Ferrari ne yapmali?

Makaleler
12
Daha fazla  
Tarihte ilk kez ilk 4 yarışta duble yapmayi başararak Mercedes rekor kırdı.

2017 ve 2018 yillarinda sezonun ilk yarisini lider kapatan bir Vettel vardi, buna rağmen Ferrari bu sezonlarda şampiyon olamadi. 2017 yılında Vettel muazzamdi, motor gücü eksikliği vardi. 2018 sezonunda ise motor ve araç muhteşemdi, Vettel kötüydü sezonun ikinci yarisindan sonra.

Bu yila geldiğimizde ise Bahreyn dışında Ferrari ortalikta görünmüyor. Ferrari motorlu araçların hepsi lastik sorunu yaşıyor ve motoru soğutmadan dolayı kısıyorlar söylentileri de var.

Ferrari bu saatten sonra şampiyonluk için yarışır mi sizce?

Kendi görüşüm, 2017 ve 2018 sezonlarinda bile şampiyon olamadiysak bu sezon hiç şampiyon olamaz gibi geliyor bana.

Bu sene şampiyon olamazlarsa fatura Vettel'e kesilebilir gibi duruyor. Keşke yerine Alonso gelseydi. Diğer türlü Vettel formda oldu mu kusursuz bir pilot oluyor, geçen sene kendi evindeki kazadan beri adama bir şeyler oldu spin atmadan duramiyor.

Bu sene için Ferrari için olumlu olan tek bir şey o da Leclerc'in performansi. Vettel'e yenebilecegine inanıyordum ama daha ilk iki yarışında Vettel'i mağlup etmesi beni şaşırttı. Kendini sürekli olarak eleştirmekten korkmayan biri bu genç yaşına rağmen bu yanina hayran kaldim. Bakü'de yarışında da muazzamdi, orta hamurla çok hizliydi, Ferrari'nin rezil pit duvari podyumdan etti onu. Erken pite girseydi podyum alma şansı vardi, Ferrari tahminim onu SC aracı için onu uzun süre pitte tuttu, böyle olsaydi başka senaryo konusuyor olabilirdik. Bu hamleye rezil dedim ama senaryo tam tersi yönde de şekillenebilirdi.

Ferrari bence leclerci çok kısıtlıyor. Vettel ile yarışmasını pek istemiyorlar. Bence leclerci kısıtlamazlar ve pir duvarı daha gerçekçi senaryo planları kurarsa mercedesi geçebilirler. Baküde büyük hata yaptıklarını düşünüyorum leclerci pite sokmayarak. Fark 13 saniye iken çağırsalardı pit çıkışında bottas onu geçse bile yakalama şansı olurdu. Her türlü 5.likten daha iyi bir sonuç yakalardı diye düşünüyorum.

Aynen. 13 saniye civarı fark varken pit stop yapsaydi Leclerc'in yakalama şansı vardı onlar Leclerc'i daha uzun süre tutarak güvenlik araci ihtimali beklediler. Böyle olsaydi liderliğe yükselebilirdi hem de yeni lastiklere sahip olurdu. Geçen sene Bottas böyle yaparak Bakü'de liderliğe yükseldi yoksa yarış boyunca Vettel açık ara en hizlisiydi. Bu yüzden ben ihtimal yüzünden pit duvarını pek eleştiremiyorum.

Dediğin gibi Leclerc'in kisitlanmamasi gerekir, eğer siralama turlarinda kaza yapmasaydi ve son bölümde hava koridoru kullanma durumu olsaydi Leclerc pole alabilirdi.

Ferrari lastik sorunu yaşıyor. Vettel ilk bölümde Bottas ve Hamilton'un çok gerisinde kaldi lastikler yüzünden. Ikinci stinte orta lastiklerle Vettel oldukça tempoluydu. Son bölümde sanal güvenlik araci olmayana kadar farki 2-3 saniye arasinda tutmayı başardı.

Vettel siralama turlarinda Leclerc gibi orta hamurla son bölüme kalmayi başarsaydı Vettel bugün büyük ihtimal yarışı kazanırdı lastik avantaji nedeniyle bunu da başaramadı.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı