İnceleme Excalibur G870 i5 12450H RTX 4050 laptop ile yaşanılan sorunlar

Öncelikle yazıma başlamadan önce cihazımın özelliklerini aşağıya bırakıyorum. Cihazın tam kodu ise Excalibur G870 1245-BVA0P-B.

CPU
: i5 12450H.
GPU: RTX 4050 105W (90+15)
RAM: 16 GB 3200MHz.
SSD: 500GB Crucial.

Özet

Cihazı 8 aydır kullanıyorum ve yorumlarımı ona göre yazdım. Isınma ve kapanma problemleri, fan sesleri, işletim sisteminde yaşadığım sorunlar ve cihazın kapağının plastiği, cihazdan vida düşmesi ve hiçbir şey yapmazken bile 3000RPM ile dönen fanları ile 1.30 saat pil ömrü beni iade noktasına kadar getirdi. Güzel kısımlarına gelecek olursak ise ekranı tatmin edici boyutta ve bence güzel, RGB destekli ve cihaz gerçekten premium duruyor.(hissiyatı öyle olmasa da)

İnceleme

Cihazı Haziran 2023'ten beri kullanıyorum ve şu anda 2024 şubat ayındayız. Ayrıca cihazı satın aldığımda 27.500TL'ye satılıyordu ve içinde Windows 11 Home Single Language versiyonu ile geliyordu. O dönem baktığım bilgisayarlar arasında ucuzdu ve şartlar sebebiyle o gün bilgisayarı almam gerekiyordu. Ya Victus 4050 alacaktım ve 1500TL daha paraya ihtiyacım vardı ya da bu parayı Excalibur'a verecektim. Elimde fazladan para olmadığı için Excalibur'dan yana şansımı kullandım ve cihazı MediaMarkt'dan satın aldım. Eve geldim ve açtım klasik olarak öncelikle stres testlerini yaptım diğer 4050'lere göre veya 12450H'lara göre birazcık daha az performans veriyordu ama sorun yaratacak kadar değil. İlk aylar memnundum cihazdan tek sorunlarım fanların aşırı ses yapması ve cihazın buna rağmen ısınıyor olmasıydı. MacBook m1'den bu cihaza geçtim ve Gaming laptop sonuçta normaldir dedim. Fakat iş 3. aydan sonra çok daha saçma olmaya başladı cihaz artık ısınınca kendini uyku moduna almaya başladı. Soğutmak için masada düz durması değil altına resmen yüksek bir şey koymam gerekiyordu ya da soğutucu fan alacaktım. Yüksek bir şeylerle destekleyerek bir müddet daha devam ettim ama siber güvenlik öğrencisi olduğumdan bu sene Python, Kali vesaireye ihtiyacım olacaktı. İndirdim ama Windows'ta da sorunlar yaşadım. Python'u programlar görmüyordu kütüphaneler kurulmuyordu falan derken ben de Windows 11 temiz kurulum yaptım fakat sorun hala aynı şekilde devam etti. Daha sonrasında Windows 10'a geçtim ve sorunu çözdüm. Biraz daha ilerleyen zamanlarda Touchpad'e basmasam bile bastığını algılamaya başladı cihaz. Cihazın sağ altındaki bölüme bile elimi bastırsam Touchpad'e tıklamışım gibi tepki veriyordu. Bu sürede sıcaklıklar iyice artmaya devam etti ve başlangıçta 60 derecelere kadar çıktı. Ayrıca cihazın alt kısmında bulunan vidalardan biri durduk yere düştü. Yakın zamanda servise götürdüm ve tüm bu olanları söyledim. Servis İstanbul'daki cevizlibağ metrobüsü karşısındaki Casper bölge servisiydi. Cihazın vidasının düşmesi normal bir şeymiş gibi tamam ya hallederiz şimdi gibi konuşmalar döndü. Nasıl oldu bilmiyorum ama 30Dk'da hallettiler ve cihazımı bana geri teslim ettiler. Söylediklerine göre termal macun değişimleri ve iç temizliği yapıldı. Bu saatten sonra cihaz başlangıçta 30 derecelerde çalıştı her şey güzel gibiydi ki fanların sesini duyana kadar. Fanlar artık üflemiyor uçak motoru sesi yapıyordu. Ayrıca hangi cihaz sadece onboard ile çalışırken 3000-4000RPM fan döndürür ki? Bu fan değerleri cihazın içindeki Excalibur Control Center'da ofis modu açık şekildeyken oluyor. Üstüne üstlük cihazda hiçbir şey yapmasam bile 1.30 saat pil süreleri alıyorum. Kendi elimle işlemcinin değerlerini düşürsem bile aynı şekilde. Artık katlanamamaya başladım ve yakın zamanda iade talebi oluşturacağım. Tüm Excalibur'lar böyledir demiyorum fakat ben hiç memnun kalmadım ve bazı günler dışında hiçbir şekilde beni tatmin etmedi. Muhtemelen bana sorunlu cihaz denk gelmiş olabilir bilmiyorum. Ha hiç mi beğendiğin bir kısım yok derseniz de RGB var ve cihaz tasarımsal olarak güzel duruyor. Ayrıca hibrit ekran kartı moduyla onboard arası geçişin cihazı kapatmaması da güzel. Tabii asla yeterli sebepler değil.

Not

Eğer iadeyi gerçekleştirebilirsem konuyu güncelleyeceğim ve o süreçlerden de bahsedeceğim. Okuduğunuz için teşekkürler, iyi sosyallar dilerim.

ayrıca bu incelemeyi yapmaya beni teşvik eden @ÖmerKu hocama da teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:
Aynı modele sahibim, hediye geldi cihaz. Şu ana kadar ısınma sorunu yaşamadım fan sesi ise oyunlarda 15 sn sonra normal düzeylere indi (ilk başta çok yüksek çıkıyor sonra da normal bir gaming laptop fan sesi seviyelerine iniyor :) ) ama ısınma dediğim gibi yaşamadım.

Aynı modele sahibim, hediye geldi cihaz. Şu ana kadar ısınma sorunu yaşamadım fan sesi ise oyunlarda 15 sn sonra normal düzeylere indi (ilk başta çok yüksek çıkıyor sonra da normal bir Gaming laptop fan sesi seviyelerine iniyor :) ) ama ısınma dediğim gibi yaşamadım.

Dediğim gibi hocam muhtemelen bana gelen cihaz sorunlu ama yine de anlatmak istedim yaşadıklarımı. Önereceğim bir cihaz değil kendisi kısacası.

G911, i7 13700HX, 4060 Versiyonunu kullanıyorum, ırgat gibi kullandığım için çok rahatsız etmiyor şarjdayken tam performansını alabiliyorum. Pil süresi çok dandik. Cihazı masaüstünde bırakın hiçbir şey yapmayın yine şarjı maksimum 1 saat 40 dakika civarı gidiyor. Ekran kalitesi bence güzel QHD+, RGB var ama yeterli aydınlatma yok mesela gündüz RGB açık olsun fark edilmiyor bayağı bir düşük.

Öncelikle yazıma başlamadan önce cihazımın özelliklerini aşağıya bırakıyorum. Cihazın tam kodu ise Excalibur G870 1245-BVA0P-B.

CPU
: i5 12450H.
GPU: RTX 4050 105W (90+15)
RAM: 16 GB 3200MHz.
SSD: 500GB Crucial.

Özet

Cihazı 8 aydır kullanıyorum ve yorumlarımı ona göre yazdım. Isınma ve kapanma problemleri, fan sesleri, işletim sisteminde yaşadığım sorunlar ve cihazın kapağının plastiği, cihazdan vida düşmesi ve hiçbir şey yapmazken bile 3000RPM ile dönen fanları beni iade noktasına kadar getirdi. Güzel kısımlarına gelecek olursak ise ekranı tatmin edici boyutta ve bence güzel, RGB destekli ve cihaz gerçekten premium duruyor.(hissiyatı öyle olmasa da)

İnceleme

Cihazı Haziran 2023'ten beri kullanıyorum ve şu anda 2024 şubat ayındayız. Ayrıca cihazı satın aldığımda 27.500TL'ye satılıyordu ve içinde Windows 11 Home Single Language versiyonu ile geliyordu. O dönem baktığım bilgisayarlar arasında ucuzdu ve şartlar sebebiyle o gün bilgisayarı almam gerekiyordu. Ya Victus 4050 alacaktım ve 1500TL daha paraya ihtiyacım vardı ya da bu parayı Excalibur'a verecektim. Elimde fazladan para olmadığı için Excalibur'dan yana şansımı kullandım ve cihazı MediaMarkt'dan satın aldım. Eve geldim ve açtım klasik olarak öncelikle stres testlerini yaptım diğer 4050'lere göre veya 12450H'lara göre birazcık daha az performans veriyordu ama sorun yaratacak kadar değil. İlk aylar memnundum cihazdan tek sorunlarım fanların aşırı ses yapması ve cihazın buna rağmen ısınıyor olmasıydı. MacBook m1'den bu cihaza geçtim ve Gaming laptop sonuçta normaldir dedim. Fakat iş 3. aydan sonra çok daha saçma olmaya başladı cihaz artık ısınınca kendini uyku moduna almaya başladı. Soğutmak için masada düz durması değil altına resmen yüksek bir şey koymam gerekiyordu ya da soğutucu fan alacaktım. Yüksek bir şeylerle destekleyerek bir müddet daha devam ettim ama siber güvenlik öğrencisi olduğumdan bu sene Python, Kali vesaireye ihtiyacım olacaktı. İndirdim ama Windows'ta da sorunlar yaşadım. Python'u programlar görmüyordu kütüphaneler kurulmuyordu falan derken ben de Windows 11 temiz kurulum yaptım fakat sorun hala aynı şekilde devam etti. Daha sonrasında Windows 10'a geçtim ve sorunu çözdüm. Biraz daha ilerleyen zamanlarda Touchpad'e basmasam bile bastığını algılamaya başladı cihaz. Cihazın sağ altındaki bölüme bile elimi bastırsam Touchpad'e tıklamışım gibi tepki veriyordu. Bu sürede sıcaklıklar iyice artmaya devam etti ve başlangıçta 60 derecelere kadar çıktı. Ayrıca cihazın alt kısmında bulunan vidalardan biri durduk yere düştü. Yakın zamanda servise götürdüm ve tüm bu olanları söyledim. Servis İstanbul'daki cevizlibağ metrobüsü karşısındaki Casper bölge servisiydi. Cihazın vidasının düşmesi normal bir şeymiş gibi tamam ya hallederiz şimdi gibi konuşmalar döndü. Nasıl oldu bilmiyorum ama 30Dk'da hallettiler ve cihazımı bana geri teslim ettiler. Söylediklerine göre termal macun değişimleri ve iç temizliği yapıldı. Bu saatten sonra cihaz başlangıçta 30 derecelerde çalıştı her şey güzel gibiydi ki fanların sesini duyana kadar. Fanlar artık üflemiyor uçak motoru sesi yapıyordu. Ayrıca hangi cihaz sadece onboard ile çalışırken 3000-4000RPM fan döndürür ki? Bu fan değerleri cihazın içindeki Excalibur Control Center'da ofis modu açık şekildeyken oluyor. Artık katlanamamaya başladım ve yakın zamanda iade talebi oluşturacağım. Tüm Excalibur'lar böyledir demiyorum fakat ben hiç memnun kalmadım ve bazı günler dışında hiçbir şekilde beni tatmin etmedi. Muhtemelen bana sorunlu cihaz denk gelmiş olabilir bilmiyorum. Ha hiç mi beğendiğin bir kısım yok derseniz de RGB var ve cihaz tasarımsal olarak güzel duruyor. Tabii asla yeterli sebepler değil.

Not

Eğer iadeyi gerçekleştirebilirsem konuyu güncelleyeceğim ve o süreçlerden de bahsedeceğim. Okuduğunuz için teşekkürler, iyi sosyallar dilerim.
Güzel bir konu olmuş. En önemlisi objektif bir konu. Öyle gereksiz linç veya eleştiri görmedim. Elinize sağlık.

Aynı modele sahibim, hediye geldi cihaz. Şu ana kadar ısınma sorunu yaşamadım fan sesi ise oyunlarda 15 sn sonra normal düzeylere indi (ilk başta çok yüksek çıkıyor sonra da normal bir gaming laptop fan sesi seviyelerine iniyor :) ) ama ısınma dediğim gibi yaşamadım.
Yüksek performans ile denediniz mi ? Control Center'da 3 tane mod var biliyorsunuz. Bunlar ısıyı çok etkiliyor.

Henüz denemedim cihaz 2 haftalık, yalnızca GTA 5 ile klasik testi yaptım.

Katılıyorum, sadece 90 dakika Microsoft Edge açıktı bir şeye bakıyordum pil %14'lere düşmüş.

G911, i7 13700HX, 4060 versiyonunu kullanıyorum, ırgat gibi kullandığım için çok rahatsız etmiyor şarjdayken tam performansını alabiliyorum. Pil süresi çok dandik. Cihazı masaüstünde bırakın hiçbir şey yapmayın yine şarjı maksimum 1 saat 40 dakika civarı gidiyor. Ekran kalitesi bence güzel QHD+, RGB var ama yeterli aydınlatma yok mesela gündüz RGB açık olsun fark edilmiyor bayağı bir düşük.

Ben o pil mevzusunu eklemeyi bile unutmuşum yaşadıklarımdan sonra :D sanırım aralarında en normali o sorun. :(

ayrıca bu incelemeyi yapmaya beni teşvik eden @ÖmerKu hocama da teşekkür ediyorum.
Ne demek hocam, rica ederim. Casper ve Monster gibi Türk marka cihaz alırken maalesef global markalara göre ürünün kusurlu olma ihtimali var. Hatta fabrika çıkışlı 0 ürün olmasına rağmen, bayisinden almanıza rağmen, kusurla gelme ihtimali yüksek. Bu yüzden de genelde dediğiniz gibi 1K veya 1.5K ucuza gelebiliyorlar ama öyle aman aman çokta ucuz değiller. Kendimde panel ve metal alışım kasası harici çokta beğendiğim bir şey yok o yüzden bende önermiyorum. İşlemci pl1 yiyor, limitli. Ekran kartı da sıcak çalışıyor. Ha evet zorunda kalıp alanlara bir şey diyemem çünkü en azından ben 4050 alacakken Casper sayesinde 4060 laptop aldım elbette performansı farkı oluyor orada hakkını yiyemem.

Ufo testini de buraya bırakayım.

Gaming laptop zaten çoğu zaman şarjda olur yani pek sorun diyemem ama oyun harici kullanımda bile böyle azalması iyi değil. :)

Hocam Victus'ların saatlerce gittiğine gözlerimle tanık olunca üzülmüyor değilim :) elimden geldiğince de arttırmaya bile çalışsam maalesef Max 2 saat oluyor. Tabii bir de okulda kullanırken 3000RPM fan muhabbetini düşünün. Dersin ortasında tek benim bilgisayarımdan fan sesi çıkıyor. Sinir bozucu...

Yeni konular

Geri
Yukarı