Eski dağıtımların Kernel'i son sürümlere derlenir mi?

phan metal

Centipat
Merhaba.

Custom kernel sudo apt komutu ile kurulabiliyor, mesela xanmod kernel. Bunlari katmadan;

Mesela Ubuntu 18'i, kernel.org uzerinde cikan Linux 6.0 RC surumune derlenebilir mi?

Hadi diyelim derlendi, 6.0 RC'nin getirdigi yenilikleri kullanabilir mi?

Ubuntu 18 galiba 5.10 surumlerinin altinda kaldi cekirdek surumu.

Kernel derlemesi için gereken paketler karşılanıyorsa derlenir diye tahmin ediyorum.
Debian veya Ubuntu tabanlı bir dağıtımda hiç Kernel derlemedim.

Kernel derlemesi için gereken paketler karşılanıyorsa derlenir diye tahmin ediyorum.
Debian veya Ubuntu tabanlı bir dağıtımda hiç Kernel derlemedim.
Ben cok derledim hata almadan ama boot etmiyor hic. Ondan boyle konu actim. Acaba Ubuntu 18 paketleri, belirli bir kernel surumunde mi calisiyor? Ust surumler de eksik veya bilinmeyen kernel cagrilari falan mi var? Yani Ubuntu 18'in cagrisina karsilik veren sinyaller mi eksik? Aklima boyle garip seyler takildi.

Ben cok derledim hata almadan ama boot etmiyor hiç. Ondan boyle konu açtım. Acaba Ubuntu 18 paketleri, belirli bir kernel surumunde mi calisiyor? Ust surumler de eksik veya bilinmeyen kernel cagrilari falan mi var? Yani Ubuntu 18'in cagrisina karsilik veren sinyaller mi eksik? Aklima boyle garip seyler takildi.

Paketler ve paketlerin sürümleri de önemli. Kerneller güncelleniyor ve eski sürüm paketlerin bunları karşılayamama ihtimali var.

Keza aynı şey eski sürüm kernellerin yeni paketler ile sorun çıkarması için de geçerli. Bunların karşılanması gerek.

Paketler ve paketlerin sürümleri de önemli. Kerneller güncelleniyor ve eski sürüm paketlerin bunları karşılayamama ihtimali var.

Keza aynı şey eski sürüm kernellerin yeni paketler ile sorun çıkarması için de geçerli. Bunların karşılanması gerek.
O zaman Xanmod'u takip etmeliyim. Hic olmazsa ugrastirmiyor ve hata vermiyor.

Hocam mesela Xanmod 5.18.x kurdugum da Elementary OS 5.1.7 Hera'ya, sistemde bulunan 5.4.x cekirdek surumune gore cok hizli ve lagsiz calisiyor.

Xanmod'un yeniliklerini de kullaniyor mudur? Ornegin 5.16'dan sonra bilindigi uzere AMD GPU ve CPU uyumlulugu tavan yapti. Cok stabil oldugunu soyluyorlardi veya CPU, GPU, RAM, Disk tweaksleri falan oluyor...

Daha önce Debian veya Ubuntu tabanlı bir dağıtımı derinlemesine kullanmadım. Denemeden bilemeyiz. 🙂

Merhaba.

Custom kernel sudo apt komutu ile kurulabiliyor, mesela xanmod kernel. Bunlari katmadan;

Mesela Ubuntu 18'i, kernel.org uzerinde cikan Linux 6.0 RC surumune derlenebilir mi?

Hadi diyelim derlendi, 6.0 RC'nin getirdigi yenilikleri kullanabilir mi?

Ubuntu 18 galiba 5.10 surumlerinin altinda kaldi cekirdek surumu.

Evet derlersin gerekli paketler varsa ki(var) .

Elementary OS 5.1.7 Hera'ya (yani Ubuntu 18'e), www.kernel.org sitesinden 6.0-RC sürümünü (buydu ismi galiba) yüklemek istedim.

Configüre ettim. İstediğim özellikleri falan ayarladım ve başarıyla derleyip yükledim (hata göstermedi) ama 6.0-RC ile boot ettiğim zaman INITRZ mi INITDR mi yüklenmedi hatası verip Boot etmiyordu.

Elementary OS 5.1.7 Hera'ya (yani Ubuntu 18'e), www.kernel.org sitesinden 6.0-RC sürümünü (buydu ismi galiba) yüklemek istedim.

Configüre ettim. İstediğim özellikleri falan ayarladım ve başarıyla derleyip yükledim (hata göstermedi) ama 6.0-RC ile boot ettiğim zaman INITRZ mi INITDR mi yüklenmedi hatası verip Boot etmiyordu.
Ramdiski eksik birakirsan oyle olur.

Geri
Yukarı