Ferrari takım patronu değişikliği

Makaleler
12
Daha fazla  
Konu açmayalı buralar bayağı sessizleşmiş.

Mattia Binotto'nun gönderilip yerine Fred Vasseur'un gelmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yanlış bir değişilklik olarak ben değerlendiriyorum. Her ne kadar Binotto takım patronu olarak başarısız olsa da çok iyi bir mühendisti. 2019 ve bu seneki motorun bu kadar güçlü olmasında Binotto büyük pay sahibi. Gridde ayrıca takım patronları arasından hiçbiri Binotto kadar teknik anlamda iyi değil. Motor dayanıklılık olarak kötüydü belki ama çok güçlü. Motor kurallarının dondurulduğu bir dönemde dayanıklılıktan ödün vermek son derece doğal.

Gitmesi gereken biri varsa o da strateji ekibinden İnaki Rueda ve CEO Elkann. Takımda istikrar olmazsa başarı gelmez, Ferrari'nin takım patronundan daha büyük sorunları var. Binotto'ya yardımcı olacak bir danışman getirilip yükü azaltılmalıydı ve acilen pist strateji ekibinin görevine son verilmeliydi. 2020 yılındaki hezimetten sonra geçen sene büyük hayal kırıklığı olsa da Ferrari yarış kazanacak bir araba yaptı. Pit ekibi geçen senelere göre çok daha iyiydi bu konuda daha iyi olabilirler. Araç geliştirme aşamasında eskiye nazaran daha iyi olsalar bile Redbull ve Mercedes seviyesinde görmüyorum. Dayanıklılık sorunları da bu sene çözülecektir.

Fred Vasseur'a gelirsek Alfa Romeo'nun ayağa kalkmasında büyük etkisi olsa da Ferrari kalibresinde biri olarak görmüyorum. Onun gelmesiyle Leclerc birinci pilot olabilir. Leclerc F1'de ilk senesinde onla çalıştı.

Ferrari motor noktasında Binotto'yu arayacaktır, Schumacher döneminden beri takımdaydı ve harika bir mühendisti. Keşke hiç takım patronu olmayıp mühendis olarak kalsaydı.

Sorun hiç bir zaman zaten Binotto'da değildi, dediğin gibi bu adam Micheal Schumacher zamanında motor departmanın başındaydı, çok iyi bir mühendis ama hiç bir zaman Toto Wolff ve C. Horner gibi kurtlar sofrasında olamaz.

Binotto muhtemelen takımda etkisiz eleman gibi takılıyordu TD olunca, çünkü asıl yönetim yine lanet olası Marenello'daydı. Takımdaki en büyük problem strateji departmanında, azılı bir Mercedes fanı olsam da Ferrari'nin bu halini gördükçe üzüldüm bu sene.

İnaki Rueda'da artık Enzo Ferrari'nin kasedi mi var ne varsa senelerdir kovulmadı gitti, hani şu meşhur clown Binotto meme'i var ya asıl bu adama yapmaları lazım.

2019'da ki motor bu arada net hileliydi, fuel flow sensor muhabbetini az çok biliyorsundur diye tahmin ediyorum bu kadar F1 ile içli dışlı olduğun için. Bu seneki motora denecek bir şey yok zaten, Mercedes'in porpoising problemi ile bir anda Red Bull ile kafa kafaya geldiler, ancak Mercedes floor design muhabbeti yüzünden ağlayınca yeni TD ile beraber Ferrari'de kayboldu gitti yarışlarda, strateji olayına hiç girmiyorum zaten yoldan geçen bir dayıyı koy koltuğa Monaco'da o rezaleti yaşatmazdı Lecrec'e.

Fred Vasseur'a gelince, bende senin gibi düşünüyorum, Ferrari'nin ağırlığını kaldıramaz muhtemelen, Şuan Ferrari'ye Ross Brawn gibi winner birisi lazım, Lecrec'in de daha pişmesi lazım baskı altında ezilip gidiyor, Fransa yarışında ki o spini hala aklıma geldikçe gülerim.

Neyse umarım 2023 sezonunda Mercedes şu sidepod olmayan dizayn fetişinden vazgeçer ve Ferrari işleri düzeltir, yoksa yine güle oynaya sevimsiz suratlı, makine Max daha çok şampiyon olur.

Son düzenleme:
Leclerc'in de daha pişmesi lazım baskı altında ezilip gidiyor, Fransa yarışında ki o spini hala aklıma geldikçe gülerim.
Evet katılıyorum. Fransa hatası kabul edilemez ama yine çok iyi bir sezon geçirdi. Gereksiz zorladı Fransa'da. Saf hız olarak çok çok iyi bir pilot. Takım içindeki baskıda mental olarak onu zorluyor.

Mercedes şu sidepod olmayan dizayn fetişinden vazgeçer.
Vazgeçmeyecekler gibi. DF üretmede aracın sorunu yok, dalgalanma ve sürüklenme çok etkiliyordu onları. Zıplama çok etkiledi onları. Ferrari de zıplıyordu ama sorun olmuyordu ta ki Belçika GP'de gelen TD 39 kuralına kadar.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı