Eski dağıtımların Kernel'i son sürümlere derlenir mi?

Derlenir ama sorun çıkması olası. Stable sürümler belli çekirdekleri ve belli sürüm paketleri kullanacak şekildedir, "Kurcalama, bozulmasın." misali. Son sürüm kernel ile eski olan paketler çakışabilir. Özellikle derleme araçlarında ve sürücülerde sorun çıkabiliyor. Ben olsam kullanmazdım.

Derlenir ama sorun çıkması olası. Stable sürümler belli çekirdekleri ve belli sürüm paketleri kullanacak şekildedir, "Kurcalama, bozulmasın." misali. Son sürüm kernel ile eski olan paketler çakışabilir. Özellikle derleme araçlarında ve sürücülerde sorun çıkabiliyor. Ben olsam kullanmazdım.
O zaman Xanmod ile devam edeyim. En son 6.0'ı da çıkardı zaten.

Dracut ile yapabilirsin veya kerneli Ramdisk olmadan calisabilecek sekilde konfigure edebilirsin.
Şimdi yeni güncel Arch Linux yazılımlarda zahmetsizce kernel kuruluyor ama gözler görülü bir fark görülmüyor.
FPS, gecikme süreleri, ram kullanımı, disk kullanımı, cpu kullanımı falan...
Yani her şey aynı gibi duruyor.

elementaryOS 5.1.7 Hera (Ubuntu 18) ise Xanmod ile bu güncel Arch dağıtımlardan daha iyi FPS verdiğini, gecikme süresinin olmadığını, cpu, disk, ram kullanımın gnome çatlağı olsa bile çok güzel kullandığını her daim hissedilir ve testlerle gördüm.

Eğer elementaryOS'e bir şekilde AMD CPU ve GPU uyumlu olan (sistemim AMD), Linux Kernel 6.0 kursam sistemde performans artışı elde edebilir miyim?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı