Ford Fiesta 2011 model 1.4 Titanium fazla yakıyor

O yokuşlarda tıkanma bir süre sonra teklemeye dönüşür büyük ihtimal önceki araçlarımdan birinde bu tarz bir sorun yaşamıştım yakıt tüketimim fazlaydı ve ne zaman gaza asılsam tekleme yaparak hızlanıyordu. Sonuç olarak bujiler, buji kabloları ve ateşleme bobini değişince kibrit gibi olmuştu araba ford focus 2.0.

100 bin kmde bir bile değişse yeterli olan benzin filtresine 10 binde bir değiş diyenden tut, 5w30 dizel için tercih edilir diyip 35 bindeki araca 10w40 koyun diyenlere kadar ne kadar yanlışın yanlışı bilgiler var. O aracın yağı 5w30 dur. 10w40 kalın gelir. Fazla yakar çekiş düşer yakıt artar. O aracın anca lpgli 300 bindekilerine 10w40 tercih edilebilir oda belki.

Bilginiz yoksa saçma sapan yorumlar yapıp insanların akıllarını bulandırmayın. 35 bindeki 1.4benzin fiestaya 10w40 koyan ustayı işyerinden kovarlar. Yetkili serviste biri bunu yapsa ömür boyu men ederler 10w40 tavsiyesi veriliyor.

Kullanmış olduğunuz araç 4vites atmosferik bir motor. Şehiriçi trafiğinde çok rahat 12 litreleri görebilen bir araç. Uzun yolda anlık yakıt tüketimini açın. Son vites 2.500 devirde aracın anlık tüketimi düz yolda ve sabit hızda ortalama 4.5-5.5lt aralığında göreceksiniz. Bu değerde görüyorsanız hiçbir sorun yok demektir. Uzun yolda o araçla 3.500 devirlerde gidiyorsanız 9 litre bile gayet kabul edilebilir.

Araç 1.4 atmosferik ve de otomatik. Zaten az yakması beklenemez. Şehir içi 9 10 yakar, uzun yolda 110-120 gibi hızlarda 5 6 arası yakması lazım. Bahsettiğiniz uzun yolda 9 litreleri ancak yüksek hızlarda yakıyorsa normaldir ama 2000-2500 devir aralığında yakıyorsa bir sorun vardır. Filtreleri değiştirerek işe başlayabilirsiniz.

Araçta ne tip bir otomatik şanzıman var bilmiyorum ama tam otomatik değildir diye düşünüyorum. O sebeble kavramayı da bir kontrol ettirin. Ayrıca arızalı bir oksijen sensörü de yakıt tüketimini arttırır, obd cihazına bağlatıp bakmakta fayda var.

Yağa gelince o araca o kilometrede 10w40 olmaz kalın gelir. Kitapçık ne diyorsa o yağı koyun muhtelemen 5w30dur.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı