Evrenin başlangıcı ile ilgili teoriler

Evrenin oluşumuyla alakalı hangi teori size göre daha mantıklı?

• Metaverse teorisi

• Big Bang teorisi

• Evrensel Tasarım Teorisi

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Merak ettiğimiz tek soru, madem Evrenin bir başlangıcı var, peki ya ondan önce ne vardı?

Evrenin başlangıcında ilk zamanlarda bilim insanları tekilliğin olduğunu söylüyor. Yani sadece bir, tek ve bütün olan bir madde var idi ve ondan başak hiçbir şey yoktu, Müslümanlara göre de sadece Tanrı var idi. Başlangıçtan önce ise hiçlik gibi bir kavram vardır sanırım. Yani yokluk somut olarak var idi (¿) Nöronlarım patinaj çekiyor bunu yazınca. :ROFL:

Belki de Evren'in başlangıcı hiç olmadı? bir sonu da olmayacak?

Maalesef bilim bu teoriyi çürütüyor. Yapılan çalışmalar ile evrenin bir başlangıcı olduğu (Big Bang vs.) ve bir sonunun olacağı biliniyor. Çünkü bu düzen böyle gitmez, sırf insanoğlunun çevreye ve atmosfere verdiği zarar yüzünden Dünya her gün daha da yaşanmaz bir yer haline geliyor.

Şu konuda evrenin sonunu konuşmuştuk:

Evrenin Sonuna Dair Teoriler

Evrenin başlangıcında ilk zamanlarda bilim insanları tekilliğin olduğunu söylüyor. Yani sadece bir, tek ve bütün olan bir madde var idi ve ondan başak hiçbir şey yoktu, Müslümanlara göre de sadece Tanrı var idi. Başlangıçtan önce ise hiçlik gibi bir kavram vardır sanırım. Yani yokluk somut olarak var idi (¿) Nöronlarım patinaj çekiyor bunu yazınca. :ROFL:

Maalesef bilim bu teoriyi çürütüyor. Yapılan çalışmalar ile evrenin bir başlangıcı olduğu (Big Bang vs.) ve bir sonunun olacağı biliniyor. Çünkü bu düzen böyle gitmez, sırf insanoğlunun çevreye ve atmosfere verdiği zarar yüzünden Dünya her gün daha da yaşanmaz bir yer haline geliyor.

Şu konuda evrenin sonunu konuşmuştuk:

Evrenin Sonuna Dair Teoriler

Peki ya ondan önce?

- Yani sadece bir, tek ve bütün olan bir madde var idi ve ondan başak hiçbir şey yoktu, Müslümanlara göre de sadece Tanrı var idi.Başlangıçtan önce ise hiçlik gibi bir kavram vardır sanırım. Yani yokluk somut olarak var idi.

Mantık olarak gidersek o zaman dediklerinin de bir başı ve sonu olmak zorunda, peki başı ve sonu varsa tekrar soruyorum ? Ondan öncesin de ne vardı? Hiçlik demek biraz basite kaçıyor benim merakım da o, Belki de bir başı veya sonu yoktur.

Bilim de insan mantığı ile olur, benim dediğim ise şuydu;

İnsan düşünme mantığı dışında ise bu konu, yani belki de başı veya sonu yoktur. Niye olmasın mesela?

Ayrıca evrenin bir sonu yoktur sürekli genişler, bizim galaksimiz yok bile olsa milyarlar ca galaksi var bu da sonsuz olasılık doğurur.

@ismael Şahsen dinlere ve tanrıya inanmıyorum ancak henüz şu an ki teknoloji ile de bazı şeyleri açıklayamıyor insan, ileri zaman da bunlar mümkün olacaktır elbet fakat insanlık bu konuda çok yeni evren zamanına göre biz toz kadar küçük bir zamandır varız.

Sorunuzu anladım fakat başlangıcın öncesi hiçlik oluyor, evet, basit ve kaçamak bir cevap ama bilimin ve insanlığın elinden fazla bir şey gelmiyor bu konuda. Yani demek istediğim uzayda çok fazla geriye gidemiyoruz. Geriye gitmek dediğim geriye bakabilmek. Bunun anlamak için şu videonun 7. dakikasına bakabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evrenin sürekli genişlediği bilim ile müspettir, haklısınız fakat aynı bilim sonun geleceğini de söylüyor ve kutsal kitaplarda da kıyamet diye bir olaydan bahsediliyor. Ama inanıp inanmamak sizin tercihinizdir elbette, saygı duyuyorum. Şu videoda Anaksimandros'un görüşünden bahsediyor ve bir ihtimal mümkün olabilecek bir görüş, sonsuz madde.

Apeiron - Vikipedi
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Sorunuzu anladım fakat başlangıcın öncesi hiçlik oluyor, evet, basit ve kaçamak bir cevap ama bilimin ve insanlığın elinden fazla bir şey gelmiyor bu konuda. Yani demek istediğim uzayda çok fazla geriye gidemiyoruz. Geriye gitmek dediğim geriye bakabilmek. Bunun anlamak için şu videonun 7. dakikasına bakabilirsiniz.

Evrenin sürekli genişlediği bilim ile müspettir, haklısınız fakat aynı bilim sonun geleceğini de söylüyor ve kutsal kitaplarda da kıyamet diye bir olaydan bahsediliyor. Ama inanıp inanmamak sizin tercihinizdir elbette, saygı duyuyorum. Şu videoda Anaksimandros'un görüşünden bahsediyor ve bir ihtimal mümkün olabilecek bir görüş, sonsuz madde.

Apeiron - Vikipedi

Benim dediğim örnek Anaksimandros'un ki ile aynıymış meğer, esas madde sınırsız başı da yok sonu da yok, anlatmak istediğim bu da denebilir aslında, ayrıca Celal Şengör'ü takip etmeniz hoşuma gitti, kendisi çok büyük bir bilim adamı ve konuşmalarının birçoğunu izledim, başarılı bir insan.

Geriye bakabilmek dediğiniz şeyi anladım, benim de aynı düşüncelerim, daha toz tanesi kadar gelişti bizim bildiğimiz Tüm Bilim, daha bence hiçbir şey bilmiyoruz. İnsanlar çok küçük düşünüyor o yüzden de.

Celal Şengör'ün verdiği örneği kast etmişim aslında.. Anaksimandros'un demiş olduğu..

Bir konuda araştırma yapacaksak daima birden çok kaynağa bakmak gerekir. Mantıklı konuşan bir bilim insanı olan Celal Şengör'ü de takip etmeliyiz, din felsefesi ve bilim ile uğraşan Caner Taslaman'ı da takip etmeliyiz. İkisini de herkese tavsiye ederim bu konuda.

Bir konuda araştırma yapacaksak daima birden çok kaynağa bakmak gerekir. Mantıklı konuşan bir bilim insanı olan Celal Şengör'ü de takip etmeliyiz, din felsefesi ve bilim ile uğraşan Caner Taslaman'ı da takip etmeliyiz. İkisini de herkese tavsiye ederim bu konuda.

Din'in olduğu yer de Bilim, Bilim'in olduğu yer de Din olmaz. :)

Haklısın @Silinen üye Bilime saygım var ama evrenin büyük patlama ile oluştuğu ne belli? Bu bir teori kanıtlanmamıştı bildiği kadarı ile. Yani uzay denen boşluk maddeler, yıldızlar başından beri var olmuş olabilir. Sadece bizim dünyamızı(galaksimizi) oluşturan bir yıldız patlaması olabilir. Nasıl kanıtlayabilirsin ki bunu imkansız gibi. Bence insanoğlu galaksiye yayılır, kolay kolay ölecek varlık değil, kanser gibiyiz dediğim gibi. Galaksiden sonra ise tüm evrene, tabi çok uzun zaman alabilir.(neye göre uzun o belli değil). Yani Drone ile günde bilmem kaç ağaç toğumu ekilecek haberini görünce, terraform oluşturmak zor değildir o zaman diye düşünmüştüm. Bilimin yapamayacağı şey yok. Sadece vizyon lazım. Bakınız: Elon Musk. Gün geçmiyor ki rekorlara, efsanelere imza atmasın. Bence bu roketlerin de hzıları arttırılır ilerde zor değil. Elektrikli roket olabilir mesela, hızlanma açısından daha etkili olur.

evrenin büyük patlama ile oluştuğu ne belli? Bu bir teori kanıtlanmamıştı bildiği kadarı ile.

Big Bang Teorisi bütün bilim dünyası tarafından kabul edilmemiş. Evrenin yaşı bu teoriye göre belirlenmiştir. (arka plan ışınımı ile genişleme mesafesinin ölçülmesi ) Bu konuda farklı görüşler olduğundan her zamanki gibi farklı farklı teoriler oluşmuş ve benimsenmiştir.

@Dr. Sheldon C. sizce hangi teori ile bu evren başlamıştır? Fikirlerinizi merak ediyorum da.

Her şey olabilir, kanıtlamak için bilim adamı olmak gerek ama onlar bile kanıtlayamamıştır hala. Bana göre simülasyon olma ihtimali yüksek gibi duruyor. Çünkü; Dejavu yaşamıssınızdır değil mi? Ben sık sık yaşıyorum şahsen. Bir insan fizik kuralları içerisinde olmamış bir olayı, nasıl birebir konuşmaları, davranışları ile yaşamış gibi hissedebilir. Yani bilinen bir söz var, rüyada iken hiç uyanmasan, rüyanın rüya olduğunu nasıl anlarsın? Bu günler Agent OF SHIELD izliyorum oradada bu konular gayet iyi işlenmiş. Yani matrix vari bir düşünce. Buna nasıl inandım? İnsanlar olduğu şekle, etrafındaki iletişimle, ailesiyle, eğitimiyle, yani şartlarla meydana gelir. Hırsız yetişirse onu ailesi, etrafı yetiştirmiştir, kendisi değil bence. Her karar verişimizde o şartlara göre veriyoruz. Eeee o zaman özgür iradeden nasıl söz edebiliriz.

Geri
Yukarı