Rehber Laptop soğutucular neden USB portuna bağlanmamalı?

Kalitesiz DC motorların bobinleri, oluşturdukları kısa mesafeli güçlü elektromanyetik alan dolayısıyla çektikleri akımda voltage spike dediğimiz ani dalgalanmalara yol açarlar.

resim 1.jpg

Bu motorların oluşturduğu gerilim, devrede herhangi bir kapasitör bulunmadığı için aşırı dalgalanmakta ve ani de olsa 20 volta kadar çıkabilmekte. USB portları bu tarz bir endüktif yüke göre
tasarlanmadığı için uzun süreli kullanımlar, başta anakart ve güç kaynağı (dizüstü ise adaptör) olmak üzere bilgisayarınızdaki donanımlara ciddi hasarlar verebilir.

resim 2.png

USB ile çalışan, bilgisayara veri transferi yapmayan bir parçanız varsa cihazınızın sağlığı için direkt olarak prizden güç alın. Küçük pervaneler, laptop soğutucular,
-aynı mantıkla çalışmasa da benzer bir sonuca yol açtıkları için- LED lambalar ve daha bir çok ürün bu kritere dahildir.

ezgif-3-ec4d5c0c14.gif

Bilgili eski üyeler görmeye ihtiyaç var gerçekten.
Elinize sağlık harika bilgilendirme.

Peki ne önerirsiniz? Nasıl bir bağlantı yapalım çalıştırmak için? AC bağlantı kısmından prize mi takalım?

Çıkarılabilir kablolu bir USB telefon şarj adaptörüyle prize takıyorum ben genelde.

Planlı eskitmeyle ürünler o raddeye gelemeden çöp olacağı için sorun yok. Ayrıca bilgisayarın soğuk olması, sıcak olmasından daha da iyidir. Takın gitsin.
Öyle diyorsun da benim kendi bilgisayarımın anakartı cızırdamaya başlamıştı. Arkadaş söyleyince sonunda neden olduğunu anlamaya başladım. Taktıktan sonra başladı bir de ben birini SuperCharging'e diğerini normal porta takmıştım. Mecburi. Şimdi anlaşıldı.

Çıkarılabilir kablolu bir USB telefon şarj adaptörüyle prize takıyorum ben genelde.
Çektiği güç iyi oluyor mu peki?

Peki ne önerirsiniz? Nasıl bir bağlantı yapalım çalıştırmak için? AC bağlantı kısmından prize mi takalım?
Kullanmadığınız, eski bir şarj adaptörü ile çalıştırabilirsiniz. İnternette ₺100'ye satılan kalitesiz adaptörler de iş görür. Güç versin, yeter; bilgisayarı bozmaktan iyidir.

Öyle diyorsun da benim kendi bilgisayarımın anakartı cızırdamaya başlamıştı. Arkadaş söyleyince sonunda neden olduğunu anlamaya başladım. Taktıktan sonra başladı bir de ben birini SuperCharging'e diğerini normal porta takmıştım. Mecburi. Şimdi anlaşıldı.

Çektiği güç iyi oluyor mu peki?

Benim kullandığım A101'den alınma bir soğutucu, telefon adaptörüyle bir performans düşüşü falan görmedim soğutma performansında.

Benim kullandığım A101'den alınma bir soğutucu, telefon adaptörüyle bir performans düşüşü falan görmedim soğutma performansında.
Şahsen ben adaptöre taktığımda daha iyi çalışmaya bile başlamıştı. :D Laptop portuna takınca yalpalıyordu fan.

Yeni konular

Geri
Yukarı