Kaçak akım rölesinin girişinden faz alıp, çıkışından nötr almama rağmen açma yapmadı

İnth

Centipat
Daha fazla  
Röleyi test etmek amaçlı bir lambayı, röleden yakmak istedim. Çıkışından nötr alıp, girişinden faz aldım. Lamba yandı ama röle atmadı. Tam tersini yaptım yani çıkıştan faz alıp, girişten nötr aldım ve röle yine açma yapmadı, lambayı yaktı. Ama üstünde ki test butonuna basınca açma yapıyor. Sizce sorun ne olabilir?
16998747045233814471274658870243.jpg

Kaçak akım koruma rölesinde denge bozulmadığı için açmamış olabilir. Ya da kullandığın lamba kaçak akım üzerinde attıracak kadar akım değeri geçirmemiş olabilir. Test butonuna bastığında atıyorsa zaten çalışıyor demektir. İllaki canlı görmek istiyorsan. Priz hattına bağla topraklama ile nötr arasını kısa devre et. Atıyorsa kaçak akımın sağlam demektir.

Elektrikçi değilseniz can güvenliğiniz için lütfen elektrik panosu kurcalamayın.
Kaçak akım rölesi giren ve çıkan voltajı arasında bir fark olursa devreyi açar. Röleyi denemek istiyorsanız nötr hattını toprak atına değdirin kaçak akım rölesi atmalı.
Not: Kaçak akım rölesi anahtar olarak kullanılmamalıdır.

Geri
Yukarı