iOS vs Android deneyimim

Mesela iPhone 5s hala kullananlar var. Alo diyelim, WhatsApp’a girelim, arada İnstagram’a bakalım dersen gayet işini görüyor.

Yok artık iyice işin suyu çıkmış 🫥

Eskisi gibi amiral gemilerinin de fiyatları ucuz değil TR’de. “iPhone pahalı yaa” dönemi bitti. Artık hepsi pahalı.

745D9B53-CBA5-47A4-B7D2-D5BB6D0B44FC.png

Mesela iPhone 5S hala kullananlar var. Alo diyelim, WhatsApp'a girelim, arada Instagram'a bakalım dersen gayet işini görüyor.

Yok artık iyice işin suyu çıkmış 🫥

S3 mini kullanan da var. Bizzat annem TT175 kullanıyor, 7 senelik falan hiç tamir görmedi cihaz. Arkadaş Note 5 kullanıyor yeni gibi telefon, kardeşim de 3 senelik Note 8Pro var geçen YouTube vanced bozulmuş yapsana diye verdi gram takılma donma yok telefonda, yeni alınmış gibi şok oldum ve iPhone 5S ile wp yr nasıl gireceksin, wp desteği keşmemiş miydi?

Kardeş, sen Redmi Note 10Pro ile iPhone 11Pro Max'i karşılaştırıp, iPhone daha iyi derken hiç aklına gelmedi mi, bunlar aynı segment değil biri giriş seviyesi biri amiral gemisi. Bu kafaya nasıl ulaştın çok merak ediyorum.
Cahil gibi direk yorum yazmaktansa konudaki tüm yorumları okumanı öneririm. İlk yazdığım yorum bu umarim bir nebze bilgilendirir seni..

.........
iPhone kesinlikle daha iyidir. iOS ve Android tarafinin en amiral gemisi modellerini kullanmama rağmen iPhone daha performanslı. Fiyat konusuna gelirsek malum Ülkemizdeki Dolar kurundan dolayı uçuk fiyatlara satılıyor. Bu yuzden de şuan Android kullanıyorum. Örnek ülkemizde iPhone 13 Pro Max 4-5 Bin TL olsaydı eğer %70 lik kısım iPhone kullanacağından eminim. Bu kadar pahalı olmasına rağmen 10 kişiden 3'ü iPhone kullanıyor günümüzde..

Tiktok için video editliyorum iPhone'da render işlemi 10-15 saniye sürerken Android Redmi Note 10 Pro telefonla 1 dk ya yakin suruyor.
Video edit yaparken 1080p render aldigimda iPhone daha net video cikartirken Android daha kotu video cikartiyor oysaki ikiside 1080p

Pubg Mobile oyuncusuyum iPhone ile oyunda sabit 90 FPS alirken Aandroid telefonda bir cogunda 90 FPS alamiyorsun desteklemiyor bile. Destekleyen modellerde de FPS surekli dusuyor stabil degil. Kamera konusuna hic girmek istemiyorum o biraz daha kişiden kişiye göre değişen bir faktör. Kimi resimler daha renkli görünmesini ister kimisi daha gerçekci daha real görüntü ister.

Dedigim gibi iPhone'un suan en ust modeli 4-5 bin TL olsaydi bir cok kisi iPhone kullanirdi.

Tamamen kendi düşüncelerimdir..

Cahil gibi direk yorum yazmaktansa konudaki tüm yorumları okumanı öneririm. İlk yazdığım yorum bu umarim bir nebze bilgilendirir seni.

iPhone kesinlikle daha iyidir. iOS ve Android tarafinin en amiral gemisi modellerini kullanmama rağmen iPhone daha performanslı. Fiyat konusuna gelirsek malum Ülkemizdeki Dolar kurundan dolayı uçuk fiyatlara satılıyor. Bu yuzden de şu an Android kullanıyorum. Örnek ülkemizde iPhone 13 Pro Max 4-5 Bin TL olsaydı eğer %70'lik kısım iPhone kullanacağından eminim. Bu kadar pahalı olmasına rağmen 10 kişiden 3'ü iPhone kullanıyor günümüzde.

TikTok için video editliyorum IPhone'da render işlemi 10-15 saniye sürerken Android Redmi Note 10 Pro telefonla 1 dk ya yakin suruyor.
Video edit yaparken 1080p render aldigimda iPhone daha net video cikartirken Android daha kotu video cikartiyor oysaki ikisi de 1080p

PUBG Mobile oyuncusuyum iPhone ile oyunda sabit 90 FPS alirken Aandroid telefonda birçoğunda 90 FPS alamiyorsun desteklemiyor bile. Destekleyen modellerde de FPS surekli dusuyor stabil degil. Kamera konusuna hiç girmek istemiyorum o biraz daha kişiden kişiye göre değişen bir faktör. Kimi resimler daha renkli görünmesini ister kimisi daha gerçekçi daha real görüntü ister.

Dedigim gibi IPhone'un şu an en ust modeli 4-5 bin TL olsaydi birçok kisi iPhone kullanirdi.

Tamamen kendi düşüncelerimdir.

Aralarında 10K TL fiyat farkı olan 2 telefonu kıyaslayıp iPhone daha iyi diyen sensin, cahil olan benim anlıyorum. Ayrıca çoğunluğun iPhone alması IPhone'u iyi yapmaz. Çok güzel siyasi bir örnek verirdim ama yeri değil.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (35).png
    Ekran Görüntüsü (35).png
    706,7 KB · Görüntüleme: 53
Aralarında 10K TL fiyat farkı olan 2 telefonu kıyaslayıp iPhone daha iyi diyen sensin, cahil olan benim anlıyorum. Ayrıca çoğunluğun iPhone alması IPhone'u iyi yapmaz. Çok güzel siyasi bir örnek verirdim ama yeri değil.

Yok sen gerçekten cahilsin.. iOS ve Android modellerinde Amiral modelini kullandigimi ve buna istinaden kiyaslama yaptığımi belirttim. Beni alinti yaparak cevap verme ugrasamam seninle. Sikayet etmek zorunda birakma beni.

@kalsiyumcanavari konuyu ilk okuduğumda sorun olarak belirttiğiniz şeyleri daha önce hiç yaşamadım yaşayanda görmedim. Nasıl size denk geldi anlamadım. Ayrıca ilk sayfada profesyonel kullanım harici mantıklı bulmadığınızı belirtmişsiniz bu da çok saçma geldi bana. Herhalde sonradan bu sorunları çözdünüz ve fikriniz tamamen değişti diye düşünüyorum.

@muhammetaci verdiği telefon örneğine takılmışsınız fakat onu geçin normalde bile iphone işlemcisinin genelde fark attığını bilmeyen yoktur herhalde. iPhone 12 çıktığında bir kanaldan testlere bakmıştım Note 20 Ultra, Pixel 5 ve OnePlus 8 Pro ile iPhone 11leri karşılaştırıyordu ilk başta ve iPhone 11 yeterince fark atıyordu zaten. Sonra iPhone 12'ler ile benzer testleri yaptı ve onlarda bir tık öndeydi.

Bu arada testte farklı formatta büyük dosyaları dışarı aktarma testi.
sonuçlar.png

Kaynak:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@kalsiyumcanavari konuyu ilk okuduğumda sorun olarak belirttiğiniz şeyleri daha önce hiç yaşamadım yaşayanda görmedim. Nasıl size denk geldi anlamadım. Ayrıca ilk sayfada profesyonel kullanım harici mantıklı bulmadığınızı belirtmişsiniz bu da çok saçma geldi bana. Herhalde sonradan bu sorunları çözdünüz ve fikriniz tamamen değişti diye düşünüyorum.

@muhammetaci verdiği telefon örneğine takılmışsınız fakat onu geçin normalde bile iPhone işlemcisinin genelde fark attığını bilmeyen yoktur herhalde. iPhone 12 çıktığında bir kanaldan testlere bakmıştım Note 20 Ultra, Pixel 5 ve OnePlus 8 Pro ile iPhone 11leri karşılaştırıyordu ilk başta ve iPhone 11 yeterince fark atıyordu zaten. Sonra iPhone 12'ler ile benzer testleri yaptı ve onlarda bir tık öndeydi.

Bu arada testte farklı formatta büyük dosyaları dışarı aktarma testi.
Eki Görüntüle 1404595
Kaynak:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Her iki sistemde birbirinden farklı. Apple işlemcisi daha hızlı olabilir ancak bu onu daha iyi yapmaz. Android sistemlerinde pil ömrü daha uzun. Bu da onları daha iyi yapmaz. Kişiler kendi tercihleri ve bütçeleri doğrultusunda seçim yapmalılar. Örneğin güncel M.2 işlemcili MacBook'lar muhtemelen en hızlı Windows laptoplardan daha hızlıdır. Üstelik pil süreleri de çok daha iyi. Ancak Windows laptoplar kötüdür diyemeyiz. Her ikisinin hedef kitlesi farklı. Ben şirket telefonu olarak IP11 kullanıyorum, ancak eski bir Android cihazımda var. Takılma donma sorunu olmadan kullanabiliyorum. IP11 daha hızlı mı, evet ama aradaki birkaç saniyelik fark 5-10 bin TL'lik farka değeyeceğini düşünmüyorum.
Örneğin para vermeyeğim ve bana hediye telefon verilecekse IP13 Pro Max isterim. Kendi paramla alacaksam OnePlus 10 Pro alırım.

Her iki sistemde birbirinden farklı. Apple işlemcisi daha hızlı olabilir ancak bu onu daha iyi yapmaz. Android sistemlerinde pil ömrü daha uzun. Bu da onları daha iyi yapmaz. Kişiler kendi tercihleri ve bütçeleri doğrultusunda seçim yapmalılar. Örneğin güncel M.2 işlemcili MacBook'lar muhtemelen en hızlı Windows laptoplardan daha hızlıdır. Üstelik pil süreleri de çok daha iyi. Ancak Windows laptoplar kötüdür diyemeyiz. Her ikisinin hedef kitlesi farklı. Ben şirket telefonu olarak IP11 kullanıyorum, ancak eski bir Android cihazımda var. Takılma donma sorunu olmadan kullanabiliyorum. IP11 daha hızlı mı, evet ama aradaki birkaç saniyelik fark 5-10 bin TL'lik farka değeyeceğini düşünmüyorum.
Örneğin para vermeyeğim ve bana hediye telefon verilecekse IP13 Pro Max isterim. Kendi paramla alacaksam OnePlus 10 Pro alırım.
Bak asıl sorun bu her iki telefon kiyaslamasinda fiyat performans olarak değil iOs mu Andoid mi bunu kiyaslaman gerekiyor yani burda butceyi degil her iki işletim sistemi arasinda en iyisi hangisi ? iPhone her zaman daha iyidir. Eger ki Apple fiyatlari android cihazlar gibi olsaydi kimse Andoroid kullanmazdi.. Net!

Bak asıl sorun bu her iki telefon kiyaslamasinda fiyat performans olarak değil iOS mu Andoid mi bunu kiyaslaman gerekiyor yani burada butceyi degil her iki işletim sistemi arasinda en iyisi hangisi? iPhone her zaman daha iyidir. Eger ki Apple fiyatlari Android cihazlar gibi olsaydi kimse Andoroid kullanmazdi. Net!

iOS her zaman daha iyidir diye bir genelleme yapamayız. macOS ve Windows arasında şu en iyisidir diyemediğimiz gibi, iOS en iyisidir diyemeyiz. Sizin mantığınıza göre iPhone fiyatına yakın olan amiral gemilerinin satılmaması gerekiyor ama ben şahsen işim gereği kalemi olan Note 20 Ultra'yı IP11'e tercih ederim. Kamera performansından dolayı IP13 Pro Max'ı tercih ederim. Ama işim için kullanacaksam fiyatları aynıda olsa kalemli modeli seçerim. Dediğiniz gibi kimse Android kullanmazdı olayı gerçek dışı. MacOS'lar PC fiyatına satılsa kimse Windows kullanmazdı gibi.

Geri
Yukarı