Arsa için tapuda Kat İrtifakı yazıyor

Zekiozl

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,

Cok sukur ocak ayinda bir ev aldik eskpertiz vs yaptirdik iskani var denildi. Ayrica belediyeye kendimiz de sorduk iskani var denildi ve satin aldigimiz kisi bize iskan belgesini de verdi.

Benim aklima takilan tapuda kat irtifaki gorunmesi ve ayrica arsa olarak gorunmesi. Imar ve iskani alinmis dedigim gibi belediyeden defaatle teyit ettirdik fakat kat irtifaki ve arsa kısmı kafami karistiriyor açıkçası.

Biz de 2 sene önce bir daire almıştık. İskanı henüz yoktu satın aldığımızda " kat irtifakı " olarak geçiyordu. Biz iskanı hala alamadık, belediyeden iskanla ilgili teyit alıp tapuya elinizdeki iskanı götürün ve düzelttirebilirseniz düzelttirin.

Biz de 2 sene önce bir daire almıştık. İskanı henüz yoktu satın aldığımızda " kat irtifakı " olarak geçiyordu. Biz iskanı hala alamadık, belediyeden iskanla ilgili teyit alıp tapuya elinizdeki iskanı götürün ve düzelttirebilirseniz düzelttirin.
Belediye teyiti var hocam belge alıp tapuya götürmek en mantıklısı olacak. Teşekkür ederim.

Kat Mülkiyeti ile Kat İrtifakı Arasındaki Fark
Kat irtifakı tapusu için inşaatın başlanmış ama tamamlanmamış olması gerekir. Kat mülkiyeti tapusunda da tamamlanmış bir inşaat vardır. Kısacası, inşaat süresinde geçerli olan kat irtifakı, geçici bir süre için alınan bir belgedir.

Bizde ev alırken çok araştırmıştık. Kat mülkiyeti yoksa sadece arsadan payınız var gibi düşünebilirsiniz. Tapu kadastroyu ararsanız onlar yönlendiriyor ne yapılması gerektiği ile ilgili.

Kat Mülkiyeti ile Kat İrtifakı Arasındaki Fark
Kat irtifakı tapusu için inşaatın başlanmış ama tamamlanmamış olması gerekir. Kat mülkiyeti tapusunda da tamamlanmış bir inşaat vardır. Kısacası, inşaat süresinde geçerli olan kat irtifakı, geçici bir süre için alınan bir belgedir.

Bizde ev alırken çok araştırmıştık. Kat mülkiyeti yoksa sadece arsadan payınız var gibi düşünebilirsiniz. Tapu kadastroyu ararsanız onlar yönlendiriyor ne yapılması gerektiği ile ilgili.
Hocam dediğiniz gibi haklısınız fakat şöyle birşey var benim anladığım. Belediyeden iskan çıkınca i belge ile kat mülkiyetine çevriliyor herhalde.

Hocam dediğiniz gibi haklısınız fakat şöyle bir şey var benim anladığım. Belediyeden iskan çıkınca i belge ile kat mülkiyetine çevriliyor herhalde.

Bizim müteahhit çevirdi bize verdi diye hatırlıyorum biz satın almadan önce. Adamı çok darlamıştık. Tapu kadastroya gidip net bilgi almakta fayda var. Bir de kanunlar değişebiliyor.

Geri
Yukarı