K552 Kumara uzun kullanım testi

Herkese selam, 2022 Eylül ayında aldığım K552-2 KR modelinin uzun kullanım sonucunda ne gibi problemlerle karşılaştığımı anlatacağım.
Problemler:
1: Sayılar algılanmıyor bazen, tutukluluk yapıyor.
2: 1 tane LED'i söndü. Bazen kafasına göre rastgele bir tuş az yanabiliyor.
3: Switch çıkartırken o kadar zorlandım ki Switch yamuldu :) ben de şaşırdım.
4: FN+ F10 yapınca klavye bazen kilitleniyor, çıkarıp yeniden takmak gerekiyor.
5: Yay sesi mevcut, kullandıkça geçiyor olsa da dikkatlice dinlerseniz gayet anlaşılıyor.
6: Her sefer bilgisayar açıldığında ışık seviyesi normal geliyor, her yeniden açtığınızda fullemeniz gerekiyor.

Fiyatına göre artılar:

1: Çift basım tuşlara sahip olması, tuşlar silinmiyor.
2: Yanında 3 tane yedek red Switch'le geliyor.
3: Hot swappable destekliyor. Biraz çıkarmak zor olsa da.
4: Klavye Anti-Ghosting özelliğine sahip, her tuşu algılıyor aynı anda.
5: Türkçe karakterlere sahip olması.

Nötr özellikler:

1: Işık yetersiz, gece görmek için yeterli.
2: Rainbow ışıklara sahip. Rengi değişmiyor.
3: Outemu Switch'lere sahip.

Ek olarak belirteyim, bütün Switch'ler takılamıyor K552'ye. 3 pinli Switch'ler takılabiliyor, örnek:
Redragon K552 Kumara Siyah Rainbow Red Switch Kablolu Mekanik Oyuncu Klavyesi Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Şu an Akakçe'de 850 TL. Bu klavye 850 TL etmez. Bütçe arttırılıp daha F/P klavyelere bakılmalı. Ancak bütçe artmıyorsa, TKL ve Türkçe şartsa alınabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bir ışıkları atar mısınız yahu? Benim space tuşunda bariz bir yay sesi var bir de.
Telefon pek iyi değil.

1698687595251.jpeg

Yay sesi paketi açar açmaz elimde takır tukur basarken inanılmaz geliyormuş masaya koyunca baya bi yok gibi kulağınızı yaklaştırmanız lazım tuşlara sert basınca duyuluyor yine. Ama hafif bir yay tınısı var bıng bıng güzel :D Benim diğer klavye eşşek ölüsü gibiydi bu baya hafif mekanik olmasına rağmen.

Ben uzun süredir K568R kullanıyorum 2 tuş söndü. Ayrıca fazla yay sesi var, Redragon klavyelerde kronik sanırım. :) Aldığım günden beridir tuşların ışığı çok sönük.

Ek olarak şimdi de ü harfi tutukluluk yapmaya başladı. Keşke almasaydım bütçemi yükseltseydim.

Ek olarak şimdi de ü harfi tutukluluk yapmaya başladı. Keşke almasaydım bütçemi yükseltseydim.
Eklemeyi unutmuşum sağ ok tuşu takılılıyordu bende de. Toplu iğne ile arasını açınca biraz düzeldi.

Ben uzun süredir K568R kullanıyorum 2 tuş söndü. Ayrıca fazla yay sesi var, Redragon klavyelerde kronik sanırım. :) Aldığım günden beridir tuşların ışığı çok sönük.
Fn+ yukarı ok tuşuna full basınca yükseliyor aydınlatması muhtemelen biliyorsundur bilmiyorsan bir dene. K552 de öyle yani sende de böyle mi acaba?

Fn+ yukarı ok tuşuna full basınca yükseliyor aydınlatması muhtemelen biliyorsundur bilmiyorsan bir dene.
Bİliyorum anlık yükseliyor ama sonradan düşüyor. Işık düzenli bir şekilde yayılmıyor tuşlara, ortasında fazla iken üstünde ve altında az ışık var.

Bİliyorum anlık yükseliyor ama sonradan düşüyor. Işık düzenli bir şekilde yayılmıyor tuşlara, ortasında fazla iken üstünde ve altında az ışık var.
Paketi açalı 2 saat oldu bende de öyle valla A tuşunun hizası iyi yanıyor Q ve Z tuşunun satırı daha az yanıyor gibi gözüküyor. Ama çok bir beklentim yoktu dikkat dahi etmemiştim 670 lira olduğu için.

Sayılar çok kullanılmadığı ve normal basınca düzgün çalıştığını düşünürsek, pek problem olacağını düşünmüyorum. Işıklar konusunda ben bir problem göremedim veya anlayamadım büyük ihtimal.

Bu fiyata Outemu, TKL, Red switch bulduğumuz için sevinip geçin daha iyi. Senelerce kullanacağımız bir klavye olur büyük ihtimal.

Klavyenin yumuşaklığının da Red Switch olduğu içindir diye düşünüyorum.

Sayılar çok kullanılmadığı ve normal basınca düzgün çalıştığını düşünürsek, pek problem olacağını düşünmüyorum. Işıklar konusunda ben bir problem göremedim veya anlayamadım büyük ihtimal.

Bu fiyata Outemu, TKL, Red switch bulduğumuz için sevinip geçin daha iyi. Senelerce kullanacağımız bir klavye olur büyük ihtimal.

Klavyenin yumuşaklığının da Red Switch olduğu içindir diye düşünüyorum.
1698692146261.png

700TL'ye almıştım, fiyatına göre güzel. Görünüşüde güzeldi keşke ışıkları sönmeseydi. Sayılara bakarsanız sönük.

Yeni konular

Geri
Yukarı