Laptopa sıvı metal uygulamasi nasıl yapılır?

Nobilium

Hectopat
Daha fazla  
Selam dostlar elimde 4 senelik MSI GF65 Thin 10sdr model cihaz var. Malum Thin serisi inceliği yüzünden sogutmasi da biraz geride kalıyor ve bu nedenle sicskliklar da hayli yukselebiliyor. Ben de bir nebze olsun etki edeceğini düşünerek cihaza sıvı metal uygulamak istiyorum. Nasil bir yol izlemem gerekiyor? Ekran karti 1660 Ti, işlemci i5-10300H. Uygulamaya değer mi sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam dostlar, elimde 4 senelik MSI GF65 Thin 10sdr model cihaz var. Malum Thin serisi inceliği yüzünden sogutmasi da biraz geride kalıyor ve bu nedenle sicskliklar da hayli yukselebiliyor. Ben de bir nebze olsun etki edeceğini düşünerek cihaza sıvı metal uygulamak istiyorum. Nasil bir yol izlemem gerekiyor? Ekran karti 1660 Ti, işlemci i5-10300H. Uygulamaya değer mi sizce?

Hocam UV yapin sağlam bir macunla muhtemelen az dahi olsa iyilesir sıcaklıklar.

UV yapamiyorum bir turlu. Sürekli donuyor laptop, degeri yukseltince de sicakliktan dolayi güç kısmaya devam ediyor.

Hocam yanlış bir şey yapmis olmayasınız 5'er 5'er azaltin degerleri TS bench yapin sonra ya da Max sicaklik degerini dusurun sıvı metal bakır boruyu korezyona ugratiyor cünkü.

Hocam yanlış bir şey yapmis olmayasınız 5'er 5'er azaltin degerleri TS bench yapin sonra ya da Max sicaklik degerini dusurun sıvı metal bakır boruyu korezyona ugratiyor cünkü.
En az degerde dusuruyorum hocam -119dan -120 gidince tam cozdum diyorum benchmark kapatinca pc kitleniyor, ama -120 ustunde de sicakliklar ayni kaliyor. Çekirdek hizlarini sabitlemiyorum acaba ondan mi

En az degerde dusuruyorum hocam -119'dan -120 gidince tam cozdum diyorum benchmark kapatinca PC kilitleniyor, ama -120 ustunde de sicakliklar ayni kalıyor. Çekirdek hizlarini sabitlemiyorum acaba ondan mi?

Hocam her sistemin kilit noktası vardır sizinki -119dur o zaman kendi sistemimden örnek vereyim Core -190a kadar cikabilirken cache -125i geçtiğim anda dengesizlesiyor o cökme gibi durumlar sistem dengesizliginden kaynaklaniyor o yuzden TS bench hatta oyunlara gir dene UV ısıyı düsürmese bile frekans degerlerini yükseltip performans sağlıyacaktır bende de ayni islemci var bu arada i5 10300H her konuda sınırına ulasiyor ufak UV bile yapsan senin icin yararlıdır hocam frekans degerleriyle oynama derim ben cünkü sistem kendini kapatiyor düsük voltajda 4300MHz sabitlememw ragmen ben mavi ekran yemistim sen düşün throttle degerlerinin fotografini atarsanda iyi olur ve limit sekmesini de TS bench yaparken at belki sorun farklidir.

Hocam her sistemin kilit noktası vardır sizinki -119dur o zaman kendi sistemimden örnek vereyim Core -190a kadar cikabilirken cache -125i geçtiğim anda dengesizlesiyor o cökme gibi durumlar sistem dengesizliginden kaynaklaniyor o yuzden TS bench hatta oyunlara gir dene UV ısıyı düsürmese bile frekans degerlerini yükseltip performans sağlıyacaktır bende de ayni islemci var bu arada i5 10300H her konuda sınırına ulasiyor ufak UV bile yapsan senin icin yararlıdır hocam frekans degerleriyle oynama derim ben cünkü sistem kendini kapatiyor düsük voltajda 4300MHz sabitlememw ragmen ben mavi ekran yemistim sen düşün throttle degerlerinin fotografini atarsanda iyi olur ve limit sekmesini de TS bench yaparken at belki sorun farklidir.
Hocam cache ve core ayni yapiyorum kilit noktasinda UV yaptiğim anlaşılmıyor ama bi degr daha indirince donuyor dedigim gibi. Cekirdek hizlarini da sabitlemiyorum stok ayarda. 55wattta çalışıyor ve 4.2ghz hizda ama sicakliklar 80e ulaşip 85e gidince direkr 40watta duşuyor cekirdek hizi da 3.9a iniyor. Bunu cozemedim bi turlu.

Hocam cache ve Core ayni yapiyorum kilit noktasinda UV yaptığım anlaşılmıyor ama bir degr daha indirince donuyor dedigim gibi. Cekirdek hizlarini da sabitlemiyorum stok ayarda. 55wattta çalışıyor ve 4.2GHz hizda ama sicakliklar 80e ulaşip 85e gidince direkr 40watta duşuyor cekirdek hizi da 3.9a iniyor. Bunu cozemedim bir turlu.

Hocam normalde i5 10300H 98 dereceye kadar sistemi cokertmiyor sen 85 Max ısıyı yapmişsin haliyle sistem gecmemek icin frekans kısıyor bu arada cache ile Core aynı yapmadiginda mı mavi ekran yiyosun ya da sistem yanıt vermiyor ek olarak gayet normal UV dısında diger dediklerin 3.9 GHz kötü bir degerde değil 85 derece icin ama bence Max sıcaklıgı 98 ya da 97 yap öyle dene muhtemelen 4.2 GHz altina kolay kolay inmez cünkü 4 Core'su sekilde siralı 4500 4400 4300 4200 ve 4100 ortalama 4200 oluyor geneli yani Max gorecegin ya 4200 ya da 4300 ek olarak UV yaptiginin ssini atsana bir.

Hocam cache ve Core ayni yapiyorum kilit noktasinda UV yaptığım anlaşılmıyor ama bir degr daha indirince donuyor dedigim gibi. Cekirdek hizlarini da sabitlemiyorum stok ayarda. 55wattta çalışıyor ve 4.2GHz hizda ama sicakliklar 80e ulaşip 85e gidince direkr 40watta duşuyor cekirdek hizi da 3.9a iniyor. Bunu cozemedim bir turlu.

Şunu da ekleyeyim senin islemci TS benchte kaç watt tüketiyor benim kendi degerlerimde i5 10300H 37watt tuketiyor tam yukte (3800-4000MHz) fazla takılıyorsun gibi UV'de Core -75 cacheide -75 yap bayağı düsük bir ayar ama ufaktan ikisini de 10'ar 10'ar ya da 5'er 5'er artir kafana gore 40 50'de arttirabilirsin ama ufak ufak ilerleki sisteminin Max ne kadar kaldirdigini öğren ve Prime stres testinde 10dk tut sistemi.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı