Çözüm Maximus Z690 Hero Görüntü Vermiyor

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Maximus Z690 Hero anakart, RTX 3000 serisi bir ekran kartı ile görüntü vermiyorsa bunun sebebi PCI Express 5.0 ayarı olabilir.

Çözüm​

BIOS'ta yer alan PCIe x16 ayarını Auto yerine Gen4 yaptığınızda sorun çözülmeli. Bunun için başka bir ekran kartı veya iGPU ile sistemi açmanız gerekebilir.

Sorun ve çözümün sahibi:

Merhaba.
Ayni anakarta sahibim ve ASUS ROG STRIX RTX 3090 ekran kartimin PCI-e 5.0 da calistigini nasıl anlayabilirim? ( Samsung 980 Pro 2TB M.2 NVMe anakarttda M2_1 slotunda ).

ROG'un CPU-Z programinda resimdeki gibi gorunuyor PCI-e slot ozelligi ekran karti için. Resime gore PCI-e 4.0 mi kullaniyor su anda ekran karti?

Saygilar.

Dosya Ekleri

• Screenshot 2021-12-31 012808.png
    Screenshot 2021-12-31 012808.png
    45 KB · Görüntüleme: 50
Merhaba.
Ayni anakarta sahibim ve ASUS ROG STRIX RTX 3090 ekran kartimin PCI-e 5.0 da calistigini nasıl anlayabilirim? ( Samsung 980 Pro 2TB M.2 NVMe anakarttda M2_1 slotunda ).

ROG'un CPU-Z programinda resimdeki gibi gorunuyor PCI-e slot ozelligi ekran karti için. Resime gore PCI-e 4.0 mi kullaniyor su anda ekran karti?

Saygilar.
Şu an 4.0 kullanıyor.

i9-12900K
Z690 Maximus Hero.
16GBX2 Kingston Fury Beast RAM.
980 Pro M.2 NVMe SSD

Bu anakartin PCI 5.0 konusu cok karisik. Ekran karti slotu PCI-e 5.0 ancak, SSD'yi taktigimiz slota gore otomatik 4.o ra dusuroyr. Bayağı bir karisti kafam ):
Kitapçığını okumak lazım. Bir bakayım.

Kitapçığını okumak lazım. Bir bakayım.

Cok ama cok teşekkür ederim. Okudum ama hiçbir şey anlamadim. Anladigim. PCI-e 1 slotuna ekran kartini taktigimizda, 2 inci PCI-e'ye takmamamliyiz 5.0 kullanabilmek için. Ancak SSD yuvasi konusu biraz sorunlu. Benim anladigim SSD için m2.1 yuvasi ( ilk yuva, islemciye en yakin olan ) takildiginda sorun olmamamli. Ancak sizin de gordugunuz gibi 4.0 gorunyuor CPU-Z programinda. ( en son, BIOS'dan 5.0 sectim manuel olarak )

Acaba benim ekran kartimin PCI-e 5. destegi mi yok?

Cok ama cok teşekkür ederim. Okudum ama hiçbir şey anlamadim. Anladigim. PCI-e 1 slotuna ekran kartini taktigimizda, 2 inci PCI-e'ye takmamamliyiz 5.0 kullanabilmek için. Ancak SSD yuvasi konusu biraz sorunlu. Benim anladigim SSD için m2.1 yuvasi ( ilk yuva, islemciye en yakin olan ) takildiginda sorun olmamamli. Ancak sizin de gordugunuz gibi 4.0 gorunyuor CPU-Z programinda. ( en son, BIOS'dan 5.0 sectim manuel olarak )

Acaba benim ekran kartimin PCI-e 5. destegi mi yok?
Sanırım PCIe 5.0, SSD'ler için var şu an. Kitapçıkta da sadece SSD'lerle ilgili bilgiler var.

Geri
Yukarı