Lise kıyafet zorunluluğu

Alamayacak kişiler durumunu okul idaresine belirtirse yardım yapılacaktır. Sırf sen okul kıyafetini beğenmiyorsun diye de algı yapmaya çalışmanın bir mantığı yok.
Algı yapmak ya da hakkını aramak olarak adlandırılabilir fark etmez ben burada sistemin saçmalığını söylüyorum bu kadar asabi olmanıza gerek yok benim beğenmediğim okul kıyafetide değil üzerinde okulumun adı yazan rastgele bir t-shirt neden beğenmeyeyim ? Benim beğenmediğim şey bu t-shirtin zorunluluğu ben neden böyle yüksek fiyatlara kıyafet almak isteyeyim ?

Yönetmelik böyle, oylama yapma zorunluluğu yok.

O zaman okul-aile birliği olmuyor ki bana sormayacak fikir istemeyecek ama almak zorunlu olacak almayanıda okulda aşağılayacak yok öyle yağma ha kanunda hakları o şekildedir ona lafım yok fakat benim de bir takım haklarım var ve arkasından gideceğim. Teşekkürler yazdıklarınız için.

Maddi olarak yük olarak gelebilir ancak öyle değil, bir kere alıyorsun kıyafeti, ciddi kilo değişimleri olmadığı sürece, veyahut kıyafetler hasar almadığı sürece kullanıyorsun. Millet 9. sınıfta kıyafet alıp o kıyafetlerle okulu bitiriyor.

Maddeyi anlamadım. :D Sivil kılık ve kıyafet diye belirtmemiş ancak direk "kılık ve kıyafet serbesttir" şeklinde belirtmesi tuhafmış. :D
Benimde çok anladığım söylenemez ama en anlaşılabilir madde bu kılık kıyafet serbesttir diyor ve bunu açıkça belirtiyor. Birde şöyle bir madde var " (2) (Değişik: 8/7/2013-2013/5125 K.) Öğrenciler, okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamaz.
Ancak, okul yönetimi ve okul-aile birliğinin koordinatörlüğünde, 4 üncü maddede yer alan sınırlamalara aykırı olmamak
kaydıyla, velilerin yüzde ellisinden fazlasının muvafakati alınarak ilgili eğitim-öğretim yılı için okul kıyafeti veya kıyafetleri
belirlenebilir. Bu fıkranın uygulanmasına dair usûl ve esaslar Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan yönerge ile
belirlenir." fakat burada "velilerin yüzde ellisinden fazlasının muvafakati alınarak" diyor. Bu rıza konusunda ne ben ne de velilerim ne arandık ne bilgilendirildik oylama yapılacaksa bizimde katılmamız gerekmez mi ?

Maddi olarak yük olarak gelebilir ancak öyle değil, bir kere alıyorsun kıyafeti, ciddi kilo değişimleri olmadığı sürece, veyahut kıyafetler hasar almadığı sürece kullanıyorsun. Millet 9. sınıfta kıyafet alıp o kıyafetlerle okulu bitiriyor.
Yarım yıl sadece yarım yıl kullanacağım hatta yarım yıl olmayadabilir kışa gireceğiz kışın t-shirt kullanabileceğimi zannetmiyorum nereden baksan 3 ay falan giyebileceğim totalde ben bu kadar kısa süreli kullanıma böyle para vermem dersen ki gündelik yaşamda kullanırsın hocam o fiyata en 2 tane t-shirt alınır.

Evet haklısın, dediğiniz maddeye göre velilerin görüşü alınarak verilmeli bu karar. Tek tip kıyafet konusuna gelecek olursak ise okul kıyafetleri tek tip olmuyor sanırım, zira renk çeşitleri var. Erkekler ve kızlar tek renk T-shirt, tek renk pantolon giyse mevcut maddeyi delerdi ancak tek renk kıyafetler olmadığı için böyle bir şey söz konusu değil.

Geri
Yukarı