GTX 1080 Ti sistemde ekran kartı değişimi sonrası oyunlarda çökme yaşanıyor

xchronox

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. Forum kurallarını bilmiyorum, yanlışım var ise ve konu yanlış yerde ise uyarın. Gereksiz konu kirliliği olmasın. Bilgisayar ile ilgili bir sorunum var. Daha önce işlemci olarak AMD Ryzen 5 1600X ve ekran kartı olarak ASUS GTX 1060 6 GB modelini kullanıyordum. İşlemci ve ekran kartını değiştirdim. İşlemci tray sıfır aldım, Ryzen 5 5600X. Ekran kartını sarı siteden ikinci el aldım. ASUS ROG STRIX GTX 1080 Ti. Steam'den indirmiş olduğum God of War oyununda daha oyun ayar ekranında iken hata verip oyun kapanıyor. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?
Anakart: MSI B450 Pro Carbon AC
İşlemci: Ryzen 5 5600X
RAM: Ballistix 32 GB - dolar yükseliyor ve aldığımda uygun diye biraz abarttım 😀
Ekran kartı: ASUS ROG STRIX GTX 1080 Ti
Parça değişimi sonrası bilgisayara format attım. Orijinal Windows 11'e yükselttim. Bütün driverları yükledim, güncellemeleri yaptım. Steam'den oyunu tekrar indirdim.

20221016_134543.jpg

20221016_134610.jpg

Ekran kartında mining yapılmış olabilir. Aşırı ısınmadan dolayı kendini kapatıyor gibi gözüküyor. ASUS'un GPU Tweak programından güç limitini %80'lere çekip denemeni öneririm ısınmasının çözümü olabilir. Pedlerini ve macunlarını yenilemek de çözüm olabilir. Ya da uygulamayı biliyorsan undervolt atabilirsin.

Hocam ekran kartını alırken test ettiniz mi? Sıcaklıklar ne alemde ona da bakın.

Kartı şehir dışında yaşayan birinden aldım. Test yapmadım.
Sıcaklıklara nasıl bakabilirim, Görev Yöneticisi'nden görebiliyor muyuz?
Yoksa FurMark gibi programlar ile mi bakmak lazım.

Ekran kartında mining yapılmış olabilir. Aşırı ısınmadan dolayı kendini kapatıyor gibi gözüküyor. ASUS'un GPU Tweak programından güç limitini %80'lere çekip denemeni öneririm ısınmasının çözümü olabilir. Pedlerini ve macunlarını yenilemek de çözüm olabilir. Ya da uygulamayı biliyorsan undervolt atabilirsin.

Termal macun işlemciye uygulamasını biliyorum ama hiç ekran kartında yapmadım. YouTube üzerinden bakıp yenileme yapmaya çalışacağım.
Ondan önce dediğiniz gibi GPU Tweak programını kurup güç limitini düşürüp ona göre geri dönüş yaparım.

Kartı şehir dışında yaşayan birinden aldım. Test yapmadım.
Sıcaklıklara nasıl bakabilirim, Görev Yöneticisi'nden görebiliyor muyuz?
Yoksa FurMark gibi programlar ile mi bakmak lazım.

Termal macun işlemciye uygulamasını biliyorum ama hiç ekran kartında yapmadım. YouTube üzerinden bakıp yenileme yapmaya çalışacağım.
Ondan önce dediğiniz gibi GPU Tweak programını kurup güç limitini düşürüp ona göre geri dönüş yaparım.

Gücü %80'e çektim şu an için oyun çökme yapmıyor.
Ama neden %100 kullanamıyorum da %80 de sorun olmuyor?
Macun değişimi mi gerekli?

Hocam ekran kartını alırken test ettiniz mi? Sıcaklıklar ne alemde ona da bakın.

Merhaba.
ASUS programını kurdum, sıcaklık oyun çalışırken 75 derecede sabitlendi.
Diğer arkadaşın dediği gibi gücü düşürdüm, oyun çökme yapmıyor.
Yalnız Görev Yöneticisi'ni açtığımda kart %100 kullanımda görünüyor. Bu normal midir?
Bir de oyun çalışırken 75 derece sıcaklık değeri için ne dersiniz, çok mu yüksek?

Son düzenleyen: Moderatör:
@xchronox Hocam şimdi 75 derece sıkıntı değil, ancak %80 güç limiti ile elde ediyorsanız termal bakım yapmanız gerekiyor demek. %100 kullanım sizi endişelendirmesin, olması gereken öyle.
Ekran kartı termal macun değişimini bilmiyordum, youtube dan bakarak yaptım. Şu anda sıcaklık 67 dereceye sabitlendi. Kartın içi açılmamış gibiydi vida üzerindeki güvenlik etiketi duruyordu. Birde sanırım uzun zamandır içi açılmadığı için çok pislik vardı.
Ekran kartı içinde ki işlemci nin termal macunu bayağı bir kurumuştu.
Birde termal pad değişimi varmış onu anlamadığım için ellemedim.
Acaba bu kartı asus yetkili bayisine götürsem , termal macun ve termal pad değişimini yaptırmak istesem yaparlar mı ?

Hocam termal padlere zarar vermediysen aynı şekilde kalmalarını tavsiye ederim, servis büyük ihtimalle sadece padlere 500 Lira'dan fazla para isterler. Yan sanayi alırsan da boyut, iletkenlik, kalınlık üçlüsüne dikkat ederek almak lazım. Sıcaklık şu anda gayet iyi duruyor, çökme sorunu hala devam ediyor mu?

Hocam termal padlere zarar vermediysen aynı şekilde kalmalarını tavsiye ederim, servis büyük ihtimalle sadece padlere 500 Lira'dan fazla para isterler. Yan sanayi alırsan da boyut, iletkenlik, kalınlık üçlüsüne dikkat ederek almak lazım. Sıcaklık şu anda gayet iyi duruyor, çökme sorunu hala devam ediyor mu?

Artık oyunda çökme yapmıyor. Şimdilik sorun olmadı. Oyunu açıp biraz oynadım herhangi bir sorunla karşılaşmadım.
Sorun çözüldü diyebilirim.
Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Ped değiştirmeni de öneririm. Kendi kartımda 82 derece civarı görürken ped ve macun değişiminden sonra 65 derecelere kadar gerilediğini gördüm. Kendinde yapabilirsin sadece nerelere koyacağına bakman gerek. + olarak %80 de kullanırken normalde alması gerekenin 5-10 FPS altını alırsınız. Tabii oyuna ve aldığınız FPS'in değerine göre değişir.

Ped değiştirmeni de öneririm. Kendi kartımda 82 derece civarı görürken ped ve macun değişiminden sonra 65 derecelere kadar gerilediğini gördüm. Kendinde yapabilirsin sadece nerelere koyacağına bakman gerek. + olarak %80 de kullanırken normalde alması gerekenin 5-10 FPS altını alırsınız. Tabii oyuna ve aldığınız FPS'in değerine göre değişir.
Termal pad değişimini bilemedim, daha önce hiç yapmadığım bir şey. Yanlış bir işlem yapıp karta zarar vermekten çekiniyorum.
Acaba diyorum, asus yetkili servise götürsem kardeş bu kartın Termal pad değişimini yap Termal macun degisimi ni yap , bir de içini güzelce temizle desem olur mu acaba 😀
Yani demek istediğim kendim hiç maceraya atılmayayım, servis temizce halletsin.
Tabi ne fiyat isterler orası da önemli.

Yeni konular

Geri
Yukarı