Kulak Zarım Yırtıldı

Makaleler
34
Yer
İstanbul/Üsküdar
Daha fazla  
Meslek
Active Directory - Security Uzmanı
Profil Kapağı
1522600635
Arkadaşlar denizde bot ile açılmışken açıklardan gelen büyük bir dalga bizim botu devirdi :) Botu ters çevirip bindiğim için daha fazla savruldu ve beni de baş aşağı suyun içerisine fırlattı. Bot zaten aldı başını gitti bayağı ötelere, paletler olmasa o şok ile sıkıntı yaşayabilirdim, dengemi kaybettim çünkü. 1 metre altına itmiştir en fazla ancak çıktığımda sağ kulağımda bir sıkıntı olduğunu anladım. Baş dönmesi oldu anlık, sonradan geçti ve tekrarlamadı neyse ki.
Öncesinde de havuzda derinlere dalamıyordum, kulaklarımdan problem yaşıyordum hep.

1 gün sonra K-B-B uzmanına gittim ve sağ kulak zarımın yırtıldığını söyledi. Tahmini 2mm kadar dedi, net bir rakam değil.
Yama yöntemi ile kulağıma bir kağıt koymak tarzı operasyon yaptılar local olarak. 2 adet kulak damlası kullanıyorum. Günde 15 + 15 toplam 30 damla ediyor güne dağılacak şekilde.

İşitme testini de yaptırdım, sol kulak 15dB, sağ kulak 32dB duyma kaybı yaşamış. Sol kulak için normal dediler, sağ kulak ise yırtık olduğu için 30dB kadar kayıp yaşaması normal dediler.

Daha önceden kulak zarını yırtan oldu mu? Erken davrananların kulak zarı iyileşti mi? Ameliyat olmak zorunda kalan var mı aranızda? Şuan sağ kulağım içinden konuşuyormuşum gibi işitiyor sesleri :) Müziklerden gram zevk alamıyorum, alt frekanslar resmen ölü gibi. Kulağımda kağıt + krem olması sebebiyle de ben hissetmesem de içerisi tıkalı tabi şuan.

Sizde kulağım eskisi gibi olur mu? Doktorlardan kesin cümleler alamadım nedense. Acaba kötü bir şey söylemeye mi çekiniyorlar? Annem de kulağından çok sıkıntı yaşamış birisi.

Geçmiş olsun öncelikle :) Sıcak insanı bunaltıyor ama dikkat etmek gerek böyle şeylere.

Bildiğim kadarıyla kulak zarının yırtılmasında hemen tedavi uygulamıyorlar. 3-4 hafta içinde kendisi iyileşiyor. Bu süreyi kısaltmak veya ciddi şekilde ilerlemişleri tedavi edebiliyorlar. Yine de doktorunuz size en doğru fikirleri verecektir. Muayeneyi aksatmayın. KBB doktoruyla kalmayıp çeşitli testleri de yaptırın.

Geçmiş olsun dilekleriniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim:)

Bu esnada kulağının içine su değmemesine dikkat et.
Tam bu noktada aklımda soru işareti var. Günde 30 damla 2 farklı ilaç kullanıyorum ve bunların 5 damlası mutlaka orta kulağa giriyordur diye tahmin ediyorum, girmiyor da olabilir tam hissedemiyorum. Kulağımda bir krem ve kağıt tarzı yama bulunuyor.

ONADRON isimli kulak damlası için "Kulak zarı delik olanlar kesinlikle kullanmamalı" uyarısı mevcut.
Ancak bana bu ilacı yazan KBB uzmanı da bu kadar salak değildir diye düşünüyorum. Acaba kendi kendime kuruntu mu yapıyorum bilmiyorum? Beklediğim halde damlalar içeri girmiyor büyük oranda, mecburen üzerine yatıp çıkmasını sağlıyorum 5 dakika sonra.
Sizce doktora tekrar girip kullanım şekli hakkında detaylı bilgi almaya gerek var mıdır?

Eski tadım tuzum kalmadı, seslerden verim alamıyorum. İnsan gerçekten korkuyor sürekli böyle duyacak olma ihtimalinden bile. Hayat kalitenizi yok ediyor resmen. Tokat yarışmalarındaki insanlar ne cesaret böyle tehlikeli işlere kalkışıyor anlamıyorum; yanağı es geçip kulağa denk gelse insanın hayatı mahvolur :)

@BilgisayarKurdu Fazla sürmez yakında geçer merak etme. Doktorun bir bildiği vardır. Zaten yama bulunuyor demişsin.

Ek olarak basınç önemli. Sakın elinle burnunu kapatıp o şeyi yapma... Hapşırırken sal gitsin. Ortam neresi olursa olsun, o kulağa ani bir basınç gitmemeli.

İyi bir haber vereyim. Harvard Üniversitesi'nin tıp kitabı var elimde. Oraya baktım şimdi, kulak zarının delinmesiyle ilgili olarak çok az bir yer vermiş (çok önemli değil demektir bu) ve ek olarak herhangi bir sorun olacağını belirtmemiş.

Şu an bile yeni bir zar gelişiyor. Merhaba de.:mutlu:

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı