Kettle Cam mı, plastik mi alınmalı?

Merhabalar, 2 sene önce aldığımız kettle geçtiğimiz günlerde bozuldu. Biz de yeni bir kettle almak istiyoruz fakat karar veremedik.
Annem kırılır diye cam almak istemiyor ben hem zararlı olduğundan hem de kireç yaptığından plastik almak istemiyorum. Sizce hangisini almalıyız?

Cam daha sağlıklı ve daha güzel bir görüntü sağlar diye düşünüyorum cam bardakta içilen ile plastik ve karton bardakta içilen çaylar nasıl fark varsa cam daha sağlıklı ve tatlı olur.
Tabii ki kullanımı daha nazik olması ve ömrü daha kısa olması sorun olabilir en azından sağlıklı olur.

Bana kalsa ben çelik alırım da annem de üstünde iz kalıyor diye çelik istemiyor sanırım cam alacağız. Çünkü kaliteli ürünlerde bile plastik kokusu sorunu varmış. Ve yazılan yorumları okuduğumda plastik ürünlerde çok fazla sorun olduğunu gördüm.

Plastik alıp kendinizi zehirlemeyin, gıda ürünleri için 100 dereceyi geçen sıcaklıklara dayanıklı partikül bırakmayan plastikler olsa da aldığın ürünlerin bunlardan yapılmış olma garantisi yok.
Orası plastiğin türüne, yapısına bağlı ama termoplastik diye de primer bağ açıldı açılacak takıntısıyla şahsen uğraşmam.

" ben hem zararlı olduğundan hem de kireç yaptığından plastik almak istemiyorum. " Kireçle plastiğin bir alakası yok. Kireç kullandığınız suyla alakalı ayrıca minimum ayda bir defa kettle içine limon tuzu ve su katıp kaynatın hem temizlik yapar hem de kireci ortadan kaldırır.

Alacağınız ürünün kalitesine göre cam almak biraz sıkıntılı olabiliyor. Düşük kaliteli cihazlarda çok sorun oluyor örnek vermek gerekirse mesela sinbo'nun cam kettleı.

"İyi bir" markanın cam, çelik, plastik herhangi bir modelini alabilirsiniz. İyi markaların plastik kalitesi ve kaynama derecesinde bir zayıflığı olmadığından plastik kalitesinin yüksek olmasından bir dezavantaj sağlamıyor.

Mesela ben evde Profilo'nun bir kettle'ını kullanıyorum 12 yıl oldu. Bir kettle için bence harika bir süre ve hala plastikte bir deformasyon yok.

Eğer bir kettle için bütçen 150-200 lira arasındaysa Altus AL 729 modeli işini görür.
300-400 lira arasındaysa Profilo PCK0276B modelini tercih edebilirsin.
Cam olan modellerden aslında önerdiğim modellerin fiyatı yüksek büyük ihtimalle bir kettle için 600 700 civarı bütçeniz yoktur ancak orta halli bir cam kettle olarak Fakir Ojo modeli tercih edilebilir.

Çelik olan modellerin de dışında boya olanları öneririm. Dışında boya olmayan modellerde leke kalıyor ve sinir bozucu bir durum bu.

Unutmadan belirteyim cam olan modellerde kırıklar garantiye girmeyeceğinden her zaman risk altındasınız.

" ben hem zararlı olduğundan hem de kireç yaptığından plastik almak istemiyorum. " Kireçle plastiğin bir alakası yok. Kireç kullandığınız suyla alakalı ayrıca minimum ayda bir defa kettle içine limon tuzu ve su katıp kaynatın hem temizlik yapar hem de kireci ortadan kaldırır.

Alacağınız ürünün kalitesine göre cam almak biraz sıkıntılı olabiliyor. Düşük kaliteli cihazlarda çok sorun oluyor örnek vermek gerekirse mesela sinbo'nun cam kettleı.

"İyi bir" markanın cam, çelik, plastik herhangi bir modelini alabilirsiniz. İyi markaların plastik kalitesi ve kaynama derecesinde bir zayıflığı olmadığından plastik kalitesinin yüksek olmasından bir dezavantaj sağlamıyor.

Mesela ben evde Profilo'nun bir kettle'ını kullanıyorum 12 yıl oldu. Bir kettle için bence harika bir süre ve hala plastikte bir deformasyon yok.

Eğer bir kettle için bütçen 150-200 lira arasındaysa Altus AL 729 modeli işini görür.
Cam olan modellerden aslında önerdiğim modellerin fiyatı yüksek büyük ihtimalle bir kettle için 600 700 civarı bütçeniz yoktur ancak orta halli bir cam kettle olarak Fakir Ojo modeli tercih edilebilir.

Çelik olan modellerin de dışında boya olanları öneririm. Dışında boya olmayan modellerde leke kalıyor ve sinir bozucu bir durum bu.

Unutmadan belirteyim cam olan modellerde kırıklar garantiye girmeyeceğinden her zaman risk altındasınız.
Gizli rezistansı olan 200-300 TL arası plastik önerir misiniz? Veya iz bırakmayacaksa boyalı çelik de olabilir.

Hocam iyi de sizin gözle göremediğiniz deformasyon olması ürünün deformasyonu olmadığı veyahut mikronluk tortular bırakmadığı anlamına gelmez. Polipropilen üretilen ürünlerde de deformasyon yoktur (yoğunluk veya yapısına göre polietilen bazlı da olabilir) ancak uzun süreli kullanımlarda etkin zararı kesin olur. Tabi bunu "ben kaç yıldır sigara içiyorum bir şey olduğu yok. İçen 5 dakika ileri içmeyen 5 dakika geri" mantığında değerlendirirsek o zaman her şey sağlıklıdır. Yanı sıra cam ürünlerin boron silikat içerikli olanı da mevcut daha inorganik kimyasal içeriklerden oluşanı da kısaca bilginiz varsa ve ürün hakkında açıkça belirtilmiş ise zaten kullanıcı bilgilidir sorun yoktur ama aksi halde gereksiz risk almış olursunuz.

Her şey plastik oldu zararlı olsa ilgili bakanlık onaylamazdı...
10244933615666.jpg

image153.01.06.4908-5.jpg

Bunlar var.

Geri
Yukarı