Fatih Wi-Fi ağına bağlanılmıyor

Makaleler
9
Yer
Aydın
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: ECS H81H3-M7
İşlemci: Intel Core i7 4790
HDD: Western Digital WD10EZEX 1 TB 7200 RPM
RAM: Crucial CT102446BA160B.C16FER 1x8GB DDR3 1600MHZ
Kasa: Casper NSH.4790-8T75A-W (CD.VTI4790A) Hazır kasa.
Ekran kartı: Galaxy GT730
PSU: Casper Fsp250-50hmn
Monitör: AOC G2868PQU 28" 4K 3840×2160 1 MS 60 Hz TN panel
UPS: Tunçmatik TSK5208
Mouse: Casper B309
Klavye: Casper K1500
Akım korumalı priz: Monster MPEXP100U
Yazıcı: Epson L4160
Meslek
Espiri Ondan Sorulur!
Merhaba arkadaşlar. Sınavlı anadolu lisesine DYK kursu için geldim. Şifre doğru olduğu halde bağlantı reddedildi hatası alıyorum.
Arkadaşlarım şifreyi deftere yazmışlar girdim ancak yine bağlantı reddedildi hatası aldım.
Arkadaşlarım benim için telefonlarından QR kod paylaşarak da şifreyi paylaştılar. Bir kısmı f@tih isimli şifreli SSID'ye bağlı bir kısmı fatih isimli şifresiz SSID'ye bağlı.
İkisini de benim için denediler, kendileri bağlı olduğu ve şifre %100 doğru olduğu halde benim telefonumu ağ reddetti.
Bunun üzerine yine benim için 16 arkadaşım sırayla benim telefonumu ödünç alarak doğru şifreyi benim telefonuma elleriyle girdiler. Hepsi de ağ reddetti hatası aldı.
Şifresiz fatih ve şifreli f@tih Wi-Fi ağına nasıl bağlanabilirim?
Screenshot_2024-01-06-14-07-11-82_8ecb18ff21726a42693957ff5a148085.jpg
Screenshot_2024-01-06-14-07-14-22_8ecb18ff21726a42693957ff5a148085.jpg

Merhaba @Mexy1864 yanıtınız için teşekkür ederim? MEB Sertifikası güvenilir mi? Yüklemek güvenlik açığına neden olur mu?
Herhangi bir güvenlik açığı olacağını zannetmiyorum. Zaten sertifikanın yapacağı tek şey okul internetine bağlıysanız sosyal medyaya girişinizi kısıtlamak. Başka işlevi yok yani.

Herhangi bir güvenlik açığı olacağını zannetmiyorum. Zaten sertifikanın yapacağı tek şey okul internetine bağlıysanız sosyal medyaya girişinizi kısıtlamak. Başka işlevi yok yani.

Sosyal Medya'ya girişi kısıtlıyor mu? Daha bu hafta cuma günü öğretmen akıllı Tahta'dan (YouTube) film açtı.

Merhaba arkadaşlar. Sınavlı Anadolu lisesine dyk kursu için geldim. Şifre doğru olduğu halde bağlantı reddedildi hatası alıyorum.
Arkadaşlarım şifreyi deftere yazmışlar girdim ancak yine bağlantı reddedildi hatası aldım.
Arkadaşlarım benim için telefonlarından QR kod paylaşarak da şifreyi paylaştılar. Bir kısmı f@tih isimli şifreli SSID'ye bağlı bir kısmı Fatih isimli şifresiz SSID'ye bağlı.
İkisini de benim için denediler, kendileri bağlı olduğu ve şifre %100 doğru olduğu halde benim telefonumu ağ reddetti.
Bunun üzerine yine benim için 16 arkadaşım sırayla benim telefonumu ödünç alarak doğru şifreyi benim telefonuma elleriyle girdiler. Hepsi de ağ reddetti hatası aldı.
Şifresiz Fatih ve şifreli f@tih Wi-Fi ağına nasıl bağlanabilirim?
Eki Görüntüle 2076105Eki Görüntüle 2076106

Telefonun Oppo ya da Realme galiba. Aynı sorun Oppo A5 2020 cihazımda da var. Sınıftaki arkadaşımın telefonu Realme o da bağlanamıyor. Başka marka telefonlar ise kolayca bağlanıyor. Neredeyse her şeyi (Cihaz/Rastgele MAC adresi, sertifika, VPN) denedim ama çözemedim maalesef. Wi-Fi'ye bağlanabilsek EBA giriş sayfası açılacak ama bağlanamıyoruz.

MEB Sertifikası güvenilir mi? Yüklemek güvenlik açığına neden olur mu?
Merhaba, sorunuza başka bir açıdan bakarak cevap vereceğim, güvenli olup olmadığına kendiniz karar verirsiniz:

Öncelikle f@tih ağının çalışma prensibinin "normal" ağlardan farkına bakalım:
Ekran Resmi 2024-01-14 16.33.24.png

Şema tanıdık geldiyse, evet, MITM attack'a oldukça benziyor ama buradaki olay tamamen yasal çünkü imza için gerekli sertifikayı kullanıcı kendi iradesi ile ve isteyerek yüklüyor, bunun yanında zaten ortadaki adam da ağın resmî sahibi...

Şimdi de "MEB sertifikası" adıyla da bilinen "fatihCA" sertifikasının neler yapabileceğine bakalım: Sayısal İmza, Anahtar Sertifika İmzası, CRL İmzası

Yani bu sertifikayı kullanmazsanız, f@tih ağında "Bağlantınız gizli değil" vb. bir hata alırsınız.
CA nadir? ~Vikipedi dedi:
Sertifika otoritesi, dijital imzalama işlemi yapan ve belgeleyen kurumdur. Sertifika otoritelerinin görevi, açık anahtarları kendi gizli anahtarlarıyla imzalayarak 3. taraflara sunmaktır. Dijital sertifika imzalama işlemi açık anahtar altyapısı kullanılarak yapılır. Açık anahtarlı şifreleme, kullanıcıların güvenli olmayan ağlarda dijital sertifikaların kullanılması suretiyle güvenli bir şekilde iletişim kurabilmesini ve karşı tarafın kimliğini doğrulamasını sağlayan bir şifreleme yöntemidir.

Bağlanılan sitenin sertifikası, alan adını içeren Subject Alternative Name kısmı ile doğrulanır. Sertifika otoritesi ilk önce bu sertifikadaki alan adlarının, gerçekten sertifikayı sunan kişiye ait olduğunu doğrular, daha sonra imzalar. Sonra ise tarayıcılar, imzalı sertifikayı sunucudan alıp otorite güvenilirliğini kontrol ettikten sonra, imzalı sertifikadaki alan adı ve bağlanılan sitenin alan adını karşılaştırır.

Açık anahtar ile şifreleme işlemleri sertifika otoriteleri dışında kişiler tarafından da yapılabilir. Ancak bu şekilde yapılan sertifika imzalamaları, imzalayan kişiye web tarayıcıları tarafından güvenilmediği için güvenli bulunmaz. Web tarayıcıları sertifika doğrulaması için SO sertifikalarını kullanır. Bu sertifikalar tüm yaygın web tarayıcıları tarafından tanınır.
(...)
Buna rağmen her sertifika otoritesi güvenilir değildir. Kötü amaçlı bir sertifika otoritesi, Man-in-the-middle saldırısı gerçekleştirmek için kötü amaçlı bir sertifika oluşturup onu imzalayabilir. Sertifika otoritesine güvenen bir istemci, bu otorite tarafından imzalı tüm sertifikalara güveneceği için güvenliği ve gizliliği tehlikeye atılır. 2012'nin sonlarına doğru, neredeyse tüm modern tarayıcı ve işletim sistemleri tarafından güvenilen, Türkiye bazlı sertifika otoritesi Turktrust tarafından Google için bir sertifika imzalanmıştır.[2] Bu sertifikanın kitle izleme gibi kötü amaçlar ile kullanılıp kullanılmaması ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Son düzenleme:
Merhaba @Mexy1864 yanıtınız için teşekkür ederim. Evet. Telefon Oppo Reno 6 CPH 2235

Merhaba @447040 yanıtınız için teşekkür ederim. Duckduckgo, Yewtu.be gibi kar amacı gütmeyen ve güzel olan ne kadar servis varsa erişim engeli sayfası çıkıyor.

Merhaba @matmakif yanıtınız için teşekkür ederim.
MEB Sertifikası yüklü cihazların Chrome'unda internet erişiminde Türkiye içi bile yüksek gecikme oluyor. İnternet hızı simetrik 50'ye sabitleniyor.
Ducduckgo arama motoruna bile erişilemiyor.
2022 yılında cihazım bağlanırken hepimiz 1.1.1.1 uygulamasından Cloudflare Warp ile Wireguard protokolü üzerinden bağlanırdık.
100 Mbps simetrik hız, yurtdışında bile 1 ms ping alınırdı. Bağlantınız gizli değil hatası asla alınmazdı.
Bir arkadaşım boş derste öğretmenden izin aldı, MSI markalı RTX 3060 ekran kartlı Ryzen 9 işlemcili laptopuyla Cloudflare Warp üzerinden ders çalıştı.
Pastebin servisine girince Cloudflare Warp bağlantı sıfırlandı hatası veriyordu mobil internet gibi.

MEB sertifikasını yükleyince şifreli HTTPS trafik deskripte mi ediliyor?

@Kaspersky Kullanıcısı Merhabalar. Profil mesajıma yazdığınız mesajı gördüm. Profil mesajı yasağım var, bilginiz olsun. Buradan cevap vereceğim. Öncelikle MEB sertifikasını yükleyin demiştim, yüklemenize rağmen bu sorunu aldığınızı belirtmişsiniz. Duckduckgo servisinin bile açılmadığını belirtmişsiniz ve bunun sadece telefonunuzda belirtmişsiniz aynı zamanda. Bu kısım benim teknik bilgimi aşmakta maalesef. Benim tavsiyem ilgili okulun müdürlüğüne dilekçe vermeniz veya CİMER üzerinden sorunun giderilmesi yönünde bir başvuruda bulunmanızdır. Çok garip bir sorun.

Merhaba @Mexy1864 yanıtınız için teşekkür ederim. Okulumun bilişim öğretmeniyle görüştüğümde MEB sertifikasını yüklememi istedi. İsteği üzerine yükledim ama yine bağlanmadı.
17.01.2024'de Oppo Türkiye'yi aradım. Ağ ayarlarını sıfırlattı ancak yine fatih ağına erişim reddedildi hatası aldım.
Bugün 444 0 632 T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşerek Fatihnet ağını şikayet ettim. Fatih WiFi bağlantısına bağlanmam için gereken çalışmaların en kısa sürede yapılmasını talep ettim.
Sonuçlanınca ayrıca paylaşacağım.
Screenshot_2024-01-18-23-13-03-04_6ba589b35cca5ff8f234db69f4487e8f.jpg
Screenshot_2024-01-18-23-16-18-00_6ba589b35cca5ff8f234db69f4487e8f.jpg
IMG_20240118_231742.jpg

Merhaba @Mexy1864 yanıtınız için teşekkür ederim. Okulumun bilişim öğretmeniyle görüştüğümde MEB sertifikasını yüklememi istedi. İsteği üzerine yükledim ama yine bağlanmadı.
17.01.2024'de Oppo Türkiye'yi aradım. Ağ ayarlarını sıfırlattı ancak yine fatih ağına erişim reddedildi hatası aldım.
Bugün 444 0 632 T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşerek Fatihnet ağını şikayet ettim. Fatih WiFi bağlantısına bağlanmam için gereken çalışmaların en kısa sürede yapılmasını talep ettim.
Sonuçlanınca ayrıca paylaşacağım.
Eki Görüntüle 2089189Eki Görüntüle 2089190Eki Görüntüle 2089191
Millî Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezine yapmış olduğunuz başvuru 3 iş günü içerisinde sonuçlanacaktır. Bilginiz olsun. Sorununuz umarım çözülür.

Geri
Yukarı