Çözüldü Laptop değişim yapmayan firma için ne yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

pecuu

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, Hepsiburada GPN Teknoloji satıcısı tarafından aldığım ürünü kusurlu olduğu için değişime göndermiştim. Ürün kusurlu bulundu fakat ellerinde stok olmadığı için değişim yapamayacaklarını sadece iade alabileceğimi söylediler. Ürün şu an aldığım fiyatın neredeyse iki katı, kesinlikle iade kabul etmeyeceğim. Ne yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam bende de Reeder marka bir telefon vardı ve firma inanın hiçbir şekilde yanıtvermedi. Bunun üzerine THH'ye başvuruda bulundum. Firmadan para iadesi dendi ancak biz THH'ye yaptığımız başvuruda "misli ile değişim" talep ediyoruz dediğimiz için aynı telefonun bir üst modeli bize elden teslim edildi. THH'ye başvurmanızı öneririm. Ayrıca zaman kaybı diyorsunuz lakin belirli bir süre içerisinde firma herhangi bir savunma vermezse (yaklaşık 1 ay) hakem heyeti toplanır ve talep ettiğiniz şeyi alırsınız.

THH'nin adamakıllı birinin yanında durduğunu görmedim. Sürekli olarak işleri mahkemeye taşımak zorunda kaldım. Muadil değişimini bile aldığınız bedelden yaptırıyor. O zaman RTX 3060'lı laptop aldıysanız şimdi muadil olarak 3050'li laptopu muadil gösteriyor. Heyet kafası Türk lirasından öteye değil. Bu ürünlerin dolar bazlı olduğunu ve piyasadaki değerinin arttığını kabul ettiremiyorsunuz. Ben vakti zamanında çok uğraştım. Türkiye'de bir şeylere değer biçme konusunda öyle çok sıkıntı var ki akıl almaz noktada. Hatta bu daha gümrükte başlıyor. 100 TL'lik kulaklığa 400 TL vergi çıkarttıkları zamanı yaşadığımda itiraz dilekçesi yüzünden 3 yıl kulaklığı alamadım. Adamlara göre kulaklığın değeri 2000TL çıkıyor. Faturayı dikkate almıyorlar. THH'de de değer biçme olayında dolar bazlı bakmak yerine TL bazlı bakıp kaçıyorlar. Piyasada diğer satıcılar bu fiyata satıyor haklısını falanda demiyorlar. Siz 6 ay önce bunu alırken 15000 TL'ye almışsınız şimdi de Türk lirasının değeri 15000 TL deyip geçiştirmeye çalışıyorlar. Değer biçme konusunda Türkiye'de çok fazla açık var. Bu açıkları hem satıcı kullanabiliyor. Hemde THH uğraşmamak için kısayol olarak kullanıyor.

Cidden bu süreci bu kadar uzatıp bu şekillerde sonuç almak çok berbat bir şey ülkemizde bu gibi durumların biteceğini hiç sanmıyorum.

Tedarikçi firma olan penta teknoloji tarafından farklı bir modelle cüzi bir ücretle değişim onaylanmıştır. İşin bu şekilde sonuçlanmasına çok sevindim yardımcı olan herkese teşekkürler.
Merhaba, Hepsiburada GPN Teknoloji satıcısı tarafından aldığım ürünü kusurlu olduğu için değişime göndermiştim. Ürün kusurlu bulundu fakat ellerinde stok olmadığı için değişim yapamayacaklarını sadece iade alabileceğimi söylediler. Ürün şu an aldığım fiyatın neredeyse iki katı, kesinlikle iade kabul etmeyeceğim. Ne yapabilirim?

Firma temin edemediği durumda kendine ait servisi olmadığında kronik sorunu çözemediğinde yine Tüketici hakları Iade'yi kabul edecektir. Firmada benzer bir model varsa ya da daha üstü varsa fiyat farkıyla talep edebilirsiniz. Yine de iadeye giderse olay Tüketici haklarında son olarak iade durumuna kadar yolu var.

Firma temin edemediği durumda kendine ait servisi olmadığında kronik sorunu çözemediğinde yine Tüketici hakları Iade'yi kabul edecektir. Firmada benzer bir model varsa ya da daha üstü varsa fiyat farkıyla talep edebilirsiniz. Yine de iadeye giderse olay Tüketici haklarında son olarak iade durumuna kadar yolu var.

Evet iade istemediğim için heyete başvurmayı düşünmüyorum dediğim gibi bu durumda firmanın iade ile işten kurtulma olasılığı var

Evet iade istemediğim için heyete başvurmayı düşünmüyorum dediğim gibi bu durumda firmanın iade ile işten kurtulma olasılığı var
Öyle bir dünya yok, senin onarım veya dengiyle değişim hakkın var. Fatura bedeliyle olmaz o işler. Ayrıca aracı Hepsiburada'yı hemen olaya dahil et ben size güvendim de.

Ürünün misliyle değişim veya dengiyle değişim isteme hakkın var. Eğer bunları gerçekleştirmezse tüketici hakem heyetine şikayette bulun ve güncel fiyat üzerinden telafi iste. Sana tavsiyem Hepsiburada şikayet Var'a durumu anlatman.

Eğer misli ile değişim sağlanmazsa şikayetvara yazabilirim fakat etki edeceğini sanmıyorum.

Öyle bir dünya yok, senin onarım veya dengiyle değişim hakkın var. Fatura bedeliyle olmaz o işler. Ayrıca aracı Hepsiburada'yı hemen olaya dahil et ben size güvendim de.

Hocam bizzat satıcı ve tedarikçi ile görüştüğümde iki tarafta fatura bedelinin iade olacağını söylediler Hepsiburada'yı olaya dahil etmem nasıl bir artı sağlar?

Böyle durumlarda satıcı ile pazarlık yapmanızı tavsiye ederim. Dediğiniz gibi THH süreci hem uzun sürüyor hem de sonu iadeye gidebiliyor.

Satıcı ile muadil ürün konusunda teklif almaya çalışın, gerekirse fiyat farkının yarısını teklif edin ama işinize yarayan bir model ile değişim yapın. Yani minimum zarar ile kurtarmaya çalışın.

GPN Teknolojinin internet sitesinde telefon numarası var.

THH sadece iadeler için işlem yapmaz. Senin ürünün bu durumda değerini kaybetmiş oluyor. Mağdur olan taraf sen oluyorsun. Senin tarafında olacaklardır. Üşenme, git.

Geri
Yukarı