İskanlı Evin Tapuda Kat İrtifaklı Geçmesi

kashmar122

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Yakın zamanda ev aldım. Evin iskanı var daire de oturan da var. Fakat tapuda kat irtifakı yazıyor. Bu normal midir? Evi kiraya vereceğim. Abonelikler için sıkıntı teşkil eder mi? Ne yapmam gerekir. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Hiçbir sıkıntı olmaz. İstanbul'da evların yüzde 70'i aynı durumdadır. Yeni yapılarda falan artık kat mülkiyeti yazıyor. İsterseniz alınabilir de ama prosedürü belediyeden öğrenmeniz lazım. Aboneliklerde falan hiçbir sıkıntı olmaz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hiçbir sıkıntı olmaz. İstanbul'da evların yüzde 70'i aynı durumdadır. Yeni yapılarda falan artık kat mülkiyeti yazıyor. İsterseniz alınabilir de ama prosedürü belediyeden öğrenmeniz lazım. Aboneliklerde falan hiçbir sıkıntı olmaz.

Hocam cevabınız için teşekkür ederim. Bir de bu genel iskanın orijinali olmuyor değil mi? Fotokopisi yeterli her yerde. Ben yine de basvuracağım. Sonuçta iskanlı bir bina. Cezası falan var mı bu durumun hocam. Ayrıca iskan alınmış daha önceden tapu neden güncellememiş ki anlamış değilim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam cevabınız için teşekkür ederim. Bir de bu genel iskanın orjinali olmuyor değil mi. Fotokopisi yeterli her yerde. Ben yine de basvuracağım. Sonuçta iskanlı bir bina. Cezası felan var mı bu durumun hocam. Ayrıca iskan alınmış daha önceden tapu neden güncellememiş ki anlamış değilim.
Hocam daha önce iki tane ev aldım ikiside bahsettiğiniz gibiydi. Hiçbir sorun olmadı zaten aralarında abes bir fark yok. çevremde daha önce kat mülkiyetine de başvuran açıkçası görmedim.

Siz kat irtifaklı mı kullanıyorsunuz hocam. İskan ve tapu harici mütahidden alınacak başka bir belge var mıdır hocam?
Bende şuan böyle kullanayım o zaman.

Ben sıfır almadım üstad. Ama kat irtifaklı tapunun herhangi bir sorun teşkil etmediğini ve çoğu evin zaten bu şekilde olduğunu biliyorum. İsterseniz içiniz rahat değilse belediyeye gidin orda zaten gerekli bilgileri veriyorlar. Ama size söyleyebileceğim kat irtifaklı sorun değil benim 15 yıldır iki evde öyle. Ne faturalarda nede başka bişeyde herhangi bir sorun olmaz. Bankalarda da kredi çıkar hatta bu tapulara.

Arsa tapulu derken hocam. Tapuda yukarda nitelik olarak arsa yazıyor alt tarafta kat irtifakı işaretlenmiş ve niteliği mesken yazıyor. Yan tarafta kat no ve bağımsız bina no yazıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı