iPhone pil ömrünü iyi durumda tutmak için ne yapılmalı?

217099

Kilopat
Makaleler
5
Yer
‏‏‏‏‏‏‏‏
Arkadaşlar iPhone 15 Pro alalı 2 hafta oluyor. Sizlerden öneri istiyorum, bu cihazın pil ömrünü en iyi seviyede tutmak için ne yapabilirim? Düşük güç modunda kullan derseniz onu şimdilik düşünmüyorum, şarjım çok az olduğunda açarım onu. Onun dışında otomatik parlaklık falan açık.
Mesela;
Telefonu %80'den sonra şarjda çok bekletmemek.
Gece şarj etmemek.
Şarjı %20 civarlarına getirmeden kullanmak.
Gece şarja takmamak.

Tarzı söylentiler var çoğu yerde. Bunları yapmalı mıyım?

Vallahi çok da kasmamak gerekiyor çünkü öyle ölümcül fark etmiyor. Cihazı şarjdayken çok ısınmasına sebep olacak şekilde kullanmasan kafi bence.

Arkadaşlar iPhone 15 Pro alalı 2 hafta oluyor. Sizlerden öneri istiyorum, bu cihazın pil ömrünü en iyi seviyede tutmak için ne yapabilirim? Düşük güç modunda kullan derseniz onu şimdilik düşünmüyorum, şarjım çok az olduğunda açarım onu. Onun dışında otomatik parlaklık falan açık.
Mesela;
Gece şarj etmemek.
Gece şarja takmamak.

hocam ben iphone kullanmıyorum ama gece yatarken telefonun wifi bölümünü açık tutmamaya gayret edin androidlerde çok şarj yiyor ama iOS ları bilemem

İlk bir aydan sonra salmıştım ben :) Bence şarjda iken telefonu kullanmak en çok zarar veren etken. Buna ek olarak şarj ederken %80 civarında çıkarabilirsin telefonu.

Mesela;
Gece şarj etmemek.
Gece şarja takmamak.

Güç tasarufuna alma, yüzde 10 altında olmasın şarj aynı şekilde yüzde 90 üstü de olmasın atoplar fazla yer değiştirmesin böylelikle.

• 20-80 pil döngüsüne olabildiğince dikkat etmek. En azından alt limiti yapmaya çalış. Malum herkes 80 şarj ile dolaşmak istemeyebilir.
  • Şarjda kullanmamalısın.
  • Ve en önemlisi, sıcaklık. Pili olumsuz etkileyen en büyük sebep sıcaklıktır. Telefonları olabildiğince ideal sıcaklıklarda tutmak gerekir. Telefonu uzun süreli ısındıran hareketlerden kaçınmak gerek, veya bu tür durumlara mecbursak, telefonu soğuması için 5-10 dakika kadar dinlendirmemiz gerek.
Bunlar kolpa falan değil ayrıca. Buna kolpa demek, kimya ve fiziği reddetmekle eşdeğer bir şey.

Yeni konular

Geri
Yukarı