Logitech K380 ve Logitech Ergo M575 incelemesi

Logitech K380

Herkese selamlar öncelikle. Yakın zamanda bir klavye ve mouse arayışına girmiştim. Yazılım ve günlük kullanım amaçlı olacaktı. Ben Macbook kullanıcısıyım bundan dolayı aklımda Magic Keyboard vardı ancak fiyatı (1000-1200 TL yazının yazıldığı zamanda) pahalı geliyordu. Ben de küçük ve BT desteği olan bir klavye aramasına girdim. Microsoft'un güzel ürünleri vardı ancak Mac kısmında problemli olduklarını duydum ve ben de tercihimi K380'den yana kullandım. 320 TL gibi bir rakama Jetklik satıcısından satın aldım. Ürüne karşı olan tek önyargım tuşların yuvarlak olmasıydı. Ürün bugün elime geçti ve ilk izlenimlerim ürünün basış hissinin çok güzel ve kendisinin kaliteli hissettirmesiydi. Ürün BT uyku modundan hızlıca uyanıyor ve problemsizce çalışıyor. Bu fiyata hoş bir deneyim yaşadım. Ürünün yabanız tarafında ve F1-2-3 tuşlarının üzerinde ledler var. Ürün iki adet AAA pil ile çalışıyor ve boyutuna göre ağır sayılabilir.

20210524_131503.jpg

+ lar

-Basış hissiyatı güzel. Parmakları yormuyor.
-Pil süresi unutacağınız kadar uzun.
-Logi Option uygulamasıyla F4-5-6-7 tuşlarına fonksiyon atayabiliyorsunuz.
-Metal olmasa dahi fazlasıyla kaliteli hissettiriyor.
-Mac ve Windows için tasarlanmış.
-3 Cihaz arasında geçiş yapabiliyorsunuz.

- ler
-Tuşların yuvarlak olması tuhaf geliyor ve eğer benim gibi elleriniz büyükse alışması biraz sancılı oluyor.
-Klavyedeki yazılar yapışkan yani uzun vadede bir problem yaşatır mı emin olamadım.

Genel değerlendirme bazında bakarsak Logitech güvenilir bir marka ve bu ürün şık duruyor. 320 TL iyi bir fiyat rakiplere göre ki ürünün tasarımı Magic Keyboard'a aşırı derecede benziyor. 1000 TL vermek yerine bunu aldım ve pişman değilim sorularınızı da yanıtlamak isterim.

Logitech Ergo M575

Apple Magic Mouse ve Logitech G602 kullanıyordum. Magic Mouse çok güzel olsa da elime aşırı derecede küçük kalıyordu ve bundan ötürü G602 kullanıyordum. Yakın zamanda alıcısı bozulduğu için onu da kullanamamaya başladım ve mouse arayışına girdim. BT ve büyük bir mouse olması benim için önemliydi. Elleri fazla büyük olan biriyim bundan ötürü her mouse elime rahatça oturmuyor. Magic Trackpad almak istiyordum ancak fiyatı veremeyeceğim kadar uçuk geldi ve biraz gezinince M575'i gördüm. Trackball olayı omuz ve bilek ağrısı çektiğim için hoşuma gitti ve almaya karar verdim. N11 üzerinden Jetklik satıcı ile 399 TL'ye satın aldım. Ürün hem BT hem de alıcısı var. Bir adet AA pil ile geliyor. Üzerinde iki adet atanabilir tuş var. Kısa bir süredir kullanıyorum ve tuhaf geliyor. Parmağıma çok yük bindiğini hissetsem de ağrı olmadı. Oyunculara tavsiye etmem.

20210524_131512.jpg

+ lar
-Uzun pil süresi
-Ele tam oturuyor özellikle eliniz büyükse.
-Omuz ve bilek ağrılarını azaltıyor.
-Logi Options yazılımı ile üzerindeki iki tuşa atama yapabiliyorsunuz ve Trackball hassasiyetini ayarlayabilirsiniz.
-Malzeme kalitesi güzel.

- ler
-Trackball ilk başta çok tuhaf geliyor ve hassas tıklamalarda biraz pratikleşmeniz gerekiyor.
-Parmağınız hassas ise ağrıya sebep olabilir.
-FPS oyunu oynuyorsanız pek size göre bir ürün değil.

Genel değerlendirme yapacak olursak Ergonomik ve BT desteği olduğu için cihazdan memunum. 400 TL güzel bir fiyat bence.

20210524_131801.jpg

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Sorularınızı cevaplamak isterim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güzel incelemeler. Mouse'ta yer alan Trackball ne işe yarıyor, neler yapabiliyorsunuz onla?
Mouse'u hareket ettirmek yerine topu hareket ettirerek kullanıyorsunuz. Mouse hareket etmiyor sensör yok altında.

Yeni konular

Geri
Yukarı