Çözüldü MSI B650 Gaming Plus anakartta DDR5 6000MHz RAM'ler 4800MHz'den yukarı çekilmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Emre Güldü

Attopat
Daha fazla  
RAM
6000mhz
SSD veya HDD modeli
WD m.2 1tb ssd
Ekran kartı
760m 512mb dahili ekran karti
Anakart
msi b650 gaming plus wifi
İşlemci
ryzen 5 8600g
MSI B650 Gaming Plus Wi-Fi, Team T-Force DDR5 6000MHz CL38 2x16, R5 8600G, MSI 750GL pcl5, WD 1TB M.2 SSD.

Sistemi yeni topladim calistirdim, kurulumunu yaptim ardindan BIOS ayarlari icin BIOS'a girdim ve birkac ayar yapip 6000MHz'ye cektim.
Görev Yöneticisi'nden o zaman kontrol ettigimde 6000'de sorunsuz calisiyordu. Birkac test icin Apex Legends vb oyunlara girdim testimi yaptim ve bilgisayari uyumak icin kapattim. Sabah acildiginda bir reset gibi bir şey yedi kendiliginden ve sonrasinda oyun girdigimde 4800'de (oyun icinde 2400MHz diyor Dual channel diye galiba) calistigini fark ettim. Forumlari arastirdim a-XMP ve EXPO ayarlariyla oynadim ama degisen bir şey yok, reset denedim yine degisen bir şey yok, RAM frekansiyla oynadim PC acilmadi BIOS pili resetlemek zorunda kaldim vb... Kurulum sonrasi BIOS Update de yapmistim sonra bu aklima gelince 2. en yeni BIOS'u yukledim ama yine degisen bir şey yok.

Bu durum hakkinda herhangi bir fikri olan var mi, APU islemci kullandigim icin RAM'lerin hizindan direkt olarak performans aliyor ve potansiyel olarak 10-15 FPS kaybim oluyor 6000'de calistiramadigim icin. Sorun anakartta mi? RAM'lerde mi? BIOS'ta mi?

Çözüm
Önce en güncel BIOS'a geç. Restore defaults save yap. Sonra'da benim dediklerimi yap.
BIOS şuan en güncel halde sanırım. RAM'leri tam net modelini belirtir misin ? XMP vs. kapat BIOS'ta RAM MHZ değerini 5200 MHZ olarak ayarlayıp bir dener misin ?
BIOS şu an en güncel 2.sürümde belki en güncel sürümde hata vardir deyip bir alt sürüme güncelledim. Ramler: FLBD516G6000HC38A01 Hemen dediginizi deniyorum.

Önce en güncel BIOS'a geç. Restore defaults save yap. Sonra'da benim dediklerimi yap.
Dediginiz şekilde yaptım şu an 5200 veriyor.
Hocam 5600'ü de veriyor aynı şekilde ancak 6000 de sorun çıkartıyor, BIOS pili resetleyeceğim şimdi.
Hocam 5600 MHZ'den 6000'e çekemiyom şuan 5600 stabil sorunsuz calışıyor diğer BIOS ayarlarını'da yaptım. Bu 6000'e çekmeme neden olabilir sizce ?

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı