Mac Pro için olan ekran kartları başka sistemlerde çalışır mi?

hmzdmr

Decapat
Merhaba arkadaşlar elimdeki 2008 early Mac Pro GTX680 ile upgrade edilmiş durumdaydı. Buradaki bazı arkadaşlar sebebiyle sistemi çökerttim. Yanlış bilgi vermeye bayılanlar çok forumda neyse en son edindiğim bileğiyle göre kendi ekran kartı olmadan macOS utilitiese giriş yapamıyormuşuz. (Bunu başta söyleseler hiç girişmezdim) şimdi cihazın orijinal ekran kartı Radeon 2600 XT ve ben bu kartı bulamadım (şuna bilgisayarı sistem çöktüğü için kullanamıyorum). Şimdi Apple marka NVIDIA çipli bir ekran kartı buldum ve bunu taktım makineya, çalışmadı. Bu kartı normal makineya taktım. Orada da çalışmadı. Acaba kart mi bozuk yoksa sadece kendi Mac Pro şunda mi çalışıyor. Bilenler yardımcı olursa sevinirim zor durumda kaldım bozuk kartı satmış olabilirler bana😭 Öğrenciyim yapmayın bana böyle şeyler üzülüyorum ya.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mac'te çalışıp PC'de çalışmayan ekran kartı gördüm lakin ikisinde de çalışmıyorsa kart arızalıdır.

Mac kartları PC'de, PC kartları da Mac'te çalışır. Sizin durum boot esnasında çalışmaması ki bunun için kartta UEFI desteği olması gerekiyor.

Bu arada lütfen yanlış bilgi verilen mesajları raporlayın. O arkadaşları bilgilerini güncellemelerini sağlayacak bir süre kadar banlayacağız. Öğrenmezlerse öğrenene kadar banlayacağız!

Mac Pro 2008 early de macOS utilitiese ulaşmaya çalıştığım nvidia chipsetli kartın çalışıp çalışmadığını anlayamadım Samsung monitörüm var kartın dvi çıkışından hiçbir şekilde sinyal almıyor aynı kartı standart PC ye taktım oda sinyal vermiyor sanırım bozuk birimden biri sinyal vermeliydi 🤔 yanlış bilgiyi veren arkadaşlar kötü niyetli değil yalnızca doğru olarak bilmediği şeyi sıkıntılar olabilecek bir durumda ikaz etmeden böyle yaparsan olur demeleri problemi oluşturdu. Şöyle yol soran birine bilmediği yolu anlatmaya çalışan Türk mantığı var bilmiyorum yada denemedim diyemiyorlar. Neyse cevap için çok teşekkür ederim.👍
image.jpg
Arkadaşlar kartın üstünde a386 yazıyor. Bu kartın Windows yada Mac Pro 2008 early de çalış çalışmadığına bakarak yardımcı olabilirmisiniz. Kaynakların çoğu İngilizce çok iyi anlamıyorum.

Son düzenleme:
Elindeki kart PowerMac G5 model için olan ekran kartı. Apple intel işlemciye geçmeden ki modeli.
Bu kartta intel Mac'ler için 32Bit EFI yok. Büyük bir ihtimalle bu yüzden siyah ekran alıyorsun.
Apple 32bit EFI kart olması lazım.
Mac Pro 3,1 2008 için bu ekran kartları işini görecektir: ATI Radeon HD 2600 XT - NVIDIA GeForce 8800 GT - NVIDIA GeForce GT 120 - ATI Radeon HD 5770
Eğer para verip başka kart alamam diyorsan, elindeki Gtx 680 kartı Windows yüklü sistemde Flash yapman gerekiyor. Verdiğim linkte nasıl yapıldığı anlatımış.
GTX680 4GB - ROM Image - Full Boot Screens, Full Clock Rates & PCI-E 2.0 - 5GT/s

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı