MacBook Pro M1 sıvı teması ve oksidasyon için ne yapılmalı?

hundebach

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, 4 ay önce MacBook Pro M1 laptopumun yanında filtre kahve (şekersiz) döküldü ancak ben laptopun üzerine çok az sıçradığı için içine ulaştığını düşünmüyordum. O anda laptopu kapatıp ters çevirip klavye tarafından fön makinesi tuttum yaklaşık 10 dakika (orta sıcaklıkta ve düşük fan gücüyle),varsa içerisindeki sıvının kurumasının yeterli olacağanı zannederek, ancak araştırmadan önce elektrik devrelerinin kolayca korozyona uğrayabileceğini bilmiyordum.

Cihazı bu şekilde kullanmaya devam ettim. Şu ana kadar cihazı sorunsuz kullandım ve korozyon oluştuğunu cihazı Apple servisine başka bir sebepten ("2" tuşunun dişleri kırıldığı için) gittiğimde tesadüfen öğrendim. Teknik personel tuşu değiştirmesine rağmen tuşun kasaya gömülü kaldığı için cihazı açmak zorunda kaldığını ve cihazın ciddi derecede sıvı temaslı olduğunu söyledi. Anakart, batarya ve klavye değişimi için 26500 TL ücret gerektiğini söyledi (eğitim indirimiyle sıfır MacBook Pro M.2 alsam daha az para veriyorum yani öyle bir durum). Durum böyle olunca cihazı tamir ettirmeden geri aldım. Hem tuşu tamir ettiremedim hem de cihazın sıvı temaslı olduğu tescillenmiş oldu.

Entegrelerde ve işlemciye yakın yerlerde korozyon var ve teknik personel sadece hava tuttuğunu temizleme yapmadığını söyledi. Ben o anki moral bozukluğu ile neden temizlemiyorsunuz diye sormadım ama muhtemelen vereceği cevap belliydi.
Araştırdığım kadarıyla, sıvı temasına olabildiğince geç ve yanlış müdahale etmişim. Anlıyorum ki bu korozyon temizlenmediği sürece yayılmaya devam edecek ve Apple servisi bu konuda müdahale yapmadığı için MacBook'lardan anlayan bir bilgisayarcıya götürmem lazım.

Sizce şu an ne yapmam daha doğru olur?

Korozyon olup nasıl çalışmış anlamadım. Ben kuzenimden sıvı temaslı MacBook Air 2015 almıştım cihaz hiç açılmıyordu. İnternetten bulduğum işini bilen bir teknik servise gittim cihazı çalıştırdılar. Cihazınızda nasıl sorun yaratır bilmiyorum ama eğer illa temizlensin korozyon derseniz işini bilen bir teknik servise cihazınızı bırakabilirsiniz.

Normalde garanti gitmemesi için bu durumlarda sağa sola göndertmeyi tavsiye etmem fakat çok yüksek ücretler istiyor Apple servisi. Ki zaten cihazınız su hasarlı diye tescillenmiş artık.

Cevabınız için teşekkür ederim.
İşin garip tarafı teknik personel çektiği fotoğraftan göstererek entegrelerden birini göstererek iki pin arasında korozyondan dolayı temas olduğunu söyledi. Bu durumda kısa devre olup arıza yapması gerekmez mi anlayamadım. Ayrıca az önce düzeltemedikleri gömülü tuşu tırnağımla azcık kaldırarak yerine oturttum. Düzgün çalışıyor. Apple servise de güvenemeyeceğim artık anlaşılan.

Ne zaman arızalanacağını bilemeyeceklerini ve darbelere karşı daha dikkatli bir şekilde kullanmaya devam edebileceğimi söylediler (metallerin korozyondan dolayı zayıflayacağından sanırım).

Asıl kafama takılan hiç dokunmadan kullanmak mı daha mantıklı olur yoksa korozyonun temizlenmesi cihazın ömrünü bir nebze arttırırır mı? Ayrıca temizleteyim derken komple anakartı bozmaktan da korkuyorum.

Bu konuyu benzer bir şekilde tecrübe etmiş kişilerin tecrübelerini merak ediyorum.
İstanbul için teknik servis önerisi olanlar olursa çok sevinirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı