Çözüldü Laptop değişim yapmayan firma için ne yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

pecuu

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, Hepsiburada GPN Teknoloji satıcısı tarafından aldığım ürünü kusurlu olduğu için değişime göndermiştim. Ürün kusurlu bulundu fakat ellerinde stok olmadığı için değişim yapamayacaklarını sadece iade alabileceğimi söylediler. Ürün şu an aldığım fiyatın neredeyse iki katı, kesinlikle iade kabul etmeyeceğim. Ne yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam bende de Reeder marka bir telefon vardı ve firma inanın hiçbir şekilde yanıtvermedi. Bunun üzerine THH'ye başvuruda bulundum. Firmadan para iadesi dendi ancak biz THH'ye yaptığımız başvuruda "misli ile değişim" talep ediyoruz dediğimiz için aynı telefonun bir üst modeli bize elden teslim edildi. THH'ye başvurmanızı öneririm. Ayrıca zaman kaybı diyorsunuz lakin belirli bir süre içerisinde firma herhangi bir savunma vermezse (yaklaşık 1 ay) hakem heyeti toplanır ve talep ettiğiniz şeyi alırsınız.

THH'nin adamakıllı birinin yanında durduğunu görmedim. Sürekli olarak işleri mahkemeye taşımak zorunda kaldım. Muadil değişimini bile aldığınız bedelden yaptırıyor. O zaman RTX 3060'lı laptop aldıysanız şimdi muadil olarak 3050'li laptopu muadil gösteriyor. Heyet kafası Türk lirasından öteye değil. Bu ürünlerin dolar bazlı olduğunu ve piyasadaki değerinin arttığını kabul ettiremiyorsunuz. Ben vakti zamanında çok uğraştım. Türkiye'de bir şeylere değer biçme konusunda öyle çok sıkıntı var ki akıl almaz noktada. Hatta bu daha gümrükte başlıyor. 100 TL'lik kulaklığa 400 TL vergi çıkarttıkları zamanı yaşadığımda itiraz dilekçesi yüzünden 3 yıl kulaklığı alamadım. Adamlara göre kulaklığın değeri 2000TL çıkıyor. Faturayı dikkate almıyorlar. THH'de de değer biçme olayında dolar bazlı bakmak yerine TL bazlı bakıp kaçıyorlar. Piyasada diğer satıcılar bu fiyata satıyor haklısını falanda demiyorlar. Siz 6 ay önce bunu alırken 15000 TL'ye almışsınız şimdi de Türk lirasının değeri 15000 TL deyip geçiştirmeye çalışıyorlar. Değer biçme konusunda Türkiye'de çok fazla açık var. Bu açıkları hem satıcı kullanabiliyor. Hemde THH uğraşmamak için kısayol olarak kullanıyor.

Cidden bu süreci bu kadar uzatıp bu şekillerde sonuç almak çok berbat bir şey ülkemizde bu gibi durumların biteceğini hiç sanmıyorum.

Tedarikçi firma olan penta teknoloji tarafından farklı bir modelle cüzi bir ücretle değişim onaylanmıştır. İşin bu şekilde sonuçlanmasına çok sevindim yardımcı olan herkese teşekkürler.
Eğer misli ile değişim sağlanmazsa şikayetvara yazabilirim fakat etki edeceğini sanmıyorum.

Hocam bizzat satıcı ve tedarikçi ile görüştüğümde iki tarafta fatura bedelinin iade olacağını söylediler Hepsiburada'yı olaya dahil etmem nasıl bir artı sağlar?
Ürünü bir üst modeli ile değiştirme hakkın var. Önce kendilerine ürünün üst modelini istediğini belirt vermedikleri taktirde de THH'ye başvuracağını ve aynı talepte bulunacağını söyle.

THH sadece iadeler için işlem yapmaz. Senin ürünün bu durumda değerini kaybetmiş oluyor. Mağdur olan taraf sen oluyorsun. Senin tarafında olacaklardır. Üşenme, git.

Kesinlikle katılıyorum, eğer THH'ye başvuracak olursanız başvurunuza "bilirkişi atanarak piyasa analizi yapılarak muadil ürünlerin tespitini talep ediyorum" şeklinde şerh koymayı unutmayın.

Böyle durumlarda satıcı ile pazarlık yapmanızı tavsiye ederim. Dediğiniz gibi THH süreci hem uzun sürüyor hem de sonu iadeye gidebiliyor.

Satıcı ile muadil ürün konusunda teklif almaya çalışın, gerekirse fiyat farkının yarısını teklif edin ama işinize yarayan bir model ile değişim yapın. Yani minimum zarar ile kurtarmaya çalışın.

GPN Teknoloji'nin internet sitesinde telefon numarası var.

GPN Teknoloji kendilerinin böyle bir prosedürü olmadığını tedarikçi firma ile görüşmem gerektiğini söylemişlerdi.

Merhaba, Hepsiburada GPN Teknoloji satıcısı tarafından aldığım ürünü kusurlu olduğu için değişime göndermiştim. Ürün kusurlu bulundu fakat ellerinde stok olmadığı için değişim yapamayacaklarını sadece iade alabileceğimi söylediler. Ürün şu an aldığım fiyatın neredeyse iki katı, kesinlikle iade kabul etmeyeceğim. Ne yapabilirim?

Hocam sizin burada yaşadığınız durum kabaca şu şekilde: "ürünü size satan firmanın, sattığı ürünü ayıpsız bir şekilde size teslim etme borcu bulunmaktadır. Dolayısıyla firma borcunu yerine getiremediğinden sizin tarafınızda olumlu zarar meydana gelmiştir."
Yani demek oluyor ki, borcun doğru bir şekilde yerine getirilmesi durumu ile doğru bir şekilde yerine getirilmemiş olması durumu arasında ki fark kadar zararınız var.
TKHK'ye madde 11 fıkra 6'ya göre; "seçimlik hakların kullanılması nedeniyle ortaya çıkan tüm masraflar, tüketicinin seçtiği hakkı yerine getiren tarafça karşılanır. Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte 11/1/2011 tarihli ve 6098 sayılı Türk borçlar kanunu hükümleri uyarınca tazminat da talep edebilir."
Sizin yaptığınız tespite göre kabaca iki katı kadar bir zarar durumu mevcut. Tüketici hakem heyetine başvuruda bulunarak zararınızı da talep etmelisiniz.
Kesinlikle iade kabul etmeyeceğim dediğiniz için firma talebinizi istediğiniz şekilde karşılamadığı takdirde başvuru yapmanız şart.

Son düzenleme:
hocam o şekilde süreç çok uzayacak ve yanlış bilmiyorsam iade sağlayıp kurtulabiliyorlar
Başka yolu yok ne yazık ki, satıcı ne diyorsa o öyleyse. Hepsiburada'ya yazsanız diyeceğim ama satıcı stok yok dedikten sonra onların da yapabileceği ne olabilir ki? Tek çözüm değişim isteme yasal hakkınız ki eğer THH'yi aşan bir bedelse bu kez mahkeme masraflarını ödeyip davanın sonucunda yine ücret iadesi çıkma durumu var, ciddi bir zarara uğrama ihtimali de doğuyor böylece. Yani malesef memleket şartları bu, Allah kolaylık versin.

Hocam sizin burada yaşadığınız durum kabaca şu şekilde: "ürünü size satan firmanın, sattığı ürünü ayıpsız bir şekilde size teslim etme borcu bulunmaktadır. Dolayısıyla firma borcunu yerine getiremediğinden sizin tarafınızda olumlu zarar meydana gelmiştir."
Yani demek oluyor ki, borcun doğru bir şekilde yerine getirilmesi durumu ile doğru bir şekilde yerine getirilmemiş olması durumu arasında ki fark kadar zararınız var.
tkhk'ye madde 11 fıkra 6'ya göre; "seçimlik hakların kullanılması nedeniyle ortaya çıkan tüm masraflar, tüketicinin seçtiği hakkı yerine getiren tarafça karşılanır. Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte 11/1/2011 tarihli ve 6098 sayılı Türk borçlar kanunu hükümleri uyarınca tazminat da talep edebilir."
Sizin yaptığınız tespite göre kabaca iki katı kadar bir zarar durumu mevcut. Tüketici hakem heyetine başvuruda bulunarak zararınızı da talep etmelisiniz.
Kesinlikle iade kabul etmeyeceğim dediğiniz için firma talebinizi istediğiniz şekilde karşılamadığı takdirde başvuru yapmanız şart.

Bu açıklayıcı yazı için çok teşekkürler. Satıcı firmanın sergilediği bu tavrı tedarikçi firmada aynı şekilde devam ettirirse dediğiniz şekilde başvuru yapacağım.

Başka yolu yok ne yazık ki, satıcı ne diyorsa o öyleyse. Hepsiburada'ya yazsanız diyeceğim ama satıcı stok yok dedikten sonra onların da yapabileceği ne olabilir ki? Tek çözüm değişim isteme yasal hakkınız ki eğer THH'yi aşan bir bedelse bu kez mahkeme masraflarını ödeyip davanın sonucunda yine ücret iadesi çıkma durumu var, ciddi bir zarara uğrama ihtimali de doğuyor böylece. Yani maalesef memleket şartları bu, Allah kolaylık versin.

Sağ olun hocam açıkçası benim de bu konuda şüphelerim var umarım süreç çok fazla uzamaz.

Bu açıklayıcı yazı için çok teşekkürler. Satıcı firmanın sergilediği bu tavrı tedarikçi firmada aynı şekilde devam ettirirse dediğiniz şekilde başvuru yapacağım.

Sağ olun hocam açıkçası benim de bu konuda şüphelerim var umarım süreç çok fazla uzamaz.
Bulunduğun bölgeye göre 6 ayı gözden çıkart en az. Cihaz tamamen kullanilamaz değilse idare etmeye çalışmaktan başka seçenek yok. Zararı sineye çekmeni hiç tavsiye etmem çünkü bu uyanık firmalar milleti enayi yerine koymayı çok seviyorlar.

Bu arada belirtmiş olayım ürün şu an hiçbir yerde satışta değil.

Bulunduğun bölgeye göre 6 ayı gözden çıkart en az. Cihaz tamamen kullanilamaz değilse idare etmeye çalışmaktan başka seçenek yok. Zararı sineye çekmeni hiç tavsiye etmem çünkü bu uyanık firmalar milleti enayi yerine koymayı çok seviyorlar.

Benim için çok uzun bir süre kusurlu ürünü tekrar kullanmak hiç istemiyorum. Cidden ülkemizdeki firmaların bu tavrı can sıkmaya başladı.

Öncelikle geçmiş olsun. Tüm haklarınızı sonuna kadar kullanın. THH'ye gidin. Ben de birkaç gündür Asus Tuf A15 için değişim raporu bekliyorum. Aldığım satıcının ismi Teknorya idi. Aradım sağolsunlar stok olduğunu ve istersem farkı ödeyip üst modeli alabileceğimi söylediler. Sizin sorun yaşadığınız pc modeli nedir merak ettim ?

Yeni konular

Geri
Yukarı