Gentoo ve onu taban alan dağıtımlar listesi

• Konuyu başlatan gen2
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 2
  • Görüntüleme 1B

gen2

Megapat
Makaleler
1
Gentoo, geliştiriciler ve network profesyonellerine yönelik hızlı esnek bir GNU/Linux dağıtımıdır. Paket yöneticisi BSD'nin Ports geleneğinin gelişmiş ve Linux ortamına uyarlanmış halidir, Python tabanlıdır. Uygulamalar orijinal kaynak kodları kullanılarak ev sahibi sistem üzerinde inşa edilir ve bu kullanıcıya kurulacak paketleri çeşitli farklı yöntemlerle optimize ederek kurma avantajı sağlar. Gentoo kurulum zorluğu ve kurulum süresinin uzun olmasıyla ünlüdür. Aşağıda vereceğim alternatifler Gentoo tabanlı dağıtımlardır ve bazıları kaynak tabanlı iken bazıları ikili paket sistemini kullanmaktadır.

Argent Linux/RogentOS: Server, iş ortamı ve şirketsel oluşumlar için dizayn edilmiştir.

ChromiumOS: Zamanının büyük bölümünü Web üzerinde çalışmaya harcayan insanlar için geliştirilmiş hızlı, daha güvenli ve basit bir işletim sistemidir.

Calculate Linux: Calculate LTD. Adında bir Rus şirketi tarafından geliştirilir ve topluluklar için Gentoo sloganıyla Gentoo kurulum ve kullanımını ikili ve kaynak paketleriyle kolaylaştırmaya adamış bir GNU/Linux dağıtımıdır.

CloverOS: Yine Calculate Linux gibi Gentoo kurulum ve konfgürasyonunu kolaylaştırma amaçlıdır ve performans için optimize edilmiş ikili paketleri barındıran bir binhost sağlar. Hem ikili hem de kaynak paketlere destek verir.

ExGent: Gentoo kurulumunu geliştirilmiş donanım tanıma ve kurucu özellikleriyle destekleyen Gentoo tabanlı bir dağıtımdır.

Funtoo: Nam-ı diğer Diktatör yani Gentoo'nun yaratıcısı Daniel Robbins'in Gentoo forkudur. Amacı Gentoo teknolojilerinin modernize edilmesi ve yenilerinin geliştirilmesidir.

Gentoo Studio: Profesyonel bir dijital ses iş istasyonudur.

Redcore Linux: İkili ve kaynak kurulum desteğiyle amacı Gentoo'yu kolaylaştırarak topluluklara taşımak olan başka bir Gentoo tabanlı masaüstü dağıtımıdır.

Pentoo: Adından da anlaşılacağı gibi bir penetrasyon testi dağıtımıdır. Yani Kali ve BlackArch alternatifi.

Porteus Kiosk: Kiosk adından da anlaşılacağı gibi sadece bir Web Browser'dan oluşan bir masaüstü dağıtımıdır.

Sabayon: Eskiden ünlü ve tanınmış olup adı unutulmaya başlanmış ve şu sıralar Funtoo tabanıyla birleşmek üzere olan Masaüstü dağıtımıdır. İkili paketler öncelikli olarak kaynak kurulumları da destekler. Şu anda yeniden canlandırılma aşamasında.

Ancak bu dağıtımı kullanabilmemiz için el ile derlememiz gerekli. Bir kere denemiştim fakat başarısız olmuştum.

Burada saydığım dağıtımların hepsinde paketleri el ile derlemen gerekmiyor. İkili sistemi destekleyenleri ve grafiksel kurucusu olanları da var. Hem Gentoo'ya adım atmak hem de iyi bir bilgisayar sahibi olana kadar kullanmak için bir tanesini seçebilirsin.

Geri
Yukarı