Evrim ile İlgili Sorularım 2

Hoaxer

Kilopat
Makaleler
3
Merhaba. Yine birkaç aklıma takılan soru var arkadaşlar. Aslında önceki konuda da sormuştum ama tam cevap alamadım.😀 (Konu mesajındaki sorularım hariciydi.)
@Alpha Centauri @Rashmore @bitwise

1- İnsanların evrimi nasıl hala devam edebiliyor? Örneğin bir ceylan hızlı koşamıyorsa av olur ve ölür. Böylece genlerini aktaramaz. Ama insanlarda uzun boylusu da kısa boylusu da, zekisi de daha az zekisi de çocuk sahibi olabiliyor yani genlerini aktarabiliyor. Bu iyi genlerin aktarıldığı gibi daha zayıf genlerin de aktarılması demek. Bunu çözemedim açıkçası.

2- Bir özelliğin çıkmasının tek yolu mutasyon mudur? Buna cevap vermeden önce iyi okumanızı rica ediyorum. Örneğin kedilerin gece görüşlerinin iyi olması. Muhtemelen bir kedi diğerlerine göre gece biraz daha iyi görmeye başladı ve bu ona avantaj sağladı. Diğerleri aç kalıp bazıları ölürken aç kalmadı ve üreme şansı yakaladı böylece gece görmesini sağlayan genlerini sonraki nesile aktarabildi. Bu özellik milyonlarca yılda gelişerek şimdiki gibi çok iyi gece görüşlü kedilerin olmasına yol açtı. Fakat ilk bu özelliğe sahip olan kedide bu gen nasıl ortaya çıktı? Mutasyonla olabilir, bunu biliyorum; benim sormak istediğim başka bir şekilde de ortaya çıkabilir mi? (Örneğim yanlış olabilir ama bu aklıma takıldı, siz anlatmak istediğimi anlamışsınızdır.)

Şimdiden teşekkür ediyorum.
(Not: Eğer etiketlememi istemeyen olursa yazabilir, darılmam😅)

İnsanları diğer canlılarla bir tutmamalısınız. Son yüz sene içinde kendimizi yapay olarak evrimleştirdik(Çok doğru bir tabir olmasa da). Aşı ve gelişen tıp ile ortalama insan ömrü 20-30 sene arttı. Onun haricindeki genedik sorunların bir çoğuna farklı çözümler bulduk ve bulmaya da devam ediyoruz. İnsan çok farklı bir klasmanda. Kendi evrimimiz biraz da bizim yarattığımız etkenlere de bağlı. Radyasyon ve GDO'lu yiyecekler gibi.

1. sorunun yanıtını anlamak için evrimin tanımını okuman yeterli aslında. Evrim türlerin en iyiye doğru özelliklerinin şekillenmesi değil. Evrim, biyolojide mutasyon ile değişikliğe uğrayan canlı türlerinin Mendeliyen genetik kurallarına göre özelliklerini yavrularına geçirmesi, bu yavruların olumlu veya olumsuz doğal seçme süreçleri tarafından seçilerek çoğalması ve belirli canlı toplulukları içinde egemen hale gelmesi veya yok olması sürecidir.

Merhaba. Yine birkaç aklıma takılan soru var arkadaşlar. Aslında önceki konuda da sormuştum ama tam cevap alamadım.😀 (Konu mesajındaki sorularım hariciydi.)
@Alpha Centauri @Rashmore @bitwise

1- İnsanların evrimi nasıl hala devam edebiliyor? Örneğin bir ceylan hızlı koşamıyorsa av olur ve ölür. Böylece genlerini aktaramaz. Ama insanlarda uzun boylusu da kısa boylusu da, zekisi de daha az zekisi de çocuk sahibi olabiliyor yani genlerini aktarabiliyor. Bu iyi genlerin aktarıldığı gibi daha zayıf genlerin de aktarılması demek. Bunu çözemedim açıkçası.

2- Bir özelliğin çıkmasının tek yolu mutasyon mudur? Buna cevap vermeden önce iyi okumanızı rica ediyorum. Örneğin kedilerin gece görüşlerinin iyi olması. Muhtemelen bir kedi diğerlerine göre gece biraz daha iyi görmeye başladı ve bu ona avantaj sağladı. Diğerleri aç kalıp bazıları ölürken aç kalmadı ve üreme şansı yakaladı böylece gece görmesini sağlayan genlerini sonraki nesile aktarabildi. Bu özellik milyonlarca yılda gelişerek şimdiki gibi çok iyi gece görüşlü kedilerin olmasına yol açtı. Fakat ilk bu özelliğe sahip olan kedide bu gen nasıl ortaya çıktı? Mutasyonla olabilir, bunu biliyorum; benim sormak istediğim başka bir şekilde de ortaya çıkabilir mi? (Örneğim yanlış olabilir ama bu aklıma takıldı, siz anlatmak istediğimi anlamışsınızdır.)

Şimdiden teşekkür ediyorum.
(Not: Eğer etiketlememi istemeyen olursa yazabilir, darılmam😅)

1) Mesele genlerini aktaramamak degil. Olaya bireysel degil cogulcu bak. Afrika'da esmer tenliler neden cogunlukta? Afrika'daki beyaz tenlilerin cocugu olmadigi icin mi? Bir habitatta hangi ozellik daha fazla adapte olma sansi veriyorsa zaman icerisinde o yayginlasiyor. Bu cok uzun zamana yayildigi icin gozlemlemek kisa zamanda mumkun degil ama esas prensip olayi populasyon genetigi acisindan ele almak. Yani beyazlar elendi, siyahlar kazandi gibi 1-0 arasi yaklasma meseleye. Beyazligin ve esmerligin bir spektruma yayildigini ve gorece olarak izole populasyonlarin bu spektrumda bir noktaya oturdugunu, bu noktanin da iklimsel ve diger cevresel faktorlere gore dagildigini dusun.

2) Evet, mutasyon degisimin kaynagi. Ama her mutasyon super yeni bir ozellik kazandirmaz. Cogu mutasyon notrdur, yani sana hic bir faydasi ya da zarari olmaz. Hatta cogu mutasyon zaten kontrol edilerek saptanir ve yok edilir. ( Zira tehlikeli vucut icin ) Kimi canlilar bu ozelligi cekinik olarak gosterir, iki farkli canlida gorunmesi halinde nadir bir ozellik olarak ortaya cikar. Biliyorsun akraba evliliklerinin zararli olmasinin sebebi benzer zayifliklarin caprazlanmasi sonucu cok daha zayif ve istenmeyen "kotu sonuclarin" genomda express edilmesidir. Yani ayni tur icerisinde farkli zamanlarda farkli sekillerde ortaya cikan cekinik genlerin caprazlanmasi sonucu nadir gorunen bir ozellik ortaya cikar. Huseyin amcanin oglu dun mutasyona ugramis, bugun gece gormeye basladi gibi degil bu. Ilk cekik gozlu insanin ortaya cikmasi gibi. Zaman yayilmis, yavasca ve adim adim.

1- Ceylanlar besin zincirinde alt tabakadadır, üstlerinde çok fazla yırtıcı hayvan olduğu için sürekli kaçmaları gerekmiştir. Doğru mutasyonlar sağlandığında sonraki ceylan nesillerine bu hızlı koşma özelliği aktarılmış olur. 10 milyon yıl önce bir ceylan atası varsa (tamamen örnek veriyorum aklımdan, sen bunu bir X canlısı olarak da düşünebilirsin) bu şu anki ceylan türleri gibi koşamıyor olabilir. Doğal seçilim ile daha hızlı koşanlar hayatta kaldı ve kendi soylarını devam ettirdiler bu sayede. İnsanlar besin zincirinin en tepesindeler, doğal olarak alt tabakadaki canlılar tükenmedikçe insanlar da evrimleşmeye ve soylarını devam ettirmeyi sürdürecekler, normal bir şey.
2- Evet mutasyonlardır, onlar olmasa değişme gözlenmezdi. İlk kedi ortama adapte oldu, mutasyonlar ile genlerinde değişiklikler meydana geldi. Bazı türlerde gözlerinin daha iyi göreceği şekilde başarılı mutasyonlar gerçekleşti ve bu tür üstünlük sağladığı için soyunun devamını sağlayibildi. Bu güçlü tür şimdiki kedilere kadar bu gece görüşü özelliğini aktardı bu sayede.
Peki tek kaynağı mıdır hocam özelliklerin oluşmasında?
Evrimin ilk adımı mutasyondur, sonrası doğal seçilim, gen akışı gibi kavramlar ile devam eder.

Peki tek kaynağı mıdır hocam özelliklerin oluşmasında?

Bu bakis acina gore degisir. Ayni kromozomda birbirine yakin genler "Crossing-Over" yaparlar ( Recombination ) da denir buna. Aslinda genomda var olan materyali birbirine yakin ozellikler icin biraz farklilastirir bu davranis. Degisime sebep olur. Fakat gen aslinda degismez. 2 genin spesifik bir bolumundeki matertal oryantasyon degistirir yalnizca.

Mutasyon ustteki ornekte oldugu gibi birden fazla geni ilgilendiren bir mesele degildir, tek bir gende olur ( daha dogrusu her mutasyon ilgili geni degistirir, ayni genomda sayisiz mutasyon olabilir ) ve daha once hic gorulmemis kombinasyonlarin olusmasina sebep olur.

Senin telefon sifren 1234 olsun. "2" ile "4" birbirine yakinlar kromozomda ve crossing over ile "1324" seklinde sifreni degistirebilirsin. Yeni genetik materyal eklemedik sadece varyasyon degisti.
Mutasyon bir rakamin direkt degisime ugramasi. "1235" olmasi yani. Kabaca boyle.

Her ikisinde de sonucta genotip degisime ugruyor ama daha once gorulmemis olan 5 ortaya cikti ve 4 yok oldu. Kilit nokta burasi.

Bu Crossing-over meselesinin uzerinden lise biyolojisinde gecerlerdi bizim zamanimizda ama cok yuzeysel anlatirlardi. Aslinda cok derin bir mevzu ustune koca bir fakulte yapilabilir.

Bu cok uzun zamana yayildigi icin gozlemlemek kisa zamanda mumkun degil ama esas prensip olayi populasyon genetigi acisindan ele almak.
Cevabınız için sağ olun hocam. Sanırım ben kafamda canlandırırken bunu kısa sürelerde gibi düşünüyorum.
Huseyin amcanin oglu dun mutasyona ugramis, bugun gece gormeye basladi gibi degil bu.
Benim demek istediğim ilk önce diğerlerine oranla biraz daha iyiydi, yüzyıllar sonra şimdiki kadar iyi oldu. Dediğiniz örnektekinin olmayacağını biliyorum😃

Yeni konular

Geri
Yukarı