[Güncellendi] iOS 10.3.1 Jailbreak çıktı mı?

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
30 Mayıs 2017 itibarıyla iOS 10.3.1 için Jailbreak çıkmadı. Peki ne zaman çıkacak? Ağustos ayında.

Adam Donenfeld isimli bir araştırmacı, iOS'ta bulduğu 8 açığı Apple'a iletmiş. Apple da bu açıkları yamalayıp iOS 10.3.2 sürümünü çıkarmış. Jailbreak yapmak isteyenler bu sürüme güncellememeli.

Adam amca açıkları Ağustos ayında açıklayacak. Sonrasında da Jailbreak geliştiricileri bunu kısa sürede kullanmaya başlayacaktır.

Kendisini buradan takip edebilirsiniz: Adam Donenfeld (@doadam) | Twitter

• 7 Ağustos 2017 güncellemesi: Halen daha Jailbreak çıkmış değil. Lakin eli kulağında!
  • 9 Ağustos 2017 güncellemesi: Tarih soranlar için: Açıkların paylaşılacağı HITB GSEC konferansı 21 – 25 Ağustos arasında gerçekleşecek.
  • 25 Ağustos 2017 Güncellemesi: Adam Donenfeld açıkları yayınladı: GitHub - doadam/ziVA: An iOS kernel exploit designated to work on all iOS devices <= 10.3.1
  • 30 Aralık 2017 güncellemesi: Meridian Jailbreak yakında çıkacak. JB, bütün 64 Bit cihazlarda çalışacak ve iOS 10.3.0'dan 10.3.3'e kadar bütün sürümleri jailbreak yapabilecek.
sparkey on Twitter

Son düzenleme:
30 Mayıs 2017 itibarıyla iOS 10.3.1 için Jailbreak çıkmadı. Peki ne zaman çıkacak? Ağustos ayında.

Adam Donenfeld isimli bir araştırmacı, iOS'ta bulduğu 8 açığı Apple'a iletmiş. Apple da bu açıkları yamalayıp iOS 10.3.2 sürümünü çıkarmış. Jailbreak yapmak isteyenler bu sürüme güncellememeli.

Adam amca açıkları Ağustos ayında açıklayacak. Sonrasında da Jailbreak geliştiricileri bunu kısa sürede kullanmaya başlayacaktır.

Kendisini buradan takip edebilirsiniz: Adam Donenfeld (@doadam) | Twitter
Bunu çoğu kişinin yapacağından onlara göre yararlı paylaşım teşekkürler Recep bey. Bu arada her Türk gibi edım yerine adam diye okudum :D

Gelişme varmı daha erken çıkabilirmi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Gel artık vicdansız. Nerede kaldın ya? Ocak ayında jailbreak çıktığında sadece birkaç gün kullanabilmiştim. Yarım sene geçti neredeyse, hala ses seda yok. Luca todesco 10.3.1 ve 10.2.1 arasındaki sürümlerde kalın dedi. 10.2.1 için hamle yapacağı kesin, ama bakalım bu ne zaman olacak. Pangu da kedi fare oyunu oynuyor can sıkmaya başladı. Söylentilere göre Pangu'nun sahip olduğu kernel açıkları, iOS 11 betalarında da devam ediyormuş. Yani Apple bu açıkları bulup kapatana dek jailbreak gelmeyebilir. Belki de yaptıkları jailbreakin tüm 64 bit cihazlarda stabil halde kullanılması için uğraşıyorlardır. Bir başka kesim de, Pangu'nun bu açıkları çoktan Apple'a sattığını söylüyor. 10.3.1 sürümünün 4 Nisan'da geldiğini düşünürsek, gerçek olma ihtimali de yok değil. Neden ihtimal yok değil? Şunun için; Luca 10.2 ve alt sürümler için jailbreak yayınladığında, Apple inanılmaz derecede kısa bir sürede 10.2'de olan tüm açıkları kapattı ve 10.2.1 sürümünü çıkardı. Hemen ardından 10.2'yi imzalamayı bıraktı. Yani önlemini aldı. Şu an ise 2 aydan fazla bir süredir 10.3.1'e geçişler hala açık. Hem de Pangu, iPhone 7 için 10.3.1 jailbreak yaptığını 25 Nisan'da düzenlediği konferansta göstermişken. Bu insanı biraz düşündürüyor. Bekleyip göreceğiz. Gerçi daha ne kadar bekleyebiliriz, bilmiyorum.

10.2.1 sürümündeyim. Luca 10.3.1 ve 10.2.1 arasından 10.2.1 de kalın demesiyle ilgili tweetini hatırlıyorum. Hala 10.2.1 de duruyoruz. Daha ne kadar bekleyeceğiz o da muamma. Bayağı uzun bir süre bekleyeceğiz gibi görünüyor vesselam.

Bugün Mosec 2017 güvenlik konferansında, keenlab isimli grup tarafından iphone 6 ve iphone 7 üzerinde, ios 10.3.2 ve ios 11 beta 2 sürümlerinde çalışan jailbreak demosu tanıtıldı.

Bu jailbreak araçlarının ne zaman yayınlanacağına, hangi ios sürümlerini kapsayacağına ve hangi cihazları destekleyeğine dair hiçbir bilgi yok şu anda. Tüm 64 bit cihazları desteklemesi çok muhtemel. Ayrıca ios 11 beta 2 demosunda bile çalışıyorsa, daha alt sürümleri de kapsayacaktır büyük ihtimal. Örneğin; 10.3.3, 10.3.2, 10.3.1 ve 10.3. Ama belli de olmaz.

Cevap bekleyen asıl sorular hangi cihazlar, hangi sürümler ve ne zaman yayınlanacak. Benim tavsiyem gaza gelip sürüm güncellemesi yapmayın. Hangi sürümdeyseniz orada kalın. Bu işler belli olmaz. Ben 10.2.1'deyim ve burada kalacağım. Hala şaşırdığım şey ise bu kadar jailbreak demoları etrafta dolanırken, Apple hala nasıl oluyor da sürümleri imzalamaya devam ediyor. 10.3.1'e geçişler hala açık. Gerçekten ilginç. Umarım fazla beklemeyiz. Kontrol, Luca sanırım Ağustos'a kadar bizi bekletecek. Zira, Twitter üzerinden 22 Mayıs'ta 10.2 Kpp bypassları 10.2.1'de çalışabilir tarzı şeyler yazdı. Ondan önce de 27 Mart akşamı, 10.2.1 jb isteyenler bu sürümde kalsın. Jailbreak ile işim bitmek üzere dedi. Koca 4 ay geçti. Sanırım üzerine fazla yoğunlaşıp kendini boğmuyor. Ama jailbreak gelsin artık. Kimden gelirse gelsin gerçekten fenalık geldi. Telefonumdan nefret ettim resmen ya.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet en mantıklısı olduğumuz sürümde kalmak. Dedikodular başlayınca 10.3.1 kuruyordum sonradan vazgeçtim. Şuan beklemek gerekiyor. Tam anlamıyla JB aracını görmeden sürüm değiştirmeyin düşünmüyorum. Herkesin kafasında soru işareti varken bazıları da şu sürüm kesin diyor ya tam deliriyorum. Bilmedikleri şeye neden yorum yaparlar ki? Duyuru gelmediği sürece bekleyeceğiz.

Apple, dün gece itibariyle 10.3.1 sürümünü imzalamayı bıraktı. Sanırım, ios 10.3.3 sürümü halka açılmadan ios 10 jb göremeyeceğiz. Temmuz sonu veya Ağustos başı gibi ios 10 için jb gelirse gelir. Tek umudum Luca. Bakalım o ne zaman yayınlayacak. 10.2.1 haricindeki gelebilecek olan jailbreakler, bakalım hangi gruplar tarafından yayınlanacak. Umarım artık daha fazla beklemeyiz. Çok samimi söylüyorum; telefonum 5s. Ocak 2014'te satın almıştım. Aradan 3 seneden fazla geçti. Haliyle batarya kullanım ömrünü doldurdu. Ben de sırf cihazım uzun ömürlü olsun, yakında 10.2.1 jb gelecek diye gittim 300 tl verip bataryasını Apple Center'da değiştirdim. Bu işlemi yaklaşık 3 ay önce yaptım. Hala jb gelecek :) Gel artık yahu. @Kontrol 10.3 ve üzerindeki sürümlerde jb çıkacağı kesin gibi. Ama Luca Todesco dışında resmi ağızdan açıklama yapan kimse yok. Herkes şuna gelebilir, buna çıkabiliyor diyor. Söylentiden ibaret yani. 10.2.1'e çıkacağı kesin iken, gidip de hengâmenin içerisine girmenin anlamı yok. Maalesef bu işler sabır işleri. Ne yazık ki ben hiç sabırlı biri değilim :) Artık gelmeli.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı