Kaos Teorisi

Kim bilir... Çok sırlarla dolu bir evrende yaşıyoruz. Daha çok başlarındayız. İleride de biz çok ilkel kalacağız.
Belki aslinda sadece goremiyoruzdur. Her sey cok basit ve gozlerimizin onumuzdedir fakat biz savas, acgozluluk ve ulkelerde olan bu olaylar yuzunden onumuze bakip bunu fark edemiyoruzdur.
Belki bunu o ilk insanlar anlamislardi, sessiz ve yalniz iken...
Biz sadece at bakisiyla bakiyoruz bence su anda...

@Rosseckx Kelebek ile kasirganin ne alakasi var? Neden kelebek ayrica?
Kelebek etkisi isminin almasının bir örneği var. Senden uzak dünyanın ucundaki bir kelebeğin kanat çırpışının senin bile hayatını etkiliyor olmasıdır. Yukarıda da yazdığım yazıda tarafımca yorumlanması şu şekilde; hepimiz birer senaristiz. Birbirlerimizin hayatlarını da etkiler şekilde.

Bana da Until Dawn'ı hatırlattı.
386303

@Rosseckx Bunun kanitlanabilir bir tarafı yok, kelebeğin kanat çırpması senin üzerinde ne etki yapacak? Birbirimizin hayatlarını etkileriz tamam da, bu her zaman için geçerli değil.
Bakış açısı şu şekilde; Bir Amerikalı yolda yürüyor sinirli sonra bir kelebek görüyor ve neşesi yerine geliyor.
Kelebeği görmediğini varsayarsak siniriyle bir Youtube videosunun yorumunda Türkiye'ye Arap country yazıyor. Türkçü birisiysen de sinirleniyorsun ve yorum atıyorsun. Herif kelebeği görse YouTube'una girip ırkçı yorum yapmayacaktı. Sen de belki son videonu kapatıyor olurdun.

Bu şekilde garipçe anlatmaya çalıştım. Kanıtlamak işin garip kısmı.

Bakış açısı şu şekilde; Bir Amerikalı yolda yürüyor sinirli sonra bir kelebek görüyor ve neşesi yerine geliyor.
Kelebeği görmediğini varsayarsak siniriyle bir Youtube videosunun yorumunda Türkiye'ye Arap country yazıyor. Türkçü birisiysen de sinirleniyorsun ve yorum atıyorsun. Herif kelebeği görse YouTube'una girip ırkçı yorum yapmayacaktı. Sen de belki son videonu kapatıyor olurdun.

Bu şekilde garipçe anlatmaya çalıştım. Kanıtlamak işin garip kısmı.
Kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi herhalde bu kadarı :D

Ya aslında kelebek kanat çırpması ve kasırga oluşması kuramı biraz soyut bence. Yani bir hareketin büyük etkileri olabilir gibisinden. Tam olarak nasıl anlatayım bilemedim:) Domino etkisi gibi yani. Ufacık bir taş devriliyor ama koca odadaki her şey çökebiliyor o hareketle.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı