Instagram için 7000 TL'ye kadar 2. el fotoğraf makinesi önerisi

Kalem Kağıt

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. Sadece Instagram için kullanılacak, 7000 TL civarına alabileceğim 2. el fotoğraf makinesine ihtiyacım var. Kapalı alanlarda ve açık havada arka planı da alacak şekilde fotoğraflar çekileceğim. Başka da bir şey için kullanmayacağım. Tavsiyenize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler 🙂

Canon EOS 600D, temiz bulunursa 650D. 18-55mm lensle satılır genelde. Lens bir süre iş görür, sonra ihtiyaç duyarsanız daha iyi bir lens alırsınız. Makineyse fena değildir.

Kapalı alanda kullanmak için yanına 50mm f1.8 lens de alırsanız tadından yenmez. Lensin f değeri ne kadar düşükse kapalı alanda o kadar rahat çekim yaparsınız.

Biraz ilanlara baktım. Bu tarz bir cihaz bulunabiliyor rahatlıkla. Shutter yani çekim sayısı düşük olması daha iyi olur. Shutter, arabalardaki kilometre gibidir. Genelde 100-150 bin shutterı geçen cihazlar hem kozmetik olarak kötü oluyor, hem de eskisi kadar randımanlı çalışmıyor. Shutter mekanizmasının değişmesi gerekebiliyor bu da masraf demek. İkinci el alırken 10 binin altında olması güzel olur. 25 binin üstüne de pek bulaşmam şahsen.

Son düzenleme:
Kesinlikle Sony a6000. 9 bine bulabilirsin. Aynasız başlangıç makinesi için çok iyi bir makine. Ve küçük olduğu için taşınması kolay.

Kesinlikle Sony a6000. 9 bine bulabilirsin. Aynasız başlangıç makinesi için çok iyi bir makine. Ve küçük olduğu için taşınması kolay.
Güzel makine de kapalı alan çekimleri için açık diyaframlı lens de lazım. Sony'nin lensleri pahalı kalıyor bu noktada. Kit lensle bir yere kadar idare edilir. Manuel lens belki bu noktada alternatif olabilir, o da biraz zorlar yeni başlayan birini. Şöyle bir 15 bin lira bütçe olsa güzel bir seçenek tabii ki. Bütçe artarsa alınabilir. Canon EF mount 50mm f1.8 lens 2000 liraya bile bulunabiliyorken Sony tarafında 8-9 bin istiyorlar. O yüzden yeni başlayan biri için DLSR ile başlamak daha mantıklı diye düşünüyorum. Lensleri çok daha ucuz ikinci elde. Fotoğrafçılıkta makineden çok lens yapıyor işi çünkü.

Canon 5D mark 2. fakograf isimli Instagram kanalımda örnek fotoğrafları görebilirsin. Benim de ilk makinem oldukça başarılı.

Uzun sure amator fotografcilikla ilgilendim. Dipnot amator deyince insanlar beginner zannediyorlar, cogu studyo/dugun fotografcisi kullandigi aleti oto program disinda kullanmayi bilmiyor, profesyonel olmanin o isten para kazanmak anlamina geldigine vurgu yaparak bu sifati kullaniyorum 🙂 Nacizane tavsiyelerimi yazayim.

Once ne tarz fotograflar cekmek istedigini belirlemelisin. Cunku kullanacagin ekipmanlar da buna gore sekillenecek. Yanlis tercihler yaparsan 7000 degil 70000 TL verip de "bu ne ya benim iPhone daha guzel cekiyordu" deme ihtimalin yuksek.

Bir kere tum butceyi body'e ayirirsan hic mutlu olamazsin onu soyleyeyim :) Zaten isin icine girince kullanacagin lens ve isiklarin makineden cok daha onemli ve pahali olacagini anlayacaksin. Evet modern makinalar dusuk isikta falan cok basarili, inanilmaz hizli ve modern ozellikleri var elindeki ekipmanlari dogru tanirsan 20 yillik bir d70 ile bile dudak ucuklatan kareler cekersin. Neyse...

Simdi eger portre vs. cekmek istiyorsan, Canon APS-C bir body tercih etmende fayda var. Zaten bu butceyle full-frame biraz imkansiz kaliyor. Marka olarak Canon tavsiye etme sebebim, portrelerde daha basarili olmasi. Cunku ten rengine yakin renkler konusunda Canon'un color science'i diger markalara nazaran daha basarili. Lens olarak kit lensler 5 para etmez. Hicbir sekilde tatmin olmazsin. Klasik 50mm f/1.8 prime lens alabilirsin yanina. Baslangic icin portrelerde epey idare eder. Portre calisacak arkadaslara benim mutlaka onerdigim bir diger ekipman, isik. Godox'un tepe flashlari var. Guzeldirler. Kullanmasi kolaydir. TTL vs. ozellikleri gayet duzgun calisiyor. Fiyatlari da uygun. Mutlaka flash al portre calisacaksan. Insanlar portre fotografi cekerken, ozneyi arkaplandan ayirmanin tek tekniginin alan derinliginden faydalanmak oldugunu (arkaplani bulaniklastirma) falan saniyorlar. Halbuki bunu isik kullanarak bunu cok daha dramatik olarak yapabilirsin.

Ambiyans isigini az pozlayarak flash'la gunduzu geceye nasil cevirebilecegine ornek olmasi acisindan cok basit bir karsilastirma birakiyorum:

1713845368559.png1713845389344.png

Yok eger manzara fotograflari agirlikta calisacaksan o zaman Nikon bir body tavsiye ederim. Yine tahmin edebilecegin gibi renk basarimindan oturu. Manzara icin, butceyi biraz artirma sansin varsa Tokina 11-16 gibi bir lens ve yaninda bir de mutlaka tripod ve ND1000 filtre edinmeni tavsiye ederim. Boylece etkileyici uzun pozlama fotograflar cekebilirsin. Eglencelidir :)

1713845703583.jpeg

Konudaki cevaplar ne kadar güzel. Okuması çok keyifli. Elinize sağlık.
Öyle gerçekten 🙂 Çok işime yaradı yazdıkları sağ olsunlar 🙂

Burada yazdıklarınızın dışında ben de araştırdım hangisi iyidir diye ve ikinci elden karşıma çıkan, güzel bulduğum kameraların bir listesini yaptım. Linkleri ve model isimlerini aşağıya bırakıyorum. Hangisi seçmem gerektiğiyle ilgili biraz fikir verebilirseniz sevinirim.

Marka olarak Canon tavsiye etme sebebim, portrelerde daha basarili olmasi. Cunku ten rengine yakin renkler konusunda Canon'un color science'i diger markalara nazaran daha basarili.

Bu öneriye rağmen, listemde yer verdiğim tek marka Canon olmadı. Bütçem çok yüksek değil diye, acaba başka markalardan ortalamada daha iyi kameralar bulabilir miyim şüphesi doğdu içime 🙂

Liste:

Canon 650D​

Canon 600D​

Kolayca bulunabilen bir model, kalabalık yapmamak için fazla link paylaşmıyorum.

Sony Alpha SLT-A58​

Sony Alpha SLT-A37​

Nikon D3300​

Nikon D3200​

NİKON D5100​

Son olarak... Alacağım kamerayı test etmeye gittiğimde dikkat etmem gereken şeylerden de biraz bahsedebilseniz mutlu olurum.

Hocam 7 yıldır 600D kullanıyorum. Kit lens ile çekim yapmaya çalıştığımda pek zevk vermiyordu (portre çekmiyordum pek ondan) memleketime gittiğimde 70-300 lens ile gittim o lensi taktıktan sonra makinenin kalitesi öyle bir değiştiki fotoğraflar çok keskin ve daha iyi çıkıyordu.(lens çok kaliteli olmamasına rağmen) o lens ile uyumunu ben çok sevdim aşağıya örnek birkaç resim ekleyebilirim.

Son fotoğraf kit lens ile çekilmişti.
RAW ile çekip Lightroom ile düzenleme yaptım.

Dosya Ekleri

• 1689194389558.jpg
    1689194389558.jpg
    146,3 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG_1380.jpg
    IMG_1380.jpg
    66 KB · Görüntüleme: 13
  • IMG_1379 (1).jpg
    IMG_1379 (1).jpg
    68,2 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG_1191 (3).jpg
    IMG_1191 (3).jpg