Sıvı Temaslı MacBook Pro

Hocam ben Macbook Air M1 kullanıyorum, klavyede bazı tuşlar çalışmamaya başlamıştı ve ben servise gönderdiğimde garantiden topcase değişimi yapıldı hiç pil falan değişmedi. Macbook Pro'da nasıl bilmiyorum ama Air'de topcase ve pil birbirine entegre falan değil.
Ya ben yanlış anlamışım ya da söyleyen arkadaş bilgisizdi. Daha sonradan bende de topcase değişmesi gerektiğini öğrendim ve bunun için 7600 TL istediler.
Hocam korozyon meydana gelebilir. Eski pspmi geçenlerde tamir edeyim derken karşılaştım. Ben o anlık kurulayıp kullanmıştım ama seneler sonra kendi kendisi korozyona uğramış.
Sağ olun bilgi için, gerekli temizlikler yapıldı, içim rahat.

Hocam ben MacBook Air M1 kullanıyorum, klavyede bazı tuşlar çalışmamaya başlamıştı ve ben servise gönderdiğimde garantiden topcase değişimi yapıldı hiç pil falan değişmedi. MacBook Pro'da nasıl bilmiyorum ama Air'de topcase ve pil birbirine entegre falan değil.

Pil değişmediğine emin misin hafızam yanıltmıyorsa topcese değişirken pilde değişiyor.
Başka tanıdık bir servis yaptı. Bebek gibi oldu cihaz. Artık 4 metre çapında bir alan oluşturup içine herhangi akışkan bir şey koymayacağım. Ucuz atlattık vallaha.

10 numara sıvı temasında erken müdahale önemli geçmiş olsun.
Hocam korozyon meydana gelebilir. Eski pspmi geçenlerde tamir edeyim derken karşılaştım. Ben o anlık kurulayıp kullanmıştım ama seneler sonra kendi kendisi korozyona uğramış.

Evet değişim olay o oksitlenme zamanla anakartdaki bağlantıları çürütebilir erken müdahale hayat kurtarır. Su çok fazla iletken değildir içindeki maddelere göre değişse bile genellikle cihazlar kısa devreden değil oksitlenmeden bozulur.

Pil değişmediğine emin misin hafızam yanıltmıyorsa topcese değişirken pilde değişiyor.

Evet değişim olay o oksitlenme zamanla anakartdaki bağlantıları çürütebilir erken müdahale hayat kurtarır. Su çok fazla iletken değildir içindeki maddelere göre değişse bile genellikle cihazlar kısa devreden değil oksitlenmeden bozulur.

Aynen. Birçok kişi kısa devre yaptı der ama oksitlenmedir. Kapatisörlerin arası falan zamanla su hasarından kaynaklı oksitleniyor "nemli ortamda sebebiyet verebilir tabii ki".

Benzer bir olay bugün başıma geldi. Trackpad kısmından yeğenimin tükürüğü aktı. Biraz fazlaydı ama bir kaşık sudan azdır. Trackpad başta sapıtmaya ve çalışmamaya başladı. Alelacele servise gittiğimde serviste çalışıyordu kayıt açmadılar ve işlem yapmadılar. Benim derdim bu cihazın garantisinin bitmemesi. M1 işlemci biliyorsunuz ki yeni ve henüz bu işlemciye onarım yapabileni duymadım. Garanti süresince cihaza es kaza bir şey olur diye garantisine kıyamıyorum. Trackpad'in altında sıvı teması bandı varsa zaten direkt belli olacak. Ne yapmalıyım? Pazartesi için Şişli Troy servisten ve 4 Mart için Bağdat Caddesi Apple için randevu aldım.

Benzer bir olay bugün başıma geldi. Trackpad kısmından yeğenimin tükürüğü aktı. Biraz fazlaydı ama bir kaşık sudan azdır. Trackpad başta sapıtmaya ve çalışmamaya başladı. Alelacele servise gittiğimde serviste çalışıyordu kayıt açmadılar ve işlem yapmadılar. Benim derdim bu cihazın garantisinin bitmemesi. M1 işlemci biliyorsunuz ki yeni ve henüz bu işlemciye onarım yapabileni duymadım. Garanti süresince cihaza es kaza bir şey olur diye garantisine kıyamıyorum. Trackpad'in altında sıvı teması bandı varsa zaten direkt belli olacak. Ne yapmalıyım? Pazartesi için Şişli Troy servisten ve 4 Mart için Bağdat Caddesi Apple için randevu aldım.
M1 bga yani yüzey montaj teknolojisi ile anakarta bağlanmıştır ama zaten intel işlemcileride bga ile bağlıyorlardı yani eğer eski yada yeni bir macbook’un işlemcisi yada yongası hasarlıysa onarmanın tek çaresi anakart değişimidir.İkincisi ise bildiğim kadarıyla macbookların içinde sıvı algılayan bantlar yok hatta vidalarda iz birakmazsan açıldığını bile anlayamazlar ama eğer servise gönderirsen cihazın seri numarasına kayıt açarlar ve nereye gidersen git sıvı temaslı olduğu anlaşılır.Benim bu noktada tavsiyem gözün hiç korkmasın macbookların içi kolay açılıyor ifixit rehberi eşliğinde vidaların üzerine poşet koyarak aç daha sonra ise izopropil alkol ile trackpadin devresini sil geri kapa sorunun büyük ihtimal çözülecek ve garanti dışınada çıkmamış olursun.

Dün MacBook Pro M1 cihazımın klavyesinin sağ alt köşesinden az miktarda maden suyu görürdü. Cihazı kapattım ve bugün teknik servise görürdüm. Herhangi bir hasar yok cihazda, anakarta da su bulaşmamış ama klavyenin altındaki pedler ıslanmış. Bakan arkadaş klavyede ilerde sorun olabileceğinş ve klavyede olan sorunun anakartı da etkileyebileceğini söyledi. Klavyenin değişmesi için bataryanın da değişmesi gerekiyormuş, birbirine entegreymiş, bunlar için de 7600 TL para istediler. Dedim klavyede su varsa neden temizlemiyorsunuz diye klavye öyle temizlenemiyormuş gibi bir laf etti. Yani özetle ilerde hiç sorun olmayabilir de sırf klavyede sorun olabilir veya hem klavye hem anakartta sorun olabilirmiş. Ben anlamadım şimdi ne yapmam gerektiğini. Benim o kadar param yok, anca taksitle öderim; aileme desem canıma okurlar. Cidden kararsız kaldım. Aklımda şöyle bir düşünce var, ne kadar mantıklı bilmiyorum: 2-3 gün kurumasını bekledikten sonra kullanmaya başlayayım, klavyede bir sorum gördüğüm anda direkt servise giderim, parasını verir değiştirtiririm, ama eğer anakartta da sorun varsa o zaman yetkili olmayan bir servise götürürüm. Ama bu da çok riskli geliyor. Su olmadığı müddetçe klavyenin anakartı nasıl etkileyebileceğini hala anlamış değilim. Bir de değiştirmezsem garantisi bitiyormuş sanırım, o da sıkıntı daha 8 aylık cihaz. Ne yapmalıyım biraz akıl verir misiniz?

Ekleme: Topcase değişimi yapılacakmış. Klavyede su mevcut diye rapora girilmiş. Kurumasını beklersem ilerde sorun olur mu?
Klavyeme bira dökülmüştü hemen temizledim fakat daha sonra CTRL ALT SPACE gibi tuşlar çalışmamaya başlamıştı bi kutunun içine pirinç döküp içine gömdüm bir gün kadar beklettim düzeldi. Bunu deneyebilirsin, içindeki sıvı kurursa bir sorun kalmaz.

Klavyeme bira dökülmüştü hemen temizledim fakat daha sonra CTRL ALT SPACE gibi tuşlar çalışmamaya başlamıştı bir kutunun içine pirinç döküp içine gömdüm bir gün kadar beklettim düzeldi. Bunu deneyebilirsin, içindeki sıvı kurursa bir sorun kalmaz.

Kururken oksitlenme yaptığı için sıkıntı oluyor iletkenliği çok yüksek bir sıvı dökmediyseniz oksitlenemden dolayı cihazlar bozuluyor.

Kururken oksitlenme yaptığı için sıkıntı oluyor iletkenliği çok yüksek bir sıvı dökmediyseniz oksitlenemden dolayı cihazlar bozuluyor.
Yardımlarını için teşekkür ederim, sanırım cihazı sökmeye cesaret edeceğim. Bir de LinusTech’in tavsiyesi üzerine pasif soğutmaya termal pad eklemeyi deneyeceğim.

Yardımlarını için teşekkür ederim, sanırım cihazı sökmeye cesaret edeceğim. Bir de LinusTech'in tavsiyesi üzerine pasif soğutmaya termal pad eklemeyi deneyeceğim.

Ricaederim sökmek zor değil ben iki M1 cihzımın içini de söktüm sadece vidalarda iz bırakma ve uzunluklarını karıştırma arka 4 vida aynı değiller aynıya benziyorlar ama dikkatli bakarsa görürsün. Toplamda alt kasada 3 çeşit vida kullanılmış.

Yeni konular

Geri
Yukarı