Kaos Teorisi

Reddywich

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Tekirdağ
Yakın zamanda "Kelebek Etkisi" filmini izledim ve Kaos Teorisini birazcık araştırdım. İkisinden de çok etkilendim :D Ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında? Sizce bu teori gerçek mi?

Tüm seriyi mi izlediniz yoksa sadece ilk filmi mi? Yıllardır yeni 4. film çıksa diye bekliyorum ama ses seda yok 😒

Kelebek etkisi filmini izlemedim ama kendisi üzerine çok düşüyorum. Bir ara umarım izleyeceğim. Aslında hepimizin birer senarist olduğu bir zaman çizgisinde ilerliyoruz. Ben bu konuyu görmesem erken uyuyup çok daha farklı senaryolar yaşayacaktı ve bu sabah karşılaşacağım ailemin ve arkadaşlarımın da yaşantısına farklı etki edeceğim. Bu teori gerçekten harika. Sırf Kelebek Etkisi üzerine Wattpad platformu üzerinde hikayeli bir şekilde anlatıyordum. 5. bölümden sonra Antik Yunan bilgimin az olduğunu farkedip ara verdim. Antik Yunan kitapları okuyup yazıma devam edeceğim. Yakın zamanda da Miracle (2018) izlemiştim. 2-3 hafta önce Netflix'e gelmişti İspanyol filmi. Onu da izlemeni tavsiye ederim. Geçmişi değiştirmenin ilginç sonuçları.

Kelebek Etkisi filmini izledim ama çok eskidendi. Hatırlaması bile zor yani. Ama Kaos Teorisini basitçe anlatırsan sevinirim merak ettim.
Bir Matematikçi hava durumu tahmin programı yazıyor. Bu program teorik olarak çok küçük şeyleri bile işin içine katabiliyor tahmin yaparken. Örneğin Amazon ormanlarında bir kelebeğin kanat çırpması Amerika'da bir kasırgaya yol açabiliyor. Bunun gibi bir şeydü herhalde :D
Bu kaynak üzerinden daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Biraz internette araştırdım ama daha çok tüme varım kuralı gibi sanırım. Yani etkilenenler asıl amacı etkiler gibi sanırım. Yani bilimkurgu filmlerindeki geçmişe gidip müdahale etmenin gelceğe olan etkileri gibi. Basitçe tabi:)

Mantıklı gelmedi bana. Kelebek etkisi oldukça absürt duruyor. Hava durumu ile ilgili kısmı mantıklı geldi.
Tam tersine çok mantıklıdır. Ben bu mesajı yazdığımda bildirimi görüp tıklayacaksın ve sırf bu yüzden farklı davranışlara yöneleceksin. Bu ilerki gününde arkadaşlarına, ailene bile farklı yansıyacak. Yazmasam da farklı bir senaryo yaşanırdı.

Tam tersine çok mantıklıdır. Ben bu mesajı yazdığımda bildirimi görüp tıklayacaksın ve sırf bu yüzden farklı davranışlara yöneleceksin. Bu ilerki gününde arkadaşlarına, ailene bile farklı yansıyacak. Yazmasam da farklı bir senaryo yaşanırdı.
Paralel evrenleri hatırlattı bana :D

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı