Laptopu sürekli açık bırakmak zarar verir mi?

Rtx 4090 FE

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
monster abra a5 17.4.4
3060 105W
i7 11800H
32 gb çift kanal ram
1 tb samsung m.2 nvme ssd
windows 10 pro
Merhaba, ben kendi laptopumda sanal makinede DNS sunucusu(Pi hole ve casaos) kurdum. Laptopu hiç kapatmadan kullanmama zarar verir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Pilin şarj olma durumunu kontrol altında tutabilir, arada bir (ben diyeyim altı ayda bir, siz deyin üç ayda bir, senede bir) içte, iç fanda toz/kir temizliği, termal macun yenileme yaparsanız, sadece kullanım yorgunluğu yaşar.
Ama pil işte... Sürekli şarjda olmamalı. Bittikçe şarja koyup, dolunca şarjdan çıkarılmalı. O zor işte, sürekli açık kalacaksa.

Son düzenleme:
Şimdi @XessSup batarya sökmek deyince...
Bataryayı çıkarıp, çevrimiçi KGK (online UPS) ile kullanırsanız... Astarı yüzünden pahalıya gelmesi dışında çok şık olur.

Pilin şarj olma durumunu kontrol altında tutabilir, arada bir (ben diyeyim altı ayda bir, siz deyin üç ayda bir, senede bir) içte, iç fanda toz/kir temizliği, termal macun yenileme yaparsanız, sadece kullanım yorgunluğu yaşar.
Ama pil işte... Sürekli şarjda olmamalı. Bittikçe şarja koyup, dolunca şarjdan çıkarılmalı. O zor işte, sürekli açık kalacaksa.

Zaten bakımlarını yapıyorum ve BIOS'tan ayarlı pil %60'dan fazla şarj olmuyor evde ikende oyun oynuyorum.

Belli sıcaklığın altında tutup bataryayı sökersen sıkıntı yok.

Sıvı metal var 75 derece geçmiyor laptop.

Kullanım yorgunluğu ömrünü kısaltırmı.

Zaten bakımlarını yapıyorum ve BIOS'tan ayarlı pil %60'dan fazla şarj olmuyor evde ikende oyun oynuyorum.

Sıvı metal var 75 derece geçmiyor laptop.

Kullanım yorgunluğu ömrünü kısaltırmı.
Bir tüketici bilgisayarı illa ki kullanıldıkça yani top oyunda olduğu müddetçe ömrünü kullanır.
Günde 4 saat ise, o kadar, günde 8 saat ise o kadar, günde 24 saat ise, eh o kadar kullanır.
Maksat bu ömrü sıkıntısız geçirmesini sağlamak. Serin, temiz elektrikle, sürekli tam yük olmadan, vs.

Bir tüketici bilgisayarı illaki kullanıldıkça yani top oyunda olduğu müddetçe ömrünü kullanır.
Günde 4 saat ise, o kadar, günde 8 saat ise o kadar, günde 24 saat ise, eh o kadar kullanır.
Maksat bu ömrü sıkıntısız geçirmesini sağlamak. Serin, temiz elektrikle, sürekli tam yük olmadan, vs.

Hocam genelde laptop hafta içi 3-4 hafta sonu 7-9 saat oyun için kullanıyorum.

Hayir, bir sey olmaz.

Saglikli bir bilgisayar uzun sureler acik durmak bir kenara, gunlerce yuk altinda bile calisabilir; zaten uretilme amaci bu.

Eger haftalarca kapatmamayi planliyorsan bataryayi cikartip sadece guc kablosuyla kullanabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı