Kredi ödemesi neye göre değişir?

Sanırım(güncelliğinden emin değilim) kredi türüne göre değişiyor. Örneğin konut kredisinde faiz düşerse ödeyeceğiniz rakam da düşer. Fakat bazı ticari ve dövizli kredilerde, dolar 6,50'den kredi çektiniz. Sonra dolar 6,00 oldu; orada doları 6,50 baz alıyor. Fakat dolar 7,00 olursa; 6,50'u değil 7,00'ı görüyor.

Dolar cinsiyle kredi alıp kur sabitlemesi yapmadığınız sürece faiz artış veya azalış gösterebilir. Bunu haricinde bazı bankalar ''Refinansman'' hizmeti sağlayabiliyor ve bu şekilde de faiz oranında düşüş oluyor.

Aslinda ben size detayli acikladim kredi türlerini ne tür kredi kullanmak istiyorsun ticaretlemi ugrasiyorsun biraz aciklarsan daire icinmi ipotekli kredi kullanacaksiniz anliyalim bunun disinda bir bankaya gidip bilgi alabilirsiniz daha net. Ama şunu soyliyeyim kesinlikle seni etkilemez dolar kuru;
:D cunku dolar kredisi kullanmiyorsunuz ve ayrica size dolar YP kredisi vermezler. İtalat ihracat yapman gerekir bunuda exim bank veriyor. Şu an kredi cekeceksiniz en cazip oranlar devlet bankalarinda ipotekli daire kredisi bayağı makul oranlari sabit yani etkilenmezsiniz ben ilk aciklamamda size faiz oranlarini detayli nasil yükselenden azalana gittiğimi izah etmistim yani anliyacaniz cekeceniz kredilerin hic biri dolar kurundan dolayi vs değişmez kesinlikle.

Son düzenleyen: Moderatör:
öncelikle iskonto kredisi kullanmaniz icin ticaretle ugrasmaniz gerekir cunku ticari evraklarin iskonto edilerek nakte cevrilme işlemidir adı ustunde.bu baglamda kredi kullanabilmeniz icin bankayla aranizdaki ticari ilişki bu onemlidir mesela kac senedir ticaretle ugrastiğinz ve o bankayla ne kadar sureyle calistiiniza baglidir yani ornek vermem gerekirse en az 3 yildir calisiyor olmaniz gerekebilir banka sizin yillik biloncolarinizi incelemek istiyecektir gerekli belge ve işlemleri muhasebicinizden ister 3 yılllik bilanconun ortalamasini istiyebilir skorlama yapar ve skorlama sonucu ortaya cikan grub puaniniz dağilinde yuksek montanli kredi kullandirimi yapabilir banka ama bir cok seyi arastirir dediğim gibi en az 3 yılın ortalamasina bakar.. ben bankaci değilim bu arada :) ticaretle ugrasiyorum uzun zamandir..onceki donemlerde cok yuksek krediler kullandim yüksek montanli kredi dediğim olay 3 yıllık bilanco yıllık gelir vergi matrahi ve sanayi odasina uye olup sermaye yapısına bakacaktir banka..bununda cok cesitli püfnoktalari var. okonuya girmek istemiyorum uzun mesele..kaldiğimizyerden devam edecek olursak bu tip kredilerde elinizdeki müsteri çeklerini nakte cevirebiliyorsunuz yani aslinda bunu yapan faktoring sirketleride var ama kota koyabiliryorlar ve oranlari ciddi derecede sıkıntı.. bankanin avantajı düsük faizle cekleri nakte cevirebilmeniz..iskonto kredisi kullanirken vereceniz cek mesela 500 bin tl bunu nakte cevirirken ortalama vade sini hesap edip belli bir orani %5 %10 gibi mebla uzerinden kesinti yapip size kalan miktari verilen krediye denir..500 %12 yıllık ortalama deseniz 440 gin nakit elinize gecer..çeklerde vadesinde odenip krediyi otomatik kapatir.. bilmem aciklayici oldumu akliniza takilan birsey olursa sorun cevaplarim imla hatalari icin uzgunum iyi gunler.

Hocam erinmediniz açıkladınız çok teşekkür ederim🙂

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı