MEB ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde yapılan değişiklikler yayınlandı

Ortalama ile geçtiysen yani ortalaman 50 ve üzeri olduğu için kaldığın o 3-4 dersi geçmiş sayıldıysan ve karnende veya e-Okul'da sorumluluğa dair bir yazı yoksa sıkıntı yok demektir. Önemli olan sorumlu derslerin 6'dan fazla olmaması. ❤️

Ayrıca ortalaman 50'den aşağı olmamalı, olursa da en fazla 3 dersten kalmalısın. Fazlası demek sınıfta kalmak demek. 🥹

Diyelim ki benim 10. sınıfta 42 ortalamam var ve 3 dersten kaldım. Yine geçebiliyor muyum? Ve geçince o kaldığım dersler sıfırlanıyor mu? Yani 11. sınıfta tekrar 3 dersten kalarak ve 46 ortalamayla falan geçebilir miyim? Ve aynısı 12. sınıf için de geçerli mi?

Nasıl yani?! Diğer önceki senelerde de mi dahil ediliyor?!
Önceki senelerde sorumluluk sınavına girmek zorunda kaldıysan ancak sınavı geçtiysen yeniden sınav alma hakkın oluyor. Mesela bu sene 3 dersten kaldın, geçen sene de 4. Geçen seneki 4 dersten 1'ni geçtin diğerleri duruyor. Sayı 6'da kaldığı için sıkıntı yok. Borç alıp ödedikten sonra tekrar almak gibi bir şey. ❤️

Diyelim ki benim 10. sınıfta 42 ortalamam var ve 3 dersten kaldım. Yine geçebiliyor muyum? Ve geçince o kaldığım dersler sıfırlanıyor mu? Yani 11. sınıfta tekrar 3 dersten kalarak ve 46 ortalamayla falan geçebilir miyim? Ve aynısı 12. sınıf için de geçerli mi?
Eski sisteme göre devamsızlık vb. sorunlar çıkmazsa ortalaman 50 altı olduğu için o sene 3 derse kadar, toplamda 6 derse kadar sorumluluk alıp geçebilirsin. Sorumluluğunu verdikten sonra tekrar sorumluluk alabilirsin. ❤️

Önceki senelerde sorumluluk sınavına girmek zorunda kaldıysan ancak sınavı geçtiysen yeniden sınav alma hakkın oluyor. Mesela bu sene 3 dersten kaldın, geçen sene de 4. geçen seneki 4 dersten 1'ni geçtin diğerleri duruyor. Sayı 6'da kaldığı için sıkıntı yok. Borç alıp ödedikten sonra tekrar almak gibi bir şey. ❤️

Eski sisteme göre devamsızlık vb. sorunlar çıkmazsa ortalaman 50 altı olduğu için o sene 3 derse kadar, toplamda 6 derse kadar sorumluluk alıp geçebilirsin. Sorumluluğunu verdikten sonra tekrar sorumluluk alabilirsin. ❤️

Ben yine anlamadım. Ben bu yıl sorumlu geçmedim. Karne'de "ortalama ile geçti" kutucuğu işaretli. Nasıl olacak?

Ortalaman 50 ve üstü olmalı o zaman. 🤔

Evet öyle. 50.5
Bu durumda sorumu tekrar cevaplayabilir misiniz?

@Aurora1
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Gerçek mi bu?

Son düzenleme:
Evet öyle. 50.5
Bu durumda sorumu tekrar cevaplayabilir misiniz?
Ay, bildirim gelmemiş yeni gördüm kusura bakma. 50.5 olduğu için ortalaman, baraj dersten (edebiyat olur genelde) kalmadıysan diğer dersleri geçtin kabul edilir. ♥️

@Aurora1
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Gerçek mi bu?
Tiktok kitlesinin dahi Instagram kitlesinden akılcı olduğunu düşünüyorum. 🥺 👉👈

Ay, bildirim gelmemiş yeni gördüm kusura bakma. 50.5 olduğu için ortalaman, baraj dersten (edebiyat olur genelde) kalmadıysan diğer dersleri geçtin kabul edilir. ♥️

TikTok kitlesinin dahi Instagram kitlesinden akılcı olduğunu düşünüyorum. 🥺 👉👈

O zaman benim şu anda 6 dersten kalma hakkım mı var 10. sınıfta.

O zaman benim şu anda 6 dersten kalma hakkım mı var 10. sınıfta.
Ortalaman 50 ve üzerinde olduğu sürece istediğin kadar dersten kalabilirsin. Sadece baraj derslerden sorumluluk vermen gerekir, eğer ayrı bir etken kalmana sebep olmazsa. 👀

Ortalaman 50'nin altında olursa en fazla 3 dersten kalıp onlardan sorumlu olarak geçme hakkın var. 🦢

Bu 3 sorumlu dersi de veremezsen yine 3 tane daha sorumluluk alabilirsin, fazlasını aldığın an kalırsın. Tabii ne kadar sorumluluk kalkarsa üstünden yine o kadar sorumluluk alabilirsin. ♥️

Geri
Yukarı