmiyorsanız. Önce sürücü setupını çalıştırın kurulum ekranı gelince kapayın. C klasörünü açın oradan AMD'ye girin. Packages\Drivers\Display\WT6A_INF sonra bu kısımlara gelin. 2 tane inf dosyası var. Masaüstüne yeni metin belgesi oluştur deyip inf dosyasının birini kopyalayın bu işi yaptıktan sonra farklı kaydet deyip alttaki TXT kısmını tüm dosyalar yapın ve kopyaladığınız ınf'in adıyla kaydedin (masaüstüne). Kaydı yaptıktan sonra dosyayı açın ve bul kısmını açıp enableulps yazıp aratın 1 değerlerini 0'a çekin (yaklaşık olarak 30 tane falan var). Sonra bu yaptıklarınızın aynısını diğer inf dosyasına da yapın. Sonra masaüstündeki inf dosyalarını kopyala yapıp Packages\Drivers\Display\WT6A_INF bu kısımdaki inf dosyalarını yerine yapıştırın. Bu işlemleri yaptıktan sonra başlangıç ondan sonra ayarlar Windows Update kurtarma gelişmiş başlangıç ondan sonra oradan Windows sürücü imza gereksinimi kapıyoruz. Ve masaüstü geldikten sonra c/amd kısmından setupı açıp kuruyoruz. Sürücü güvenilir değil diycektir siz yine de yükle deyin (dosyaları değiştirmiş olduğumuzdan virüs falan katılmış olabilir diye uyarı veriyor). Artık rahatça kullanabilirsiniz.

Eğer PC niz hiç açılmıyor donuyorsa başka bir PC'den DDU indirin bir flasha atın. Bilgisayarı 3-4 defa donduktan sonra kapayın bekleyin yazcak orada gelişmiş seçeneklerle güvenli moda girin ve DDU'yu açıp üst seçeniği ekran kartı markasınıda AMD seçip en üst seçenekle sıfırlayın yoksa siz kaldırsanız bile sürücünüz geri gelecek ve donma sorunları tekrarlayacaktır. Bunları yaptıktan sonra normal masaüstünde dediğim aşamaları yaparsanız sorunuz kalmayacaktır.

Bu tür hataları Acer Aspire E1 572g cihazımda alıyordum. Bu tür durumu yaşayanlar için bir çözüm yolu buldum. Çözüm yolu şu enableulps denen sistemi kapatmak. Bu sistem ekran kartında aktivite olmadığında kendini devre dışına aldığından kaynaklı bu hatalar alınıyor.
PC Ekran kartı driver - Google Drive
İsterseniz buradan indirip Radeon Software kısmındaki setupdan açabilirsiniz (eğer buradan indirirseniz en sonda yazdığım aşamayı yaptın yoksa sürücüyü kurmayacaktır).benim ekran kartım 8750M 22.6.1 sürümünde. Eğer farklı bir ekran kartınız veya farklı bir sürümünüz varsa veya linke güvenmiyorsanız. Önce sürücü setupını çalıştırın kurulum ekranı gelince kapayın. C klasörünü açın oradan AMD'ye girin. Packages\Drivers\Display\WT6A_INF sonra bu kısımlara gelin. 2 tane inf dosyası var. Masaüstüne yeni metin belgesi oluştur deyip inf dosyasının birini kopyalayın bu işi yaptıktan sonra farklı kaydet deyip alttaki txt kısmını tüm dosyalar yapın ve kopyaladığınız ınf'in adıyla kaydedin (masaüstüne). Kaydı yaptıktan sonra dosyayı açın ve bul kısmını açıp enableulps yazıp aratın 1 değerlerini 0'a çekin (yaklaşık olarak 30 tane falan var). Sonra bu yaptıklarınızın aynısını diğer inf dosyasına da yapın. Sonra masaüstündeki inf dosyalarını kopyala yapıp Packages\Drivers\Display\WT6A_INF bu kısımdaki inf dosyalarını yerine yapıştırın. Bu işlemleri yaptıktan sonra başlangıç ondan sonra ayarlar Windows Update kurtarma gelişmiş başlangıç ondan sonra oradan Windows sürücü imza gereksinimi kapıyoruz. Ve masaüstü geldikten sonra c/amd kısmından setupı açıp kuruyoruz. Sürücü güvenilir değil diycektir siz yine de yükle deyin (dosyaları değiştirmiş olduğumuzdan virüs falan katılmış olabilir diye uyarı veriyor). Artık rahatça kullanabilirsiniz.

Eğer PC niz hiç açılmıyor donuyorsa başka bir PC'den DDU indirin bir flasha atın. Bilgisayarı 3-4 defa donduktan sonra kapayın bekleyin yazcak orada gelişmiş seçeneklerle güvenli moda girin ve DDU'yu açıp üst seçeniği ekran kartı markasınıda AMD seçip en üst seçenekle sıfırlayın yoksa siz kaldırsanız bile sürücünüz geri gelecek ve donma sorunları tekrarlayacaktır. Bunları yaptıktan sonra normal masaüstünde dediğim aşamaları yaparsanız sorunuz kalmayacaktır.

Alternatif yol ilk önce Drive'daki crimsin ReLive 17.4.2 sürümünü klasöre çıkarıp denilen adımları yapın. Sonra kurduktan sonra ReLive sürümünü güncel sürüme çekin (enableulps açılmış olacak) bunları yaptıktan sonra mavi ekran tekrarlayacaktır. Bunu engellemek için Denetim Masası güç seçenekleri güç düğmesinin yapacaklarını seçine tıklayıp orada üsteki kullanılamayan ayarlar butonuna tıklayıp hızlı başlangıcın tikini kapatın. Sonrasında başlat kısmına CMD yazıp yönetici olarak çalıştırın > powercfg -h off ardından bu kodu yapıştırıp entera basın (bilgisayarınızın açılışı yavaşlayacaktır ancak driverınız tam olarak açılmış olacaktır)

Son düzenleme:
Ben 10 yıldır buna bir çözüm bulamamıştım. Bende de aynı ekran kartına sahip Samsung Ultrabook var. O kadar sinir bozucu ki. Üreticinin verdiği en son ekran kartı dirver sürümü 2015 yılına kadar. AMD'de 2022 yılı sürümü var ama yükleyemiyordum. Yükleme ekranında bilgisayar donuyor hiçbir tuş çalışmıyor. Güç tuşuna zorla basılı tutarak kapatıyorum. Birkaç kez bunu tekrar edip sorun gidericiye girip sistem geri yüklemeden driver kurum öncesine alıyordum. Şimdi bu dediğinizi deneyeceğim. Yalnız inf dosyalarını değiştirince setup çalışmıyor. IMG_20240512_221545.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı