iPhone pil ömrünü iyi durumda tutmak için ne yapılmalı?

Vallahi çok da kasmamak gerekiyor çünkü öyle ölümcül fark etmiyor. Cihazı şarjdayken çok ısınmasına sebep olacak şekilde kullanmasan kafi bence.

Düşük güç modu bataryayı çok eskitiyor. iPhone 7 ile deneyimledim.

İlk bir aydan sonra salmıştım ben :) Bence şarjda iken telefonu kullanmak en çok zarar veren etken. Buna ek olarak şarj ederken %80 civarında çıkarabilirsin telefonu.

Güç tasarufuna alma, yüzde 10 altında olmasın şarj aynı şekilde yüzde 90 üstü de olmasın atoplar fazla yer değiştirmesin böylelikle.

Düşük güç modunu zorunlu hallerde kullan kesinlikle sürekli açık kalmasın %80 olayı da kolpa telefonu %100 olduğu zaman şarjdayken çek %20'nin altına çok düşürmeden şarja tak.

• 20-80 pil döngüsüne olabildiğince dikkat etmek. En azından alt limiti yapmaya çalış. Malum herkes 80 şarj ile dolaşmak istemeyebilir.
  • Şarjda kullanmamalısın.
  • Ve en önemlisi, sıcaklık. Pili olumsuz etkileyen en büyük sebep sıcaklıktır. Telefonları olabildiğince ideal sıcaklıklarda tutmak gerekir. Telefonu uzun süreli ısındıran hareketlerden kaçınmak gerek, veya bu tür durumlara mecbursak, telefonu soğuması için 5-10 dakika kadar dinlendirmemiz gerek.
Bunlar kolpa falan değil ayrıca. Buna kolpa demek, kimya ve fiziği reddetmekle eşdeğer bir şey.
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
Düşük güç modunda zaten dediğim gibi zorunda kalmadıkça kullanmam. Şarjda da hiç kullanmam zaten telefon şuan şarj oluyor, ben bilgisayar başındayım.
Ancak bir sorum var, 20-80 pil döngüsü tam olarak ne oluyor? Ben şahsen telefonu hep %100 görmek isteyen birisiyim açıkçası, şarja sonuçta şarjımız dolsun diye takmıyor muyuz :D ?
Eğer zararlı bir şey ise tabii 80 olduğunda çıkarırım ama mantığını anlamak istiyorum şuan.

Arkadaşlar iPhone 15 Pro alalı 2 hafta oluyor. Sizlerden öneri istiyorum, bu cihazın pil ömrünü en iyi seviyede tutmak için ne yapabilirim? Düşük güç modunda kullan derseniz onu şimdilik düşünmüyorum, şarjım çok az olduğunda açarım onu. Onun dışında otomatik parlaklık falan açık.
Mesela;
Telefonu %80'den sonra şarjda çok bekletmemek.
Gece şarj etmemek.
Şarjı %20 civarlarına getirmeden kullanmak.
Gece şarja takmamak.

Tarzı söylentiler var çoğu yerde. Bunları yapmalı mıyım?
Çok kasmana gerek yok. Sadece şarjda öyle fazla kullanma yeter. Zamanında şarjda kullanıyordum yiyip bitiriyor bataryayı.

@217099 Telefonu sürekli 20-80 şarj aralığında kullanmak kadar komedi bir şey yok 50-60 bin TL'ye telefon alıyorsun sürekli telefonu %60 şarj aralığında kullanıyorsun tam komedi bu şekilde kullanacağım ben diyorsan karar senin.
Yani hocam aslına bakarsak dediğinizde doğruluk payı var, 70 bine telefon alıp böyle kullanmak biraz garibe kaçar ama @Zekeriya Efe Tokgöz ve @BerkayZ87 hocalarım da tam tersini söylüyor, Zekeriya hocam da gerekli açıklamasını yapmış atoplar yer değiştirmesin diye. Ne olduğu hakkında hiçbir fikrim yok ayrıca fizik veya kimyayla da pek aram yok. Tabiri caizse mala anlatır gibi anlatırsanız sevinirim bunların mantığını :) .

@217099 Şimdi bak, öznellik farklı bir şey, kolpa demek başka bir şey. Bir telefon alırsın, bunu 20-80 pil döngüsüne dikkat etmeden kullanabilirsin, tercih meselesidir, ama buna kolpa demek gibi bir saçmalık yok. Böyle bir gerçek var çünkü.

@217099 Şimdi bak, öznellik farklı bir şey, kolpa demek başka bir şey. Bir telefon alırsın, bunu 20-80 pil döngüsüne dikkat etmeden kullanabilirsin, tercih meselesidir, ama buna kolpa demek gibi bir saçmalık yok. Böyle bir gerçek var çünkü.
Hocam siz de haklısınız hatta bu konuyu asıl açma sebebim bir arkadaşım da az önce bana 80 üstünde fazla bekletmeden şarjı çekiyorum demişti. Acaba gerçekten öyle mi yapılıyor diye foruma sorayım dedim. Benim merak ettiğim neden böyle yapmamız gerektiği, yani kimyasal veya fiziksel olarak açıklaması nedir bunun?

Düşük güç modu bataryayı çok eskitiyor. iPhone 7 ile deneyimledim.
Oyle bir durum yok, CPU'nun tavan frekans hizi, cektigi enerji limitleniyor ve arka planda uygulama yenile gibi ayarlar tamamen kapaniyor, bunun neticesinde de pil %15-20 civari daha gec bitiyor. Bu da 4 dongude %100 pil tasarrufu demek, her halukarda bataryanin kimyasal sagligi daha az zarar goruyor.

Hocam siz de haklısınız hatta bu konuyu asıl açma sebebim bir arkadaşım da az önce bana 80 üstünde fazla bekletmeden şarjı çekiyorum demişti. Acaba gerçekten öyle mi yapılıyor diye foruma sorayım dedim. Benim merak ettiğim neden böyle yapmamız gerektiği, yani kimyasal veya fiziksel olarak açıklaması nedir bunun?
Yarın telefonuna Apple Store'dan, Apple Destek'i indirin ve oradaki Apple mühendislerine sorun bu 20-80 olayını daha sonra bu konuya ne dediklerini SS at dediğimi anlarsın. Telefonu ne kadar çok kullanırsan o kadar çok şarja takarsın ne kadar çok şarja takarsan da pil o kadar çabuk eskime yapar, sen telefonun şarjını 80 de çeksen de 100 de çeksen ne kadar kullandığına bağlı bunun özneli de bu kimyası da bu bir şey bildiğini sanıp iddia etmek kadar saçmalık yok, ilk başta dediğimi yapın ama unutmayın.

Geri
Yukarı