FPS Oyunlarda Ekipmanların Önemi ?

• Konuyu başlatan i_am_minigun
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 12
  • Görüntüleme 11B
I

i_am_minigun

Ziyaretçi
Merhaba arkadaşlar ben iyi bir battlefield 4 oyuncusuyum ve size soracağım şey mesela güzel bir oyuncu mouse sahip olmak ve bunun altına da güzel bir mouse pad almak oyundaki başarıyı arttırır mı yoksa iyi bir oyuncu her yerde her zaman iyi bir oyuncu mudur ?

İyi bir oyuncu her zaman her yerde oyuncudur. GT520m ile 20-25 FPS de BF3 de bir çok kez birinci oldum. Hele CS de o kadar iyi oynuyordum ki hangi servere girsem ban atıyorlardı hile diye bende artık online CS felan oynamıyorum 4 yıldır hiç girmiyorum bile bunları everestin dandik 5 TL'lik faresi ile yapıyordum.

Hocam yeteneğin varsa her türlü ekipmanla oynayabilirsin. Ama bu demek değil ki daha iyisini alma. İyi bir mouse ve mouse pad ile çok daha iyi ve rahat oynayabilirsin.

Herkes gerekli cevabı vermiş bende ekleyeyim bir kaç cümle :)

İyi oyuncu her zaman iyi oynar fakat alıştığı ekipmanlarla daha da güzel oynar. Refleks ve tecrübe geliştirerek iyi bir oyuncu olabilirsin. Ekipmana gelecek olursak.

• Büyük bir 3D mouse pad alırsan daha iyi aim hareketi ve geniş bir mekan elde edersin.
• Performanslı bilgisayar iyi fps ve görüntüleri anlık olarak almana özellikle oyunda akışkanlık işine yarar.
• Gaming klavyeler senin klavyede yapacağın 5 tuşa basma işlemini sırasıyla tek tuşa basarak 1 saniye içerisinde yapar. ( Bu daha çok kombo gerektiren oyunlarda çok işe yaramaktadır. )
• Gaming mouse ise CS:GO'da senin 10 kere tıklayarak 10 ateş etmeni gaming mouse programladığın gibi tek tuşla 10 ateş edebilmektedir. 10x denir buna. Ayrıyetten daha hassas ve daha slov bir mouse hareketleri elde edersin.
• Gaming kulaklık oyun içinde tüm sesleri almana olanak sağlamaktadır.
• Gaming koltuk rahatın rahatı istersen üstünde yatak kur uyu.

Normal ekipman ile gaming ekipman arasında aşırı derecede fark vardır. Gaming ekipmanlarda özellikle rahatlık ön plandadır. Kullandıkça farkın varacaksın fakat ilk kullanımda alışma süresi boyunda biraz rahatsızlık çekeceksin. Bunlar işin tuzu diyelim.

Aslında oyunculuğuna ek olarak daha iyi ve keyifli bir oyun sürmek istiyorsan ekipman gerçekten önemli. Ekipmanları olan oyuncular genellikle zevk alarak zafere ulaşıyor fakat normal ekipmanı olanlar genelde "yoruldum abi, elim ağrıdı artık yeter, uyuştum artık " gibi laflar yapabilmektedir. Uzun ve keyifli oyun için ekipman şart. Adamlar boşuna yapmıyor ekipmanları var yararı öyle göz kırpmayın.

Herkes gerekli cevabı vermiş bende ekleyeyim bir kaç cümle :)

İyi oyuncu her zaman iyi oynar fakat alıştığı ekipmanlarla daha da güzel oynar. Refleks ve tecrübe geliştirerek iyi bir oyuncu olabilirsin. Ekipmana gelecek olursak.

• Büyük bir 3D mouse pad alırsan daha iyi aim hareketi ve geniş bir mekan elde edersin.
• Performanslı bilgisayar iyi fps ve görüntüleri anlık olarak almana özellikle oyunda akışkanlık işine yarar.
• Gaming klavyeler senin klavyede yapacağın 5 tuşa basma işlemini sırasıyla tek tuşa basarak 1 saniye içerisinde yapar. ( Bu daha çok kombo gerektiren oyunlarda çok işe yaramaktadır. )
• Gaming mouse ise CS:GO'da senin 10 kere tıklayarak 10 ateş etmeni gaming mouse programladığın gibi tek tuşla 10 ateş edebilmektedir. 10x denir buna. Ayrıyetten daha hassas ve daha slov bir mouse hareketleri elde edersin.
• Gaming kulaklık oyun içinde tüm sesleri almana olanak sağlamaktadır.
• Gaming koltuk rahatın rahatı istersen üstünde yatak kur uyu.

Normal ekipman ile gaming ekipman arasında aşırı derecede fark vardır. Gaming ekipmanlarda özellikle rahatlık ön plandadır. Kullandıkça farkın varacaksın fakat ilk kullanımda alışma süresi boyunda biraz rahatsızlık çekeceksin. Bunlar işin tuzu diyelim.

Aslında oyunculuğuna ek olarak daha iyi ve keyifli bir oyun sürmek istiyorsan ekipman gerçekten önemli. Ekipmanları olan oyuncular genellikle zevk alarak zafere ulaşıyor fakat normal ekipmanı olanlar genelde "yoruldum abi, elim ağrıdı artık yeter, uyuştum artık " gibi laflar yapabilmektedir. Uzun ve keyifli oyun için ekipman şart. Adamlar boşuna yapmıyor ekipmanları var yararı öyle göz kırpmayın.
Dediğinize katılıyorum ama örneğin ben masada mouse pad olmadan oynuyorum ve mouse ile hareket ettirmek zorlaşıyor fps oyunlarında aim kayıyor ve rahatsız ediyor. Ayrıca son bir sorum ise zowie fk1 mouse ile altına da zowie gamepad nasıl olur ?

Dediğinize katılıyorum ama örneğin ben masada mouse pad olmadan oynuyorum ve mouse ile hareket ettirmek zorlaşıyor fps oyunlarında aim kayıyor ve rahatsız ediyor. Ayrıca son bir sorum ise zowie fk1 mouse ile altına da zowie gamepad nasıl olur ?

Logitech ürünlerini önermekteyim. Mouse Pad olarak 3 boyutlu padleri tercih etmenizi tavsiye ediyorum. Üzeri sert bir süngerimsi maddeden yapılmaktadır. Bu kayganlık konusunda çok iyidir.
Mouse olarak Logitech ürünlerine bakınız.
Pad olarak 3 boyutlu olsun hangi marka olursa olsun. 10 TL ye bile 3 boyutlu pad alabilirsiniz.

Ek olarak not eklemek isterim ki 3 boyutlu padlerde mouseniz dandik bile olsa çok minik bir hareketinizi algılatabiliyorsunuz.

Logitech ürünlerini önermekteyim. Mouse Pad olarak 3 boyutlu padleri tercih etmenizi tavsiye ediyorum. Üzeri sert bir süngerimsi maddeden yapılmaktadır. Bu kayganlık konusunda çok iyidir.
Mouse olarak Logitech ürünlerine bakınız.
Pad olarak 3 boyutlu olsun hangi marka olursa olsun. 10 TL ye bile 3 boyutlu pad alabilirsiniz.

Ek olarak not eklemek isterim ki 3 boyutlu padlerde mouseniz dandik bile olsa çok minik bir hareketinizi algılatabiliyorsunuz.
3D mouse pad nerede bulunur ?

Profesyonel bir FPS oyuncusuyum. Size şöyle söyleyeyim. Sadece savaş temalı FPS oyunları için konuşuyorum, ekipmanlar kişisel başarınızın yaklaşık %50'sini kapsar. Profesyonel kariyerime başlamadan önce A4 Tech X7 mouse kullanıyordum. Daha sonra elime güzel miktarda para geçti ve Rival Fnatic Edition faresini aldım. Farenin saniyedeki hızlanması 50G. A4 Tech'in 20G idi. Oynadığım oyun Point Blank ve şöyle söyleyeyim bunu sakın yanlış anlamayın reflekslerime çok güvenirim ama ben hayatımda bu kadar seri HS attığımı hatırlamıyorum. Gerçekten bu hissi size yaşatır hatta yalan atıyormuşsunuz hissi uyandırır. Mousepad de çok önemli bir etken. Fareyi bir koldan birde bilekten oynayanlar vardır bilek oynayanlar yüksek DPI'da orta derecede bir mousepad ile oynar ama koldan oynayanlar fareyi hızlıca kilitleyemeyecekleri için DPI düşük tutup geniş mousepad kullanırlar. Burda pahalı farelerin önemi büyük çünkü kalitesiz mouselarda fareyi yukarı kaldırıp pade indirdiğinizde imleç titrer ve yer değiştirirdi şimdiki mouselar bu sorunu ortadan kaldırdı. Steelseries, Zowie, Razer en çok tercih edilen ürünler. Bu ürünleri neredeyse her profesyonel oyuncu kullanıyorsa mantıksal olarak düşünürsek boşa masraf değil.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı