Yapı Kredi kartı taksit ödemesi neye göre işliyor?

Bulut1111

Hectopat
Daha fazla  
Babamın Yapı Kredi Gold world kartı var kombi falan almıştım taksite böldüğümüzde sadece kombi 6K tutuyor. Ama ödeme günü geldiğinde uygulamanın bildirim kısmına asgari ödeme tutarı geliyor. Orada o karta ait tutar 3288 TL yazıyor. Kart hareketlerine girdiğimizde de bu döneme ait taksit tutarı 6050 TL yazıyor. Biz neye göre kaç TL ödeyeceğimize bakacağız hala çözemedik.

Bahsettiğiniz kartın asgari ödeme tutarı ise dönem borcunuzun %20 si hesaplanır. O ay ki kart borcunuzun asgarisini ödeyerek sonraki döneme kaydırmış olursunuz. Üzerine bi miktar faiz ekleniyor diye biliyorum ama.

Asgari tutar kartın limitine göre yüzdesel olarak çıkar. 25000 TL limit altındaki kartlarda %20, üstünde ise %40 olur. Diyelim ki kartınız 30000 TL limitli olsun. 25000 TL'ye kombi aldınız ve 5'e böldürdünüz. Ayda 5000 TL normal ödemesi çıkar. Bunun banka sizden normalde hepsini ister. Ama paran yoksa da bana aylık 5000 TL ödemenin en az %40'ı olan 2000 TL'yi öde der. Onu ödeyince ensenize yapışmaz ama kalan 3000 TL için aylık örnek veriyorum %5 daha faiz yapıştırır ve sonraki aya devreder. Bu durumda bir sonraki ay 5000TL borç üzerine geçmiş aydan faizli olarak 3150 TL para ödemeniz gerekir ve 8150 TL'ye çıkar o ayki ödemeniz. Bu asgari ödeme davranışına devam ettikçe arta arta gider ödemeniz gereken borcunuz. Siz dönem borcunu ödemelisiniz. İdeali odur. Asgariye takılıp da kafanızı karıştırmayın.

Asgari tutar kartın limitine göre yüzdesel olarak çıkar. 25000 TL limit altındaki kartlarda %20, üstünde ise %40 olur. Diyelim ki kartınız 30000 TL limitli olsun. 25000 TL'ye kombi aldınız ve 5'e böldürdünüz. Ayda 5000 TL normal ödemesi çıkar. Bunun banka sizden normalde hepsini ister. Ama paran yoksa da bana aylık 5000 TL ödemenin en az %40'ı olan 2000 TL'yi öde der. Onu ödeyince ensenize yapışmaz ama kalan 3000 TL için aylık örnek veriyorum %5 daha faiz yapıştırır. Borcunuz bir tık daha artar. Siz dönem borcunu ödemelisiniz. İdeali odur. Asgariye takılıp da kafanızı karıştırmayın.
Aşağı yukarı aynı şeyleri söylemişiz. Yüzdelik dilim haricinde kızgın yüz atmanıza anlam veremedim.

Ödeme günü geldiğinde, uygulamadaki hesap özeti borcunuz, sizin son ödeme tarihine kadar ödemeniz gereken miktardır. Asgari ödemeyi tekrarlamanızı tavsiye etmem. Paranız yetiyorsa hesap özeti borcunuzu ödeyin, erteletmeyin.

Şimdi 2 adet kart var birisinin son kullanma tarihi dolacağı için yeni gönderdiler ama onda hala taksit var eski olan kartta bu döneme ait taksit tutarı 6050 TL bu doğrudurda yeni olan kartta bu döneme ait taksit tutarı 528 TL yazıyor ama nisan ayında marketten toplamda 2 3 k alışveriş yapılmıştır neden 500TL yazıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı