Kredi ödemesi neye göre değişir?

Karayel51

Hectopat
Bir örnekle sorumu açıklamak istiyorum. Mesela 300 bin TL kredi çektim. Ayda 3000 tl olarak 10 sene ödeyeceğim. Dolar şuan 6,25. Diyelim ki bir durum oluştu ve dolar 20,25 gibi ciddi bir yükselme yaşadı. Bu krediyi bir devlet bankasından çektiğimi düşünelim. Hal böyle olunca aylık ödemelerim yükselir mi? Yani banka benden aylık 3000 TL yerine 6000TL talep eder mi ya da zorunlu olarak böyle bir şey yapabilir mi?

Rakamlar gerçek faizleri yansıtmıyor biliyorum sadece derdimi anlatmak için uydurdum.

Ekonominin durumuna göre faiz oranları artıp azalabilir ancak bu hali hazırda kredisi olan, ödeyenlere etki etmez. Şu an var mıdır bilmiyorum ancak 30 yıl vade ile bile kredi çeksen aylık ödemen 3000 liraysa 29 yıl sonra da aylık 3000 olarak kalır.

Sabit kredi faizi üzerinden çekilen krediler eşit ödeme oranlarına sahip olur. Ödeme planlamasına bakarsanız anlaşılır zaten.

Şöyle anlatayım. Bugün %20 faizle 10 yıllık 500.000₺ çektiniz. Faizi 10 yıllık 1.000.000₺ oluyor. Toplam 1.5 milyon lira geri ödemeniz gerekiyor. Aylık 12.500₺ yapar bu. Kriz çıkıp dolar 30₺ olup faizler %100 olsa da. Dolar 1₺ olup faizler %3 olsa da sizin çektiğiniz krediyi etkilemez. (Esnek faizli kredi çekmediyseniz.) Siz ekonomi ne durumda olursa olsun. 12500₺ kaç dolar yaparsa yapsın aylık 12.500₺ ödüyorsunuz.

faiz uygulamasini elindeki odeme tablosuna bakarsan anlarsin..yükselenden azalana göre gittiğini göreceksiniz. yani banka kredilerinde genelde hep boyledir banka önce kredinin yüksek faiz yükünü ortalama vadede tahsiline bakar sonra aylar ilerledikce ödeme tablosuna bakiniz faiz yükü düşecektir örnek 500 bin taksitli ticari kredi kullandiniz 3200 tl aylık odeme bunun ana parasi 2300 tl kalanı faiz dir sonra bu ödemeler ilerledikce faizin azaldiğini goreceksiniz. ama rotatif ve iskonto kredilerinde biraz daha farkli sistem vardir onuda dilerseniz aciklarim..

faiz uygulamasini elindeki odeme tablosuna bakarsan anlarsin..yükselenden azalana göre gittiğini göreceksiniz. yani banka kredilerinde genelde hep boyledir banka önce kredinin yüksek faiz yükünü ortalama vadede tahsiline bakar sonra aylar ilerledikce ödeme tablosuna bakiniz faiz yükü düşecektir örnek 500 bin taksitli ticari kredi kullandiniz 3200 tl aylık odeme bunun ana parasi 2300 tl kalanı faiz dir sonra bu ödemeler ilerledikce faizin azaldiğini goreceksiniz. ama rotatif ve iskonto kredilerinde biraz daha farkli sistem vardir onuda dilerseniz aciklarim..

Hocam iskonto kredisini açıklarsanız çok makbule geçer.

öncelikle iskonto kredisi kullanmaniz icin ticaretle ugrasmaniz gerekir cunku ticari evraklarin iskonto edilerek nakte cevrilme işlemidir adı ustunde.bu baglamda kredi kullanabilmeniz icin bankayla aranizdaki ticari ilişki bu onemlidir mesela kac senedir ticaretle ugrastiğinz ve o bankayla ne kadar sureyle calistiiniza baglidir yani ornek vermem gerekirse en az 3 yildir calisiyor olmaniz gerekebilir banka sizin yillik biloncolarinizi incelemek istiyecektir gerekli belge ve işlemleri muhasebicinizden ister 3 yılllik bilanconun ortalamasini istiyebilir skorlama yapar ve skorlama sonucu ortaya cikan grub puaniniz dağilinde yuksek montanli kredi kullandirimi yapabilir banka ama bir cok seyi arastirir dediğim gibi en az 3 yılın ortalamasina bakar.. ben bankaci değilim bu arada :) ticaretle ugrasiyorum uzun zamandir..onceki donemlerde cok yuksek krediler kullandim yüksek montanli kredi dediğim olay 3 yıllık bilanco yıllık gelir vergi matrahi ve sanayi odasina uye olup sermaye yapısına bakacaktir banka..bununda cok cesitli püfnoktalari var. okonuya girmek istemiyorum uzun mesele..kaldiğimizyerden devam edecek olursak bu tip kredilerde elinizdeki müsteri çeklerini nakte cevirebiliyorsunuz yani aslinda bunu yapan faktoring sirketleride var ama kota koyabiliryorlar ve oranlari ciddi derecede sıkıntı.. bankanin avantajı düsük faizle cekleri nakte cevirebilmeniz..iskonto kredisi kullanirken vereceniz cek mesela 500 bin tl bunu nakte cevirirken ortalama vade sini hesap edip belli bir orani %5 %10 gibi mebla uzerinden kesinti yapip size kalan miktari verilen krediye denir..500 %12 yıllık ortalama deseniz 440 gin nakit elinize gecer..çeklerde vadesinde odenip krediyi otomatik kapatir.. bilmem aciklayici oldumu akliniza takilan birsey olursa sorun cevaplarim imla hatalari icin uzgunum iyi gunler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı