Make.conf için ne önerirsiniz?

Makaleler
20
Yer
Nordschleife
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Kod:
COMMON_FLAGS="-march=native -O2 -pipe"
CFLAGS="${COMMON_FLAGS}"
CXXFLAGS="${COMMON_FLAGS}"
FCFLAGS="${COMMON_FLAGS}"
FFLAGS="${COMMON_FLAGS}"
MAKEOPTS="-j12 -l8"
VIDEO_CARDS="amdgpu radeonsi"
INPUT_DEVICES="libinput evdev"
ACCEPT_LICENSE="-* @GPL-COMPATIBLE @FSF-APPROVED @OSI-APPROVED @MISC-FREE @FREE-SOFTWARE @FSF-APPROVED-OTHER @MISC-FREE-DOCS @FREE-DOCUMENTS @FREE @BINARY-REDISTRIBUTABLE @EULA"
GRUB_PLATFORMS="efi-64"
USE="X wayland opengl video_cards_radeon gtk3 networkmanager python concheck tools connection-sharing dhclient iptables nftables policykit wifi tools bluetooth ffmpeg exif gstreamer extra jack-client pipewire-alsa ssl sound-server systemd system-service screencast pulseaudio hwaccel dbus system-libvpx postproc -gpm>
LC_MESSAGES=C.utf8

Bir sonraki ana kurulumumda ciddi ciddi Gentoo kullanmak istiyorum, oyun hamuru gibi istediğimiz gibi şekil verebilmek çok hoşuma gitti, wiki sayfasında bulamadığım hiçbir şey yok. Şu anda az bir alanda Gentoo denemek için yüklü. Şu anda kullandığım inşa ayarları bunlar. Bunlar haricinde sonraki kurulumumda ne ayar yapmamı önerirsiniz?

Bazı detaylar:
- Init sistemi olarak Systemd kullanıyorum. GRUB, UEFI olarak ayarlı. İnternet yönetimi için NetworkManager yükledim.
- Prensip gereği swap alanına karşıyım, neredeyse 100 GB/s'a kadar çıkan hız ve nanosaniye seviyesinde gecikme süresine sahip belleğin yerine SSD'nin geçeceğine inanmıyorum, o yüzden derleme aracına bellek sınırı koydum ki bilgisayarı kullanırken program derleyebileyim. OOM killer tercihim, kapanmasında kaybedeceğim önemli bir şey yapmıyorum bilgisayarımda.
- Global ve yerel USE farkını sonra öğrendim, bayrakların bu kadar çorba olmasını sonraki kurulumumda yapmayacağım.
- Sistemdeki tüm donanımlar sorunsuz çalışıyor. Ses alabiliyor, görüntü alabiliyor, fare-klavyem sorunsuz çalışıyor, sensör verilerine erişebiliyor, Wi-Fi ve Bluetooth yongalarım çalışıyor yani bilgisayarımı "olduğu" gibi kullanabiliyorum.
- Uzun süredir ne Debian'da ne de kısa süreli Gentoo sürecimde Wayland ile hiç sorun yaşamadım, X kullanmak tercihim değil.

Sistemim ise şu şekilde;
- AMD Ryzen 5 5600(6 fiziksel, 12 sanal çekirdek)
- 16 GB DDR4 3600 MT/s bellek(XMP ile kullanıyorum, hiç stabilite sorunu yaşamadım.)
- Sapphire Pulse AMD RX 6700 XT 12 GB ekran kartı
- MSI B550-A Pro Anakart
- 500 GB ADATA Legend 700 SSD
- Harici olarak USB ile bağlanan TP-Link'in Realtek yongalı Wi-Fi ve Bluetooth yongası var, sürücüleri linux-firmware içinde var.

Kod:
COMMON_FLAGS="-march=native -O2 -pipe"
CFLAGS="${COMMON_FLAGS}"
FFLAGS="${COMMON_FLAGS}"
MAKEOPTS="-j12 -l8"
VIDEO_CARDS="amdgpu radeonsi"
INPUT_DEVICES="libinput evdev"
ACCEPT_LICENSE="-* @GPL-COMPATIBLE @FSF-APPROVED @OSI-APPROVED @MISC-FREE @FREE-SOFTWARE @FSF-APPROVED-OTHER @MISC-FREE-DOCS @FREE-DOCUMENTS @FREE @BINARY-REDISTRIBUTABLE @EULA"
GRUB_PLATFORMS="efi-64"
USE="X wayland opengl video_cards_radeon gtk3 networkmanager python concheck tools connection-sharing dhclient iptables nftables policykit wifi tools bluetooth ffmpeg exif gstreamer extra jack-client pipewire-alsa ssl sound-server systemd system-service screencast pulseaudio hwaccel dbus system-libvpx postproc -gpm>
LC_MESSAGES=C.utf8

Bir sonraki ana kurulumumda ciddi ciddi Gentoo kullanmak istiyorum, oyun hamuru gibi istediğimiz gibi şekil verebilmek çok hoşuma gitti, wiki sayfasında bulamadığım hiçbir şey yok. Şu anda az bir alanda Gentoo denemek için yüklü. Şu anda kullandığım inşa ayarları bunlar. Bunlar haricinde sonraki kurulumumda ne ayar yapmamı önerirsiniz?

Bazı detaylar:
- Init sistemi olarak Systemd kullanıyorum. GRUB, UEFI olarak ayarlı. İnternet yönetimi için NetworkManager yükledim.
- Prensip gereği swap alanına karşıyım, neredeyse 100 GB/s'a kadar çıkan hız ve nanosaniye seviyesinde gecikme süresine sahip belleğin yerine SSD'nin geçeceğine inanmıyorum, o yüzden derleme aracına bellek sınırı koydum ki bilgisayarı kullanırken program derleyebileyim. OOM killer tercihim, kapanmasında kaybedeceğim önemli bir şey yapmıyorum bilgisayarımda.
- Global ve yerel USE farkını sonra öğrendim, bayrakların bu kadar çorba olmasını sonraki kurulumumda yapmayacağım.
- Sistemdeki tüm donanımlar sorunsuz çalışıyor. Ses alabiliyor, görüntü alabiliyor, fare-klavyem sorunsuz çalışıyor, sensör verilerine erişebiliyor, Wi-Fi ve Bluetooth yongalarım çalışıyor yani bilgisayarımı "olduğu" gibi kullanabiliyorum.
- Uzun süredir ne Debian'da ne de kısa süreli Gentoo sürecimde Wayland ile hiç sorun yaşamadım, X kullanmak tercihim değil.

Sistemim ise şu şekilde;
- AMD Ryzen 5 5600(6 fiziksel, 12 sanal çekirdek)
- 16 GB DDR4 3600 MT/s bellek(XMP ile kullanıyorum, hiç stabilite sorunu yaşamadım.)
- Sapphire Pulse AMD RX 6700 XT 12 GB ekran kartı
- MSI B550-A Pro Anakart
- 500 GB ADATA Legend 700 SSD
- Harici olarak USB ile bağlanan TP-Link'in Realtek yongalı Wi-Fi ve Bluetooth yongası var, sürücüleri linux-firmware içinde var.
Yani bir oneri verebilmek icin senin bir hedefin olmasi lazim. Sisteminin nasil olmasini istiyorsun stabilite odakli mi, performans odakli mi, make.conf ve kernel uzerinde guvenligi arttirma amacli degisiklikler de yapilabilir. Tabi guvenlik optimizasyonlari performansa negatif etki de edebilir. Benimki asagidaki gibi gorunuyor mesela. Ancak sormadan direkt copy paste yapma sistem bozulabilir.

Kod:
# These settings were set by the catalyst build script that automatically
# built this stage.
# Please consult /usr/share/portage/config/make.conf.example for a more
# detailed example.
#COMMON_FLAGS="-march=native -mtune=native -O3 -pipe"

#COMMON_FLAGS="-march=native -mtune=native -O3 -ftree-vectorize -fgraphite-identity -floop-strip-mine -floop-nest-optimize -fno-semantic-interposition -pipe"
COMMON_FLAGS="-march=native -mtune=native -O3 -pipe"
#COMMON_FLAGS="-march=x86-64 -O2 -pipe"
CFLAGS="${COMMON_FLAGS}"
FFLAGS="${COMMON_FLAGS}"
CC="clang"
CXX="clang++"
AR="llvm-ar"
NM="llvm-nm"
RANLIB="llvm-ranlib"
#CC="/usr/lib/llvm/16/bin/clang"
#CXX="/usr/lib/llvm/16/bin/clang++"
#AR="/usr/lib/llvm/16/bin/llvm-ar"
#NM="/usr/lib/llvm/16/bin/llvm-nm"
#RANLIB="/usr/lib/llvm/16/bin/llvm-ranlib"

LDFLAGS="${LDFLAGS} -fuse-ld=lld -rtlib=compiler-rt -unwindlib=libunwind -Wl,--undefined-version"
INPUT_DEVICES="libinput"
VIDEO_CARDS="amdgpu radeonsi nvidia"
MAKEOPTS="-j16"
CPU_FLAGS_X86="aes avx avx2 f16c fma3 fma4 mmx mmxext pclmul popcnt rdrand sha sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 sse4a ssse3"
USE="pic clang udev -passwdqc mtp fuse udisks pipewire zstd zip sysprof colord fat
     -dist-kernel wayland -experimental -elogind systemd -kernel-open -webengine
     lm-sensors screencast f2fs aria2 vkd3d librtmp alsa sysv-utils networkmanager touchpad -cups encode taglib
     keyboard custom-cflags mouse fontconfig vorbis aac dts dvd ogg
     theora opengl acpi dbus dri ffmpeg
     flac gif hddtemp jpeg jpeg2k lame libcaca
     amdgpu lzma lzo matroska mp3 mp4 mpeg sound
     svg tiff truetype X kms pulseaudio threads vulkan
     vdpau vaapi mount upnp upower usb v4l wifi smpeg x264
     png gles2"
ACCEPT_LICENSE="* -@EULA"
EMERGE_DEFAULT_OPTS="--jobs 3"
PORTDIR_OVERLAY="/usr/local/portage"
DISTDIR="/usr/portage/distfiles"
PKGDIR="/usr/portage/packages"
FEATURES="parallel-install parallel-fetch binpkg-multi-instance -collision-protect"
LC_MESSAGES=C
#PORTAGE_IONICE_COMMAND="chrt -i -p 0 \${PID}"
PORTAGE_SCHEDULING_POLICY="idle"
GENTOO_MIRRORS="https://ftp.fau.de/gentoo \
    https://ftp-stud.hs-esslingen.de/pub/Mirrors/gentoo/ \
    https://ftp.uni-stuttgart.de/gentoo-distfiles/ \
    ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/gentoo/"

Yani bir oneri verebilmek icin senin bir hedefin olmasi lazim. Sisteminin nasil olmasini istiyorsun stabilite odakli mi, performans odakli mi, make.conf ve kernel uzerinde guvenligi arttirma amacli degisiklikler de yapilabilir. Tabi guvenlik optimizasyonlari performansa negatif etki de edebilir. Benimki asagidaki gibi gorunuyor mesela. Ancak sormadan direkt copy paste yapma sistem bozulabilir.

Kod:
# These settings were set by the catalyst build script that automatically
# built this stage.
# Please consult /usr/share/portage/config/make.conf.example for a more
# detailed example.
#COMMON_FLAGS="-march=native -mtune=native -O3 -pipe"

#COMMON_FLAGS="-march=native -mtune=native -O3 -ftree-vectorize -fgraphite-identity -floop-strip-mine -floop-nest-optimize -fno-semantic-interposition -pipe"
COMMON_FLAGS="-march=native -mtune=native -O3 -pipe"
#COMMON_FLAGS="-march=x86-64 -O2 -pipe"
CFLAGS="${COMMON_FLAGS}"
FFLAGS="${COMMON_FLAGS}"
CC="clang"
CXX="clang++"
AR="llvm-ar"
NM="llvm-nm"
RANLIB="llvm-ranlib"
#CC="/usr/lib/llvm/16/bin/clang"
#CXX="/usr/lib/llvm/16/bin/clang++"
#AR="/usr/lib/llvm/16/bin/llvm-ar"
#NM="/usr/lib/llvm/16/bin/llvm-nm"
#RANLIB="/usr/lib/llvm/16/bin/llvm-ranlib"

LDFLAGS="${LDFLAGS} -fuse-ld=lld -rtlib=compiler-rt -unwindlib=libunwind -Wl,--undefined-version"
INPUT_DEVICES="libinput"
VIDEO_CARDS="amdgpu radeonsi nvidia"
MAKEOPTS="-j16"
CPU_FLAGS_X86="aes avx avx2 f16c fma3 fma4 mmx mmxext pclmul popcnt rdrand sha sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 sse4a ssse3"
USE="pic clang udev -passwdqc mtp fuse udisks pipewire zstd zip sysprof colord fat
     -dist-kernel wayland -experimental -elogind systemd -kernel-open -webengine
     lm-sensors screencast f2fs aria2 vkd3d librtmp alsa sysv-utils networkmanager touchpad -cups encode taglib
     keyboard custom-cflags mouse fontconfig vorbis aac dts dvd ogg
     theora opengl acpi dbus dri ffmpeg
     flac gif hddtemp jpeg jpeg2k lame libcaca
     amdgpu lzma lzo matroska mp3 mp4 mpeg sound
     svg tiff truetype X kms pulseaudio threads vulkan
     vdpau vaapi mount upnp upower usb v4l wifi smpeg x264
     png gles2"
ACCEPT_LICENSE="* -@EULA"
EMERGE_DEFAULT_OPTS="--jobs 3"
PORTDIR_OVERLAY="/usr/local/portage"
DISTDIR="/usr/portage/distfiles"
PKGDIR="/usr/portage/packages"
FEATURES="parallel-install parallel-fetch binpkg-multi-instance -collision-protect"
LC_MESSAGES=C
#PORTAGE_IONICE_COMMAND="chrt -i -p 0 \${PID}"
PORTAGE_SCHEDULING_POLICY="idle"
GENTOO_MIRRORS="https://ftp.fau.de/gentoo \
    https://ftp-stud.hs-esslingen.de/pub/Mirrors/gentoo/ \
    https://ftp.uni-stuttgart.de/gentoo-distfiles/ \
    ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/gentoo/"
Performans odaklı stabil bir sistem istiyorum. Performans optimizasyonu stabilite bozmuyorsa kullanmak isterim, eğer stabilite sıkıntıları çok belirginse kullanmak istemem. Hardened kernel yani ek güvenlik optimizasyonlarına ihtiyacım yok. Mesela -O3'ün stabilite sorunlarına yol açtığı, kayda değer bir performans sağlamadığı, global olarak kullanılmaması gerektiği el kitabında yazıyordu.

Neden GCC yerine Clang ve LLVM tercih ettiniz? Özel bir sebebi var mı?

/usr'yi kök dizinden ayırmanın veya birleşik olmasının ne gibi etkileri var? Buna somut bir cevap bulamadım. Ben birleşik kullanıyorum diğer dağıtımlarda da öyle olduğu için.

Binary ve kaynak dosyaları /usr/portage içinde saklamanın bir artısı var mı?

Performans odaklı stabil bir sistem istiyorum. Performans optimizasyonu stabilite bozmuyorsa kullanmak isterim, eğer stabilite sıkıntıları çok belirginse kullanmak istemem. Hardened kernel yani ek güvenlik optimizasyonlarına ihtiyacım yok. Mesela -O3'ün stabilite sorunlarına yol açtığı, kayda değer bir performans sağlamadığı, global olarak kullanılmaması gerektiği el kitabında yazıyordu.
Stabilite yonunden bir sikintiya rastlamadim ama tabi profesyonel bir is icin kullanmiyorum bilgisayarimi o yuzden cekince gormedim. Clear Linux -O3 seviyesini bolca kullaniyor, testler de performans avantaji sagladigini gosteriyor.

Neden GCC yerine Clang ve LLVM tercih ettiniz? Özel bir sebebi var mı?
Daha verimli oldugu icin.

/usr'yi kök dizinden ayırmanın veya birleşik olmasının ne gibi etkileri var? Buna somut bir cevap bulamadım. Ben birleşik kullanıyorum diğer dağıtımlarda da öyle olduğu için.
Daha derli toplu olsun ve modern gidisat o yonde diye kullaniyorum tam amacina ben de emin degilim.

Binary ve kaynak dosyaları /usr/portage içinde saklamanın bir artısı var mı?
O tercih meselesi sadece.

Performans odaklı stabil bir sistem istiyorum. Performans optimizasyonu stabilite bozmuyorsa kullanmak isterim,
Commentledigim CFLAG ayarlarini kullanabilirsin o zaman.

Hangisi? Commentlenmiş 3 tane CFLAG ayarı bulunuyor. En uzun olanı kullanayım mı?

En son olarak LTO ve PTO, derleme süresine değecek kadar performans artışı sağlar mı?
En ustteki evet, ben LTO,PGO'yu sadece GCC, Kernel, Pyhon uclusunde kullaniyorum. Dikkat ama derleme suresini en az 2 ye katlar.

En ustteki evet. Ben LTO, PGO'yu sadece GCC, Kernel, Python uclusunde kullaniyorum. Dikkat ama derleme suresini en az 2'ye katlar.
Öneriler için teşekkürler. -mtune -march -O3 -pipe haricindeki eklentiler derlerken hataya sebep oluyor. Sanırsam onlar için Clang veya LLVM gerekecek. Bir şeyleri silip yer açtım, ek bir bölüme yedek aldım. Sistemi kurdum şimdi de Plasma kuruyorum. Bugün çalıştırmakla uğraşacağım bilgisayarı. Teşekkürler.

Öneriler için teşekkürler. -mtune -march -O3 -pipe haricindeki eklentiler derlerken hataya sebep oluyor. Sanırsam onlar için Clang veya LLVM gerekecek. Bir şeyleri silip yer açtım, ek bir bölüme yedek aldım. Sistemi kurdum şimdi de Plasma kuruyorum. Bugün çalıştırmakla uğraşacağım bilgisayarı. Teşekkürler.
Ilginc, hata vermemesi lazim.

Ilginc, hata vermemesi lazim.
Bilgisayarda KDE'yi ancak açabildim. Bu sefer çekirdeği de kendim derledim. Plasma için olmayan konfigürasyonu seçtiğim için sıfırdan derlemek zorunda kaldım. Herhalde çözülürdü ancak wikide "Plasma'yı bu configle" kullan diye ısrar ediyordu. Sebebini zorla anlamış oldum.

Bilemedim. sebebini sonradan araştırabilirim fakat şu anda sisteme bir tarayıcı ve ses sunucusu kurmam lazım. "Kayan yazılar" çok başımı ağrıttı. Ama değecek bence. :)

Bilgisayarda KDE'yi ancak açabildim. Bu sefer çekirdeği de kendim derledim. Plasma için olmayan konfigürasyonu seçtiğim için sıfırdan derlemek zorunda kaldım. Herhalde çözülürdü ancak wikide "Plasma'yı bu configle" kullan diye ısrar ediyordu. Sebebini zorla anlamış oldum.

Bilemedim. sebebini sonradan araştırabilirim fakat şu anda sisteme bir tarayıcı ve ses sunucusu kurmam lazım. "Kayan yazılar" çok başımı ağrıttı. Ama değecek bence. :)
Takildigin yerleri sorarsan yardimci olmaya calisabilirim. Oyle her konfigurasyon degisiminde bir seyleri bastan kurmana gerek yok.

Bir sey rica edeyim senden sana tavsiye ettigim CFLAG'lar ile bir paket derlemeye calisip bana build.log dosyasini gonderebilir misin? Once emerge wgetpaste ile wgetpaste kurup hata aldiginda sudo wgetpaste /bla/bla/build.log yapip linki bana vermen yeterli.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı