MacBook kılıf ekran koruyucu ve klavye koruyucu kullanmak cihaza zarar verir mi?

Kılıf olur ama ekran koruyucu ve klavye koruyucuyu takma. Ekrana zarar verme ihtimali yüksek. Ayrıca MacBook için ekran ve klavye koruyucu tamamen tüketim üzerine kurulmuş bir pazar. Başka hangi laptopta ekran ve klavye koruyucu kullanılıyor? Sırf Apple ürünü, insanlar para harcar diye antin kuntin şeyler çıkarıyorlar.

Çok ön yargılısın. Mabookların retine ekranlarının iğrenç bir yanı var sürekli klavyenin izi parmak izi falan kalıyor ve silincede asla ama asla tam mükemmel olmuyor bu sefer de bezin izi kalıyor. Bunun nedeni Apple'ın özel bir kaplama kullanması ama herkes bu konudan şikayetci ayrıca ilk MacBook Air cihazımın ekranı 3. günde cizildi nedeni ise temizlerken mikrofiber bezin üstünde toz varmış ve boydan boya cizdi. Klavye koruyucu meseleside sürekli klavye tuşlarının arasına kir birikmesin diye ama çok önemli değil ekran koruyucu kadar.

Öncelikle Apple kendi kendine kırılan ekranları garanti kapsamı dışında tutuyor yani nasıl olsa 2 yıl garantisi var diye düşünme ekran kırılırsa 8000 TL civarı bir tamir ücreti var. Dış kılıfın öyle yükseltili olmasının pek bir zararı olacağını düşünmüyorum zaten kılıfı takmasan da yandan bakınca arada boşluk kaldığını görebiliyorsun. Ama ben yine de mesajımda nedenleriyle açıkladığım gibi; klavye koruyucu veya ekran koruyucuyu kullanmazdım. Aynı cihazdan bende de var aldığımdan beri herhangi bir kılıf, koruyucu kullanmadım ve cihazda da kozmetik bir sorun yok henüz. Bir tek sırt çantası için laptop çantası aldım önce o çantanın içine koyup sonra sırt çantama koyuyorum.

Klavye koruyucuyu çıkartacağım ama ekran koruyucu ve kılıfı kullanmaya devam edeceğim. Biraz risk alacağım teşekkürler.

Çok ön yargılısın. Mabookların retine ekranlarının iğrenç bir yanı var sürekli klavyenin izi parmak izi falan kalıyor ve silincede asla ama asla tam mükemmel olmuyor bu sefer de bezin izi kalıyor. Bunun nedeni Apple'ın özel bir kaplama kullanması ama herkes bu konudan şikayetci ayrıca ilk MacBook Air cihazımın ekranı 3. günde cizildi nedeni ise temizlerken mikrofiber bezin üstünde toz varmış ve boydan boya cizdi. Klavye koruyucu meseleside sürekli klavye tuşlarının arasına kir birikmesin diye ama çok önemli değil ekran koruyucu kadar.

Klavye koruyucuyu çıkartacağım ama ekran koruyucu ve kılıfı kullanmaya devam edeceğim. Biraz risk alacağım teşekkürler.

Ben yıllardır Apple ekosisteminin içerisindeyim. Hali hazırda zaten M1 MBP kullanıyorum aylardır nasıl önyargılı olabilirim :D Retina ekranlarda ekran koruyucu iyi olmuyor bu bilinen bir şey zaten. Ekranın kalitesi koruyucuyla epey düşüyor. O zaman da böyle harika bir ekranı deneyimleyemiyorsun. Neticede dokunmatik bir ekran değil, normal laptop ekranı. Yüzde 70 izopropil alkolü beze sıkıp temizlersen sorun olmaz.

Ben yıllardır Apple ekosisteminin içerisindeyim. Halihazırda zaten M1 MBP kullanıyorum aylardır nasıl ön yargılı olabilirim :D Retina ekranlarda ekran koruyucu iyi olmuyor bu bilinen bir şey zaten. Ekranın kalitesi koruyucuyla epey düşüyor. O zaman da böyle harika bir ekranı deneyimleyemiyorsun. Neticede dokunmatik bir ekran değil, normal laptop ekranı. Yüzde 70 izopropil alkolü beze sıkıp temizlersen sorun olmaz.

Ben ekranın görüntü kalitesinden bahsetmiyorum o dediğin zaten her ekranda olan bir şey ekranın önüne başka bir katman girerse ekranın görüntü kalitesi düşer. Şu an içinde alkol olmayan LCD temizleme sıvısı ile mikro fiber bez kullanıyorum birçok bez denedim ama benim için iz bırakmadan silmek imkansız. Hep aynı taraftan genelde soldan sağa doğru bezle ekranı temizliyorum ama yatay izler kalıyor.

Ben ekranın görüntü kalitesinden bahsetmiyorum o dediğin zaten her ekranda olan bir şey ekranın önüne başka bir katman girerse ekranın görüntü kalitesi düşer. Şu an içinde alkol olmayan LCD temizleme sıvısı ile mikro fiber bez kullanıyorum birçok bez denedim ama benim için iz bırakmadan silmek imkansız. Hep aynı taraftan genelde soldan sağa doğru bezle ekranı temizliyorum ama yatay izler kalıyor.

Elindeki mikrofiber bez kaliteli olmayabilir. Ben aylardır iPad - MBP - iPhone üçlüsünü bu şekilde temizliyorum hiçbir sıkıntı yok.

Elindeki mikrofiber bez kaliteli olmayabilir. Ben aylardır iPad - MBP - iPhone üçlüsünü bu şekilde temizliyorum hiçbir sıkıntı yok.

Bir sürü bez denedim ve şu an en iyisi bu bez eminim belki kullandığım sıvıdan iz kalıyordur ama dediğim gibi ekranın kaplaması iğrenç en ufak şeyde iz kalıyor ve temizlemesi çok zor. İphonumu tişörtümle silsem bile kusursuz görünüyor.

Bir sürü bez denedim ve şu an en iyisi bu bez eminim belki kullandığım sıvıdan iz kalıyordur ama dediğim gibi ekranın kaplaması iğrenç en ufak şeyde iz kalıyor ve temizlemesi çok zor. İphonumu tişörtümle silsem bile kusursuz görünüyor.

Sıvıdan dolayı olma ihtimali de var. Yüzde 70 izopropil alkol ile temizlemeyi deneyebilirsin.

That's sounds like right, the MacBook designed to have screen protector, but ı don't think a keyboard cover will fit too because there will be no space for both.

Arıtılmış su daha mantıklı geliyor izopropil alkolün kaplamayı aşındıracağından endişeleiniyorum.

Evet aşındırıyor ama koruyucunun yapışkanı da ekrana, izopropil alkol kadar zarar verecektir. Kullansan da kullanmasan da aynı şey bence ama olası bir durumda ekran koruyucu değiştirerek kurtulabilirsin.

Arıtılmış su daha mantıklı geliyor izopropil alkolün kaplamayı aşındıracağından endişeleiniyorum.

Saf alkol aşındırabilir ama yüzde 70 izopropil alkol genelde bu tarz glass coated ekranlar için öneriliyor. Su daha kötü yapar kullanmanı önermem. Birde kullandığın sıvıyı ekrana değil de beze sıkıp temizlerden sıkıntı çıkma olasılığı azalır.

Yeni konular

Geri
Yukarı