Rehber Laptop soğutucular neden USB portuna bağlanmamalı?

Kalitesiz DC motorların bobinleri, oluşturdukları kısa mesafeli güçlü elektromanyetik alan dolayısıyla çektikleri akımda voltage spike dediğimiz ani dalgalanmalara yol açarlar.

resim 1.jpg

Bu motorların oluşturduğu gerilim, devrede herhangi bir kapasitör bulunmadığı için aşırı dalgalanmakta ve ani de olsa 20 volta kadar çıkabilmekte. USB portları bu tarz bir endüktif yüke göre
tasarlanmadığı için uzun süreli kullanımlar, başta anakart ve güç kaynağı (dizüstü ise adaptör) olmak üzere bilgisayarınızdaki donanımlara ciddi hasarlar verebilir.

resim 2.png

USB ile çalışan, bilgisayara veri transferi yapmayan bir parçanız varsa cihazınızın sağlığı için direkt olarak prizden güç alın. Küçük pervaneler, laptop soğutucular,
-aynı mantıkla çalışmasa da benzer bir sonuca yol açtıkları için- LED lambalar ve daha bir çok ürün bu kritere dahildir.

ezgif-3-ec4d5c0c14.gif

Benim kullandığım A101'den alınma bir soğutucu, telefon adaptörüyle bir performans düşüşü falan görmedim soğutma performansında.
Zaten belli değil mi? En iyi laptopun USB portundan alabileceğiniz güç 5 Watt civarı Power Delivery gibi teknolojiler yoksa veya laptop üreticisi özel olarak çalışmadıysa. Bugün en kötü adaptör 15 Watt güç sağlayabiliyor.

Şahsen ben adaptöre taktığımda daha iyi çalışmaya bile başlamıştı. :D Laptop portuna takınca yalpalıyordu fan.

Yani mantıken prizden güç alan bir USB adaptörü daha iyi olur bilgisayarın kendi USB portundan bence onu da yazacaktım ama emin olamadım az önceki mesajımda :)

Geçen reelsini görmüştüm siz de oradan kaynak aldınız herhalde. Önce sorunu anlatıp sonra çözümünü söylüyordu gif de oradan herhalde
Ben de gördüm, profilimde de paylaştım. Daha önceden biliyordum, forumda da savunduğum konular var ama @walter wick arkadaşımız konusunu açmayı önerince açmış bulundum.

Hocam bende bir laptop soğutucu var ama kablosu aşırı kısa olduğu için boyu laptop portuna anca uzanıyor. Priz yakın ancak masaya koyup telefon şarj adaptörü takmam gerekiyor ve o zaman masa çok dağınık oluyor. Bunun için uzun bir kablo var mıdır? Normal USB ile bağlanıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı