Evde sunucu kurmak için mini PC kullanmak

Makaleler
5
Daha fazla  
Meslek
okuyorum ben ya
Merhaba şu anda kesinliği olmasa da ileride kendime bir web sunucusu kurmak istiyorum, VDS performansı isteğim yok sadece bana oyuncak olsun yeter.
İnternette bakınırken Raspberry fiyatlarının uçtuğunu fark edip mini PC bakmaya başladım ve şöyle bir meret buldum:
Benim birkaç sorum var, ilki bu yeter mi ikincisi ise yetmezse ne cins bir şey önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba şu anda kesinliği olmasa da ileride kendime bir web sunucusu kurmak istiyorum, VDS performansı isteğim yok sadece bana oyuncak olsun yeter.
İnternette bakınırken Raspberry fiyatlarının uçtuğunu fark edip mini PC bakmaya başladım ve şöyle bir meret buldum:
Benim birkaç sorum var, ilki bu yeter mi ikincisi ise yetmezse ne cins bir şey önerirsiniz?
İşlemci düşük gibi ama bu fiyata uygun bence. Eğlence için ise alınır bana kalırsa.

İşlemci düşük gibi ama bu fiyata uygun bence. Eğlence için ise alınır bana kalırsa.
Amacı arayüzsüz ubuntu ya da fedora server çalıştırmak olacak, discord botu hostlatmayı düşünüyorum, biraz undevolt yaparım diye düşündüm.

Cihaz yeterli olur.
Sunucu için statik IP lazım. Uzun vadeli kullanacaksanız TDP'si 2-3w olan Atom X5 8350 işlemcili ve fansız sessiz şu model daha uygun olabilir:
Hocam attığınız tipte bir cihaz bulmam sanırsam daha doğru olur gibime gelmekte fakat o Acer cihazda aklımı çelen nokta cihazın pasif soğutmalı olmasıydı fakat bir mevzu var ki o Celeron 35W :D Benim 1135G7 bile daha az güç çekiyor fakat çok yük altında fan istiyor, aklım karıştı.
Bir mevzu da böyle markası belli olmayan cihazların BIOSlarından korkuyorum, sizce haklı mıyım :D.
Desteklenen işletim sistemleri menüsünde Linux yoktu Amazonda.

GNU/Linux kurulumunda sorun olacağını sanmam. Ama donanım kalitesi ve BIOS desteği konusunda bir şey diyemem.
Bazı cihazlar var ki hocam içine geri Windows kuramıyorsunuz :D, Hometechin tablet bozması laptoplarında görmüştüm cihaza format atılmıyordu :D
Benim korkum oradan geliyor biraz da.

Bende 1007u işlemcili, Shuttle marka bir mini PC var. GNU/Linux, Android ve Windows ile bir sorun yok. Sadece EFI modda Windows'u açamıyor, Legacy modda açıyor.
Bilinen, global bir marka olduğu halde BIOS güncellemesi yok.
GNU/Linux ve Android'i her iki modda da sorunsuz çalıştırıyor.
Arch Xfce + Bliss OS ile kullanıyorum.

Bende 1007u işlemcili, Shuttle marka bir mini PC var. GNU/Linux, Android ve Windows ile bir sorun yok. Sadece EFI modda Windows'u açamıyor, Legacy modda açıyor.
Bilinen, global bir marka olduğu halde BIOS güncellemesi yok.
GNU/Linux ve Android'i her iki modda da sorunsuz çalıştırıyor.
Arch Xfce + Bliss OS ile kullanıyorum.
XFCE her şeyde çalışabilen çok güzel bir merek, bir de elle kurulmuş Arch olunca muhtemelen cihazdaki bütün performansı alabiliyorsunuzdur :D.
BIOSla çok işim yok, işletim sistemi ayırmasın yeter. Windows istemiyorum bile zaten o cihaza kuracağım Wİndows sonrası cihaz Yeşil Yoldaki abiye döner.
1672912128770.jpeg

Geri
Yukarı